Plenković o Blajburgu: Do tolerantnog društva samo pijetetom prema svakoj žrtvi

Region 14. maj 202023:16 > 23:23
N1

Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je, povodom obeležavanja 75. godišnjice stradanja ustaške vojske, i civila koji su s njom bežali, u Blajburgu, da je samo trezvenim pogledom na traume iz prošlosti i pijetetom prema svakoj žrtvi moguće izgraditi tolerantno društvo.

Plenković je podsetio da je u Zapadnoj Evropi pobeda nad fašizmom pre 75 godina bila ključna za uspostavljanje demokratskih poredaka, koji su u poratnim godinama krenuli putem pomirenja, ekonomskog oporavka i ujedinjenja, kako bi se kontinentu doneo trajni mir i onemogućio bilo kakav budući sukob.

POVEZANE VESTI

On je rekao da je u srednjoj i istočnoj Evropi kraj Drugog svetskog rata doneo poraz fašističkog terora i ratnih strahota, ali nije doneo demokratiju, nego novi totalitarizam, komunizam, koji je svoj slom doživeo tek padom Berlinskog zida.

Takva sudbina, kako je ocenio, je 1945. godine, nakon sloma NDH, snašla i Hrvatsku, koja je još gotovo pola stoleća bila lišena slobode i demokratije.

Dok je kraj Drugog svetskog rata u Zapadnoj Evropi označio kraj neviđenim ratnim strahotama i fašističkim zločinima, u kojima posebno mesto ima Holokaust, u Hrvatskoj je maj 1945. sinonim za strašne poratne komunističke zločine, kazao je Plenković.

Tada je desetine hiljada ljudi – razoružanih vojnika poraženih snaga, ali i velik broj civila koji su bežali od komunističkog režima – od Blajburga preko Tezna i duž Križnog puta pobijeno bez suda i zakopano bez groba, kazao je Plenković.

To je razlog zašto je danas u Hrvatskoj odnos prema tom bremenitom i slojevitom razdoblju hrvatske istorije bolan i traumatičan, iako je jasno da je zahvaljujući antifašističkom pokretu i otporu nacizmu Hrvatska iz Drugog svetskog rata izašla kao pobednica, zaključio je Plenković.