Grabar Kitarović pisala UN: Razočarana sam presudom Šešelju

Region 19. apr 201617:18 > 22:05
N1

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović uputila je generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu, predsedniku Generalne skupštine i predsedniku Saveta bezbednosti UN pisma povodom presude Vojislavu Šešelju, u kom navodi da je razočarana i zabrinuta.

Pisma su dostavljena u Njujork i biće poslata svim državama članicama Ujedinjenih nacija kao dokument Generalne skupštine i Saveta bezbednosti.

Pismo predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović prenosimo u celosti:

„Poštovani gospodine generalni sekretaru,

Kao predsednica Republike Hrvatske duboko sam razočarana i zabrinuta prvostepenom presudom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u slučaju Šešelj. Potpuno sam pri tom svesna da je nadležno sudsko veće MKSJ nezavisno u svom postupanju i odlučivanju i da je reč o prvostepenoj presudi donesenoj većinom glasova tročlanog veća, podložnoj konačnoj oceni Žalbenog veća.

Ipak, gospodine generalni sekretaru, sasvim je jasno kako je ova presuda, ne samo protivna temeljima i svrsi MKSJ, osnovanog 1993. Rezolucijom 827 Saveta bezbednosti UN, već je i duboko štetna za proces uspostave trajnog pomirenja i nacionalne i verske trpeljivosti na prostoru jugoistoka Evrope.

Istovremeno, valja tome i dodati činjenicu kako je 13. oktobra 2015. tadašnji predsednik MKSJ, Teodor Meron Savetu bezbednosti uputio pismo u kojem izveštava o ozbiljnom propustu Republike Srbije da poštuje svoje međunarodne obaveze, a sledom činjenice kako Srbija nije sudu izručila troje svojih državljana optuženih pred MKSJ zbog zastrašivanja i potkupljivanja svedoka u slučaju Šešelj. U kojoj je meri takvo postupanje narušilo verodostojnost i kvalitet svedočenja, možemo samo nagađati, no neosporna je činjenica kako su važni svedoci u slučaju Šešelj bili zastrašivani, potkupljivani i ometani u svedočenju. U tom kontekstu, prvostepena presuda dodatno je pravno upitna i sa stanovišta njene verodostojnosti sasvim kompromitovana.

Očekujemo ne samo da Srbija u potpunosti sarađuje s MKSJ, nego i da se prestane ignorisati činjenica da se spram svedoka u slučaju Šešelj postupalo na nedopušten način i u meri da je MKSJ našao za potrebno podići optužnicu protiv za to odgovornih.

Istovremeno, ova je presuda vrlo opasan presedan za sve druge oružane sukobe u kojima se vojni ciljevi nastoje ostvariti sprovođenjem genocida i etničkog čišćenja, na temelju nacionalističke ili rasističke ideologije i zločinačko-huškačke propagande.

Oslobađanje Vojislava Šešelja – utemeljivača nacionalne i verske netrpeljivosti, simbola progona i etničkog čišćenja u Republici Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Vojvodini (Republici Srbiji) i podstrekača stvaranja „Velike Srbije“ silom i zločinima, potpuno je protivno ranijim činjenično-pravnim utvrđenjima merodavnih veća MKSJ s obzirom na oružani sukob na području Republike Hrvatske i predstavlja apsolutno nepoštovanje žrtava i njihovih patnji, koje još uvek intenzivno traju.

Ova je presuda u hrvatskoj javnosti izazvala konsternaciju, ali, posledično, i duboko razočaranje u sam MKSJ koji se u ovom slučaju pokazao očito neotporan na zloupotrebu međunarodnog javnog i krivičnog prava. Ono će, isto tako, negativno delovati na mir, pomirenje i dobrosusedske odnose u širem području jugoistočne Evrope i svim kriznim žarištima sveta. Ovom prvostepenom presudom jednog sudskog veća duboko je poljuljano poverenje u MKSJ i razloge zašto ga je Savet bezbednosti UN-a osnovao.

Moja zemlja Hrvatska još je za vreme rata i otvorene agresije na Hrvatsku 1991. godine, snažno podržala i pozdravila osnivanje MKSJ i od samog početka naglašavala njegovu osobitu važnost, te iskreno i aktivno sarađivala s njime.

Dodatno, MKSJ i njegov rad od velikog je značaja za ukupni razvoj međunarodnog krivičnog pravosuđa. Ovakva presuda stvara negativni presedan čije posledice mogu izaći izvan okvira samog MKSJ i kontaminirati ukupnu percepciju svetske javnosti o značenju, dosezima i smislu međunarodnog krivičnog prava.

U kontekstu svega napisanog molim, gospodine generalni sekretaru, da posebnu pažnju posvetite uspešnom završetku rada MKSJ, istovremeno vodeći računa o temeljnim razlozima njegovog osnivanja, i posebno poštovanju prava žrtava. U tim ćete nastojanjima svakako imati moju punu podršku i podršku Republike Hrvatske.

Izvolite primiti, gospodine generalni sekretaru, izraze mojeg osobitog poštovanja“, stoji u pismu predsednice Hrvatske.