Dodik: Ne plašim se hapšenja, biće još referenduma ako treba

Region 26. sep 201619:00 > 21:35
N1

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je gostujući u Pressingu izjavio da se ne plaši hapšenja i da je zadovoljan što je referendum o Danu RS prošao bez problema.

Milorad Dodik bio je ekskluzivni gost Pressinga u studiju N1 u Sarajevu, gde se uključio putem video linka pošto je trenutno u Beogradu, zbog „nekih obaveza“, kako kaže.

„Nisam zadužen da se bojim i nemam nikakvog straha. Mislim da je priča o hapšenju više pokriće za one koji su hteli da zaustave referendum. Sada pokušavaju da naprave nekakav novi aranžman. Zar misle da će se država da se napravi političkim proganjanjem lidera jednog naroda?“, rekao je Milorad Dodik.

Dodik dodaje da rata neće biti.

„Nisam čovek za rat, ja sam borac za politička prava svoga naroda. Ponosan sam na činjenicu da nikome nije falila dlaka na glavi tokom održavanja referenduma u RS. Isto tako niko ne može da kaže da su Bošnjaci u RS u nekoj vrsti geta“, rekao je Dodik.

Dodaje da Incko ne može da donese odluku o njegovoj smeni.

„Na izborima za dve godine mi ističe mandat za predsednika RS, ali više ne mogu da se kandidujem. Osećam se dovoljno mlad i mislim da sam u najboljim godinama za politiku tako da ću se kandidovati za neku drugu poziciju. Incko ne može da donese odluku o mojoj smeni. Ima platu od 24.000 KM ( oko 1.500.000 dinara), a strahuje da će Bošnjaci izvesti 10.000 ljudi ispred njegove kancelarije pa je zgodno da preti Dodiku i RS. Nikada mi nije bilo važno koja je sila ispred mene ako sam svestan koga branim. Nije bilo godine kada se nešto ozbiljno nije pokretalo protiv Dodika. Činjenica je da protiv Dodika nije izrečena niti jedna kaznena prijava. Jedino sam prekršajne prijave dobijao zbog prebrze vožnje“, rekao je Dodik.

Na konstataciju novinara da mnogi smatraju da bi osvojio izbore u Srbiji ako bi se kandidovao, Dodik kaže da to najbolje govori o njegovom radu.

„Uradili smo vrlo važan posao“

Referendum je juče održan, i sve je prošlo bez značajnijih incidenata. Mogu odahnuti i organizatori referenduma o Danu RS jer niko nije uhapšen, niti smenjen zbog kršenja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i zabrane referenduma. Na izjašnjavanje je izašlo 55 posto stanovnika Republike Srpske, a 99,8 posto njih glasalo je za to da se 9. januar i dalje slavi kao Dan Republike Srpske.

Dodik kaže da je zadovoljan rezultatima referenduma.

„Zadovoljan sam činjenicom da je referendum prošao bez problema. Takođe, zadovoljan sam i sa rezultatom mada sam malo umoran i neispavan. Uradili smo vrlo važan posao i odmah smo rekli da je sprovođenje referenduma u funkciji sprovođenja odluke Ustavnog suda BiH i mi smo se odlučili da toj odluci treba prilagoditi proslavu Dan RS. Prvi korak je referendum, a sledeći koraci su da se ponovo vratimo u Narodnu skupštinu RS“, kaže Dodik.

Kaže da je zadovoljan sa izlaznošću od 55 posto, pošto je i Crna Gora imala sličnu kvotu, „i niko joj to nije sporio“.

Dodik kaže da su svi političari ostali pri odluci za održavanje referenduma.

„Putin rekao da je referendum naša stvar“

Dodik kaže da se ne boji da će mu biti zamrznuta imovina u inostranstvu.

„Posedujem imovinu u Srbiji, ali nemam u Rusiji. Na Srbiju gledam kao na matičnu zemlju. Imaju i Bošnjaci imovine po Istanbulu i Turskoj. Potpuna je insinuacija da imam imovinu u Rusiji“, rekao je Dodik.

Dodik je rekao da se susreo sa Vladimirom Putinom kako bi pričao o ekonomiji, a ne referendumu.

„Radi se o susretu sa čovekom koji predstavlja jednu od najmoćnijih zemalja sveta i ja sam pokušavao da dobijem njegovu naklonost kako bi ohrabrili ruske kompanije da ulažu u RS. Putin je što se tiče referenduma rekao da je to naša stvar i da međunarodna zajednica nema prava da se petlja u unutrašnje stvari zemlje koja je međunarodno priznata. Međutim, drugi u BiH pristaju da im se stranci petljaju. Putin mi je poželeo sreću na referendumu i na izborima“, rekao je Dodik.

Dodaje da ne vidi zašto bi u EU mogli da se održavaju referendumi, a ne i u Republici Srbiji.

„Juče su u EU održana tri referenduma. Jesmo mi mali narod i jesu se mnogi namerili na Srbe, ali se postavlja pitanje u čemu je razlika između Srba i drugih nacija da imaju pravo na referendum. Kako može Britanija imati negativan stav prema našem referendumu, a da sama nema problem sa održavanjem referenduma o izlasku iz EU? Osamnaest političkih partija u zemljama EU zagovara izlazak tih zemalja iz EU. Samo je problem što je SNSD najavio da će za dve godine izanalizirati situaciju i imati svoj predlog o tome“, kaže Dodik.

„Biće još referenduma ako treba“

Dodaje da ako bude potrebe, biće još referenduma do 2018, a te godine će se znati njihov stav o tome da li će RS raspisati referendum o izlasku Republike Srpske iz BiH.

„Mi nismo nikakvi avanturisti i destruktivci nego smo ozbiljna partija. Ako bude potrebe biće još referenduma do 2018. i pokazali smo da ih možemo organizovati“, kaže Dodik.

Dodaje da su priče da je ovo probni referendum o otcepljenju – „gluposti“.

„Zašto nama treba trening? Što se nas tiče ne treba da treniramo jer smo vrlo sposobni i organizovani. Mi se borimo za naša prava. Nikada nismo rekli da je BiH nemoguća. BiH po Ustavu, ona iz Dejtona je za nas moguća, ali BiH sa destrukcijom prava RS i korigovanjem i nasiljem visokog predstavnika nije prihvatljiva“, kaže Dodik i dodaje da je RS država, a BiH državna zajednica.

Predsednik RS kaže da se pokazalo da BiH nema kapacitet da fukcioniše. Odluci o ulasku u NATO će prethoditi referendum u RS, kaže Dodik.

„Ako Bošnjaci i Hrvati odluče „da“, mi ćemo glasati za „ne“. Onda opet nema NATO-a“, kaže Dodik.