Analiza – kako su Srbija, Hrvatska i Slovenija reagovale na pojavu koronavirusa

Region 08. apr 202019:16 > 19:35
Tanjug/Dimitrije Nikolić

Zemlje u regionu različito su reagovale na pojavu koronavirusa. Uporednu analizu mera i porasta broja obolelih u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji, na osnovu podataka od utorka, uradile su kolege iz Zagreba.

Dok je epidemija u Kini s vrhunca krenula u opadanje, situacija u Evropi tek je počela da se komplikuje. 

Hrvatska prve mere preduzima još krajem januara. 

„Danas u 14 imam sastanak gde ćemo dogovoriti podizanje mera za sprečavanje nekontrolisanog širenja koronavirusa“, rekao je 31. januara hrvatski ministar zdravlja Vili Beroš.

U tom trenutku u EU je 14 obolelih. Školama su izdate preporuke da otkažu izlete u Italiju, za one koji dolaze iz epicenatara zaraze, obavezna je samoizolacija. U Sloveniji takođe kontrola ulazaka u zemlju, građani se pozivaju da što manje izlaze i drže socijalnu distancu.

U Srbiji drugačiji pristup. U februaru se najavljujue postavljanje termovizijskih kamera na aerodromima kako bi detektovale putnike s temperaturom. Istovremeno predsednik i struka uveravaju – stvar je bezazlena.

„To je najsmešniji virus ikada. Žene idite u šoping sniženje je“, govorio je krajem februara pulmolog Branimir Nestorović.

U idućim danima korona će postati nešto sto se ne događa negde drugde, nekom drugom. 

Prvi oboleli u Hrvatskoj zarazio se na utakmici Atalanta-Valensija. Istoga dana građanima se daju uputstva kako da se ponašaju, održavaju higijenu, do sada na više od 40 protokola, od kuće, posla, do uputa za javni prevoz ili pak kako sahraniti zaražene osobe.

U Sloveniju je prvi slučaj doneo bajker, s putovanja u Maroku. Slovenija je do tada napravila više od 350 testova i svi svu bili negativni.

U Srbiji prvi oboleli bio je državljanin koji nije siguran da li se zarazio u porodičnom kontaktu u Mađarskoj ili od poslovnih partnera koji su bili u italiji.

U sve tri zemlje broj zaraženih prešao je brojku 50 polovinom marta.

Prve restrikcije obuhvatile su škole, vrtiće i fakultete. Nekoliko dana pre ostatka, hrvatske škole su zatvorene u Istri, kasnije u celoj zemlji. Od 16 marta i u Sloveniji, koju formlano preuzima novi premijer Janez Janša.

A i srpski đaci od tada uče od kuće.

U Hrvatskoj se neumorno apeluje na razum. Građani se mole da budu kod kuće, a u slučaju izlaska da drže distancu.

„Ako želite korona parti, imaćemo ga. Ali ja mislim da ne želim. Opet ponavljamo da je važno ostati kod kuće, držati distancu i održavati higijenu“, govorila je infektološkinja Alemka Markotić.

N1

Uz apele, od građana koji mogu, traži se da rade od kuće, zatvaraju se kafići, trgovački centri, frizeri i kozmetičari. Bioskopi, pozorišta, muzeji, na jednom mestu na otvorenom ne sme biti više od pet osoba.

Prodavnice u Hrvatskoj najpre rade, no zbog prevelikog broja ljudi i to se zatvara. U Sloveniji su otvorene sve vreme. Do kraja marta obe zemlje zabraniće i putovanja u vikendice, ne sme se na ostrva, pa ni iz jedne u drugu opštinu bez posebne propusnice.

Srbija se odlučuje za drukčiji pristup, kafići u prvi mah još rade, okupljanja nisu zabranjena, osim uveče, kada se uvodi policijski čas, iako je tada većina građana kod kuće.

„U tom periodu ostvaruju bliži kontakti – rođendani, žurke, slavlja. Hoćemo da to izbegnemo po svaku cenu, da budu u kući, da ne idu po klubovima, zato je pred vojskom i policijom veliki zadatak, hoćemo da zaštitimo ljude“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Kafići se zatvaraju tek nakon 10 smrtnih slučajeva, policijski čas se širi na vikend, zabranjuje se šetnja kućnih ljubimaca. Prodavnice rade skraćeno.

S jučerašnjim danom u Hrvatskoj i Sloveniji broj zaraženih veći je od 1.000, u Srbiji od 2.000. Iako Srbija ima najviše obolelih, napravila je najmanje testova po broju stanoivnika. Slovenija najviše, čak 14 hiljada na milion stanovnika. 

Broj umrlih najmanji je u Hrvatskoj, a najveći u Srbiji, gde je od koronavirusa život izgubilo više od 60 ljudi.

Srbija u idućim danima najavljuje još strože mere. Hrvatska zbog Uskrsa neke će do nedelje malo ublažiti, no iduće nedelje ponovo se sve vraća na staro.

Sve informacije o koronavirusu čitajte u našem Blogu uživo i na stranici Koronavirus.