
Milan Antonijević iz Fondacije za otvoreno društvo Srbije, govoreći o odnosima u regionu, ocenio je da smo sada na vrhuncu tenzija, a da nakon toga može doći smirivanje i okretanje ekonomskim i drugim temama koje su za građane mnogo značajnije. "Sada se polako vraćamo na pitanja koja su bitna", rekao je.
Govoreći o odnosima u regionu, Antonijević kaže da se vidi određena regresija.
"Retorika se podigla na neki viši nivo. Nažalost, ne vide se putevi saradnje, a njih takođe ima. Ne znam zbog čega su se države u regionu odlučile da govore o negativnim pojavama. Retki su mediji koji prate pozitivno u regionu, potenciraju se incidenti, na njima možete graditi urušavanje odnosa, kao što sad vidimo", rekao je.
Dodao je, govoreći o izjavama zvaničnika, da svaka izjava mora imati određenu težinu.
"Mora se shvatiti odgovornost, naročito kada je izjava upućena regionu, kao izjava premijerke Brnabić da je njen utisak da u Srebrenici nije bilo genocida. Naišla je na osudu, ali se postavlja pitanje na koji način osuditi te izjave. To ponašanje ne sme da postane mejnstrim u regionu", smatra Antonijević.
Komentarišući odnos Bošnjaka prema tome, kao i nedostatak takvih izjava sa njihove strane, kaže da to može da bude posledica toga što su Bošnjaci neko ko nema rezervnu državu.
"Sa druge strane, veliki broj njih je direktno osetio posledice onoga što se dešavalo devedesetih, vrlo dobro znaju šta znači kada postoje takve izjave. To je dobro, to bi trebalo da posluži kao model ponašanja drugim narodima koji žive u regionu", kaže on.
Antonijević misli da smo na vrhuncu tenzija.
"Nakon toga može doći smirivanje i okretanje ekonomskim i drugim temama, koje su za građane mnogo značajnije. Sada se polako vraćamo na pitanja koja su bitna", smatra on.
Kljujić: Sarađivati sa Dodikom je uvreda za hrvatski narod

Član predratnog i ratnog Predsedništva BiH Stjepan Kljujić u regionalnoj temi jutra ocenio je da građanska klasa, koja promoviše moral i lepo ponašanje, izumire na ovim prostorima.
Kaže da očekuje i da će biti neminovno da se Zagreb distancira od politike Dragana Čovića.
"On je najveće razočarenje, mentalno je otišao u stranu, jer sarađivati sa Dodikom je uvreda za hrvatski narod", kaže on.
Dodaje da nema politike bez dostojanstva.
"Nikad niste videli da se japanski premijer grli sa američkim predsednikom, uvek mu u malom mozgu ostaje Hirošima i Nagasaki", kaže on.
Komentarišući slučaj hrvatskog amabasadora u BiH Ivana del Vekia, kaže da je on "nastavak loše tradicije, koju su im slali iz Zagreba".
"Ovde nije problem ambasador, ovde je veći problem rukovodstvo HDZ. Ovaj HDZ je potpuna kompromitacija HDZ BiH", kaže Kljujić.
Dodaje da, da bi se stekli uslovi za dijalog, moraju se ispuniti određene norme.
"Ako imate nastavak agresivne politike, sve ono što je bilo iz Beograda prema BiH od Miloševića, Šešelja i drugih, to danas zastupa Dodik", kaže on.
Govoreći o odnosu prema Srebrenici, kao i nedavnim incidentima, kaže da je to jedna nemoralna stvar, "jedna glupost politička".
"Problem Srebrenice nije samo taj što su Srbi odbili da priznaju genocid, što nastavljaju agresivnom politikom. To je problem rukovodstva Bošnjaka koji nisu umeli da naprave Srebrenicu mestom povratka i mestom življenja. Da li će ponižavati počivalište, pevati četničke pesme, to su epizode koje nemaju nikakve posledice za sadašnji život Muslimana u Srebrenici, jer je to postalo normalno", kaže Kljujić.
Govoreći o slučaju sina poslanika hrvatskog Sabora Ivana Đakića, kaže da je to sramota i nemoralan čin.
"Ja ne osuđujem njega, osuđujem tog oca koji da je odgajio da se ponaša tako", rekao je.
Istakao je da građanska klasa izumire na ovim prostorima, ona koja promoviše moral i lepo ponašanje.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare