Incko u Savetu bezbednosti: Secesionistička retorika potkopava BiH

Region 08. maj 201921:18 > 21:20
N1

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izjavio je pred Savetom bezbednosti UN-a da secesionistička retorika potkopava državu Bosnu i Hercegovinu.

Podnoseći polugodišnji izveštaj o stanju u BiH, Incko je upozorio da je i dalje uočljiva „čudna retorika, da se govori protiv državnosti BiH, preti otcepljenjem i da se ističe kako RS jeste država“.

„Milorad Dodik (predsedavajući Predsedništva BiH) je nedavno rekao da RS jeste odvojena, ali da to nije ozvaničeno. Prikazivao je mapu Srbije u koju je uključivao delove Bosne i Hercegovine i Crne Gore“, kazao je visoki predstavnik.

Prema njegovim rečima, sve to je težak izazov za Bosnu i Hercegovinu.

„Secesionistička retorika i dugogodišnja politika osporavanja države BiH su, nažalost, tokom proteklih nekoliko godina postale konstanta. Stoga sam uveren da bismo se trebali odlučnije suprotstaviti ovim negativnim trendovima“, upozorio je Incko.

Još je kazao da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i dalje pokazuje da je za suverenost i teritorijalni integritet BiH.

Naveo je da hrvatski predstavnici odbacuju presude međunarodnih sudova za hrvatsko ratno rukovodstvo i pozivaju na formiranje paradržave.

„Najveća bošnjačka partija (SDA) je najavila da će pokrenuti inicijativu za promenu imena Republike Srpske, što potkopava Dejtonski sporazum“, upozorio je Incko.

Visoki predstavnik dalje je rekao da međunarodna zajednica očekuje da se što pre formira novi Savet ministara BiH, dodavši i da vidi konsenzus kada je reč o potrebi dalje integracije u Evropsku uniju.

„U Federaciji BiH su zabrinuti zbog formiranja rezervnog sastava policije i napominju da je to nova vojna sila. Rezervni sastav neki doživljavaju kao zamenu za vojsku RS. Rezervni sastav ne doprinosi miru“, naglasio je Incko.

On je upozorio da ovakva politička dinamika može dovesti do tenzija i destabilizacije.

„BiH treba manje tenzija i manje uniformi. Organi vlasti moraju osigurati sigurno okruženje za sve građane. BiH zaslužuje bolju budućnost. Sve se to dešava u okruženju gde političari ne poštuju zakon“, istakao je Incko.

Podsetio je da se u BiH ne poštuju odluke Ustavnog suda i da se u Mostaru zbog toga deset godina nisu održali ozbori.

„Nezamislivo je to da se već deset godina ništa ne preduzima. U nekoliko kantona u Federaciji nisu sprovedene mere Suda BiH vezane za odnos prema Srbima“, rekao je visoki predstavnik u BiH.

U RS, dodao je on, organi vlasti još odbijaju da ispoštuju presude Suda BiH i Ustavnog suda BiH u vezi s registracijom vojne imovine i 9. januarom, praznikom koji se proslavlja kao „Dan Republike Srpske“.

Incko je dalje naveo da je posle pravosnažne presude Haškog tribunala ratnom lideru Srba u BiH Radovanu Karadžiću bilo negiranje genocida počinjenog u Srebrenici, iako su, kako je istakao, genocid potvrdila dva međunarodna suda.

Visoki predstavnik naveo je da je tokom proteklih šest meseci bilo nastojanja da se ograniče sloboda govora i protestovanja u RS.

„U decembru su organi vlasti Republike Srpske prekinuli višemesečne svakodnevne proteste u Banjaluci, organizovane zbog, kako tvrde aktivisti, prikrivanja sumnjivih okolnosti vezanih za smrt jednog mladića (Davida Dragičevića) i sprečili pokušaje organizovanja novih protesta“, naglasio je Incko.

Visoki predstavnik je obavestio Savet bezbednosti UN-a da BiH i dalje treba „pažnja i jedinstven pristup međunarodne zajednice“.

„Izuzetno je značajno da se insistira na tome da organi vlasti budu i dalje fokusirani na puno poštovanje Dejtonskog sporazuma, inače dolazimo u opasnost da ohrabrimo dalje poništavanje reformi“, upozorio je Incko.

Visoki predstavnik na kraju je pozvao političke lidere u BiH da poduzmu iskrene napore u prevazilaženju međusobnih razlika, da konačno formiraju izvršne organe na državnom nivou i na nivou Federacije i da rade s organima Republike Srpske i s kantonalnim organima vlasti kako bi u potpunosti primenili Dejtonski mirovni sporazum.