I Milošević u Kninu, policija zaustavila HOS-ovce, u Beogradu parastos

Dusko Jaramaz/PIXSELL

U Kninu je, u prisustvu hrvatskog državnog vrha, obeležena 25. godišnjica vojno-policijske akcije "Oluja" u kojoj je proterano oko 250.000 Srba iz Hrvatske, a 745 se i dalje vode kao nestali. Ceremoniji je prisustvovao i potpredsednik hrvatske vlade iz redova Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Boris Milošević koji poručuje da je to "zalog za budućnost". Udruženje porodica nestalih i stradalih "Suza" je u beogradskoj crkvi Svetog Marka istovremeno organizovalo parastos za žrtve. Parastos održan i u Banjaluci.

20:00

Različite reakcije na posetu Miloševića Kninu

Odlazak potpredsednika hrvatske Vlade iz redova SDSS-a Borisa Miloševića u Knin, izazvao je različite reakcije u Beogradu i Zagrebu. Predstavnci hrvatske vlasti takav potez ocenjuju kao priliku za pomirenje. Pojedini u Srbiji poručuju da Miloševićeva poseta neće promeniti ništa.

19:28

Širom Srbije služeni parastosi za žrtve „Oluje“

Širom Srbije u crkvama su služeni parastosi za žrtve „Oluje“, kao i molitve za prognane.

16:43

Ambasador Hrvatske u Srbiji: Nikakva korist od recikliranja stereotipa

Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević je izjavio da „ne vidi nikakve koristi od recikliranja stereotipa“ u odnosima te dve zemlje.

Rekao je da će mu glavni zadaci biti prevladavanje „jaza prošlosti“ između dve zemlje i dva naroda i rešavanje nasleđenih nerešenih pitanja.

U intervjuu za avgustovski „Magazin CorD“, Biščević je rekao da je „stabilna, demokratska Srbija, s jasnim ciljevima državne politike i jasnim odredjenjem prema susedima i regionu, svakako u interesu Hrvatske“ i da „Hrvatska druge interese nema“.

On je ocenio da srpska javnost nije dovoljno upoznata s pravima i stvarnim položajem srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj koji je bolji od pološaja hrvatske manjine u Srbiji.

16:09

Vulin: Kome je Jasenovac radni logor, tome ni Oluja nije etničko čišćenje

„Kome je Jasenovac radni logor tome ni Oluja nije etničko čišćenje. Vlast koja diže spomenike teroristima i daje ulice ustašama ne može da obuzda radost što je Hrvatska očišćena od Srba“, izjavio je ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin.

On naglašava da akcija „Oluja“ jeste bio zločin.

„I koga god Srbina da kupe ili dovuku na proslavu zatiranja Srba i postave ga da bude uz Gotovinu i druge ustaše, neće moći da promene istinu o građanskom ratu koji su izazvali, o klanju i ubijanju srpske dece u izbegličkim kolonama“, izjavio je Vulin, a prenosi njegovo ministarstvo.

„Srbija ne sme da prestane da se seća i ne sme da prestane da se razvija i da jača. Samo kada je Srbija i svesna i jaka, Oluja i Jasenovac se neće ponoviti“, zaključio je.

15:01

Antonijevića jurili po autoputu

Izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo Srbija Milan Antonijević napisao je na svom tviter nalogu da su ga u utorak uveče, dok se vraćao kući, „dva manijaka“ jurila po autoputu, presecala, tražila da im čestitaju „Oluju“ i „pominjala majku srpsku“.

„Iz Hrvatske sa ljubavlju, dva manijaka dok se vraćamo kući upravo nas jure po autoputu, presecaju, traže da stanemo da nam čestitaju Oluju i pominju nam majku srpsku. Primer dobitnika tranzicije. Radite na tome da se ovo ne dešava @VladaRH“, naveo je Antonijević.

14:57

Pomen na Ostrogu

U manastiru Ostrog održan je pomen nevino stradalima sa područja Severne Dalmacije, Like, Korduna i Banije u akciji „Oluja“.

