Oglas

Hrvatski desničari neće manjine u Saboru

author
N1 Zagreb
18. sep. 2017. 22:15
>
22:21
hrvatski sabor Jurica Galoic PIXSELL
Jurica Galoic/PIXSELL | Jurica Galoic/PIXSELL

U Hrvatskoj su sve glasniji zahtevi za reformom izbornog zakonodavstva, u delu koji se odnosi na zastupanje manjina u Saboru.

Oglas

Posle uklanjanja, tačnije, premeštanja sporne ploče HOS-a sa ustaškim pozdravom “Za dom spremni” iz Jasenovca, desnica traži referendum kojim bi se ograničila mogućnost izbora zastupnika manjinskih zajednica.

O izmenema izbornog zakona priča se nakon svakih izbora u Hrvatskoj. Ipak, poslednjih dana uočljiv je poseban interes da se ograniči mogućnost izbora manjinskih poslanika. Posebno su angažovani desničarski politčar Anto Đapić i udruženje “U ime obitelji”.

Oglas

“Desnica nema nameru da ponudi rešenja ključna za pitanja u državi, već želi da izazove političke potrese i zabije klin saradnji manjina s vlastima”, kaže poslanik iz redova srpkse zajednice Boris Milošević.

 “Referendum je prilika građanima da se izjasne o nekim važnim društveno-političkim pitanjina. Ovde je namera da se referendum zloupotrebi i da se smanje prava manjina”, upozorava on

Iako su iz udruženja “U ime obitelji” poručili da nisu s Đapićem o tome razgovarali, njihov stav je jasan - poslanici nacionalnih manjina u Saboru nisu potrebni.

“Tako je, ali odmah pojašnjenje - nacionalne manjine mogu ostvarivati svoja prava na lokalnim nivoima i u Saboru su njihovi zastupnici nepotrebni....”, poručuje Krešimir Planinić iz udruženja “U ime obitelji”.

Oglas

No, osim desnice i levica smatra da treba mijenjati hrvatski izborni zakon, ali ne nauštrb prava manjina, izričita je Anka Mrak Taritaš, poslanica GLAS-a.

“Ja nisam zadovoljna s ovih deset izbornih jedinica, mislim da bi tu trebalo napraviti promene... Ali ne ne da se smanje prava manjina, mislim da smo tu postigli jedan dobar standard i nemojmo narušavati taj standard”, poručuje ona-

U nevladinoj organiziciji GONG podsećaju da je i Ustavni sud izborne jedinice u Hrvatskoj proglasio neustavnim, ali da to vlasti ignorišu.

“Mi ne želimo u hrvatskom saboru sistem sa totalitarnim mirisima, odnosno da većina odlučuje o manjinama”, kaže Jelena Berković iz GONG-a.

Oglas

Izborni zakon verovatno će doživeti izmjene, ali upitno je mogu li one doći referendumom i mogu li inicijatori još jednom ponoviti uspeh koji su postigli na pitanju braka.

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama