Godišnjica obnove u Mostaru, premijeri poslali poruke mira

author
N1 BiH
24. jul. 2018. 00:00
>
00:21
fna-83321-227939.jpeg
FENA/Mario Obrdalj | FENA/Mario Obrdalj

Mostar obeležio godišnjicu obnove Starog mosta. U gradu na Neretvi potpisana je i "Mostarska povelja mira", a premijeri Makedonije, Grčke, Crne Gore i predsedavajući Veća ministara BiH u znak mira bacili su i cveće u Neretvu.

Predsjedavajući Veća ministara BiH Denis Zvizdić izrazio je zadovoljstvo zbog dolaska tri premijera.

 "Zoran, Duško i Aleksis su me obradovali, premijer Grčke se morao vratiti zbog požara kod Atine. Naše druženje predstavlja poruku mira, stabilnosti, uvažavanja i međususedske saradnje. Ovo je otvaranje još jednih vrata u budućnost, budućnost za mlade generacije i za prosperitet BiH i kompletnog regiona Zapadnog Balkana", zaključio je Zvizdić.

Njegov kolega iz Makedonije, Zoran Zaev, je drugu godinu zaredom u Mostaru. Sastanak na današnji datum vidi kao jednu veliku simboliku.

"Naše prisustvo ispred obnovljenog Starog mosta šalje poruku da smo spremni da u praksi primenimo simboliku mosta i da na prošlosti gradimo budućnost, što i radimo. Napred idemo zajedno kao lideri država regiona, ka Evropi i svetu, za dobro svih naših građana", poručio je makedonski premijer.

Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković je ocenio kako je pređen dug put od onog dana pre 25 godina kada je srušen simbol grada na Neretvi.

"Stojeći kraj Starog mosta, u ovom divnom gradu, čiju godišnjicu obnove obeležavamo, ne mogu da izbegnem pomešana osećanja zbog tereta prošlosti i svesti o ljudskoj patnji i izdržljivosti, ali istovremeno nade i vere u budućnost. Na Zapadnom Balkanu smo prešli dug put i napredak je neosporan u odnosu na onaj dan pre 25 godina kada je most star skoro pet vekova srušen u trenu. Sada je on simbol obnove i spajanja", kazao je crnogorski premijer.

Grčki premijer Alexis Cipras skratio je posetu Bosni i Hercegovini i vratio se u Atinu, gde veliki šumski požar besni u blizini prestonice.

Na Starom mostu bio je i nekadašnji sudija Haškog suda i budući naslednik Teodora Merona na čelu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, Karmel Ađius koji je, takođe, s mosta bacio cveće u Neretvu. Njegov boravak u Mostaru držan je u tajnosti iz bezbednosnih razloga.

Ovu Manifestaciju organizovao je Centar za mir i multietničku saradnju Mostar.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama