
Srbija će morati da odustane od primene univerzalne jurisdikcije nad državljanima Hrvatske, poručuje hrvatski premijer Zoran Milanović.
"Ja pozivam kolege u Srbiji da povuku taj zakon jer je nama to neprihvatljivo. Unutar EU ne mogu postojati ovakvi dualni zakoni. S takvim zakonom se u EU ne može ući. Mi to ne radimo drugima, pa nećemo dopustiti ni da to drugi rade nama", rekao je Milanović na sednici hrvatske Vlade, navodeći da samo traži osnovna pravila, te da je "puno Hrvata bilo u srpskim logorima, a Hrvatska tu nema jurisdikciju".
Ova tema našla se na sednici Vlade, pošto je ministar pravosuđa Orsat Miljenić govorio o slučaju Veljka Marića, pripadnika nekadašnjih hrvatskih "zengi", koji služi kaznu u Srbiji.
Miljenić je govorio da je ta situacija za Marića "grozna". "Uputio sam i službeni zahtev za njegovim transferom još 2012, ali je odbijen. Na zadnji zahtev iz decembra prošle godine još nije stigao odgovor", kazao je ministar.
Milanović je odgovorio da svako treba da proganja svoje zločince i da želi "čiste račune", pa je zatražio informaciju da li Hrvatska ima nedostatke u jurisdikciji po tom pitanju, piše “Večernji list”.
Marić u Sremskoj Mitrovici izdržava 12-godišnju kaznu zatvora jer ga je Viši sud osudio za ubistvo civila tokom rata. Hrvatskoj strani je sporna činjenica to što je Srbija osudila hrvatskog državljanina za ubistvo drugog hrvatskog državljanina srpske nacionalnosti, a koje se dogodilo na hrvatskoj teritoriji.
Opozicija podržala Milanovića
[caption id="attachment_4939242" align="alignnone" width="750"]
Oni su pozdravili najavu premijera da Hrvatska Srbiju neće pustiti u EU, dok ne povuče zakon na osnovu kojeg je uhapšen bivši hrvatski branitelj Veljko Marić.
Vladimir Šeks iz HDZ kaže da je Srbija sebi donošenjem tog zakona 2003. godine "prisvojila pravo haškog sudije".
"Ona je postala pravosudni žandar jugoistočne Evrope", kazao je Šeks.
"Izgleda da je Vlada sve preduzela, a ništa nije napravila, jer je Marić još uvek u zatvoru druge države", komentarisao je Josip Salapić iz HDSSB. Zato je uveren i da je mogla da učini više, s obzirom da Srbija pretenduje na članstvo u EU.
"Od nas se očekuje da budemo partner Srbiji da uđe u EU, a u isto vreme se dopušta da Srbija svoju jurisdikciju širi na građane Hrvatske, naše državljane", konstatovao je on.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
NAJČITANIJE
Oglas
Oglas
Najnovije
Oglas
Oglas
Oglas