U organizaciji Srpskog nacionalnog saveta pomen je održan uz poštovanje svih propisanih mera Nacionalnog koordinacionog tela, a prisustvovao mu je i amdasardor Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović, kao i jedan broj Srba iz Krajine koji su se 1995. godine doselili u Crnu Goru.

Pomen stradalim Srbima iz Krajine služio je jeromonah Vladimir Palibrk, koji je kazao da je progonstvo radi Hrista doživeo i Sveti Vasilije, ali ga je Bog nagradio zbog njegovog trpljenja.

Predsednik Srpskog nacionalnog saveta Momčilo Vuksanović je rekao da je ta organizacija, zbog novonastale situacije u regionu i nemogućnosti da zajedno sa svojim sunarodnicima obeleži ovaj datum, odlučila da organizuje pomen u manastiru Ostrog i na taj način se seti svih stradalih Srba iz Krajine.

14:36

Jandroković: Domovinski rat temelj suverene Hrvatske

Predsednik Sabora Hrvatske Gordan Jandroković pozvao je danas u Kninu na nastavak izgradnje države zasnovane na uključivosti, društvenoj pravednosti i solidarnosti.

„Domovinski rat temelj je slobodne, nezavisne i suverene Hrvatske, na kojoj gradimo sadašnjost i budućnost, a trajna nam je dužnost štititi dignitet Domovinskog rata. Pritom ne smemo zaboraviti nestale“, rekao je Jandroković u govoru na centralnoj manifestaciji povodom 25. godišnjice Oluje.

On je istakao da hrvatski narod Oluju slavi s poštovanjem i ponosom.

14:33

Nadbiskup Barišić na misi u Kninu pozvao na pomirenje i povratak Srba

Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić pozvao je u Kninu na pomirenje i povratak izbeglih građana srpske nacionalnosti i na izgradnju zajedničke budućnosti, podsetivši pritom na sve nevine žrtve borbe za slobodnu i nezavisnu Hrvatsku.

Kako prenosi Hina, na misi za poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje u Domovinskom ratu, Barišić je izrazio zabrinutost zbog nekih pojava u društvu, od loših demografskih pokazatelja, starenja stanovništva, preko odlaska mladih iz zemlje, pa do nenezaposlenosti, siromaštva, nepravde i kriminala.

13:57

Policija zaustavila HOS-ovce u Kninu zbog uzvika „Za dom spremni“

Nekoliko stotina pripadnika bivše paravojne jedinice „Hrvatske odbrambene snage“ (HOS) i drugih ratnih jedinica, među kojima je bilo i onih u majicama s natpisom „Za dom spremni“ koji su i uzvikivali taj ustaški pozdrav, policija danas nije pustila da prisustvuju svečanosti povodom 25. godišnjice Oluje na gradskom trgu u Kininu.

Portparolka Policijske uprave šibensko-kninske Marica Kosor izjavila je za agenciju Hina da je nekoliko stotina pripadnika HOS-a i drugih braniteljskih udruženja kojima policija nije dopustila dolazak na Trg dr. Ante Starčevića, sve vreme trajanja programa pevalo, nezadovoljni što ne mogu ući na trg.

„U par navrata čuo se i pozdrav ‘Za dom spremni’, a nekolicina njih nosi majice neprimerenog sadržaja“, rekla je Kosor.

13:30

Gotovina: Hrvatska se razvija u modernu evropsku demokratiju

Penzionisani hrvatski general Ante Gotovina izjavio je na ceremoniji u Kninu da je akcija „Oluja“ „odredila budućnost Hrvatske, početak kraja rata i uspostavljanje mira“.

„Kroz naučene lekcije iz naše burne i bremenite istorije jači smo, bolji ljudi, spremni s optimizmom promišljati i raditi danas za bolje sutra“, rekao je Gotovina.

Gotovina, koji je u Hagu oslobođen odgovornosti za ratne zločine tokom i posle akcije „Oluja“, rekao je da su strahote rata u kolektivnoj svesti naroda i temelju hrvatske državnosti, ali da se „25 godina života u miru i sigurnosti Hrvatska razvija i gradi u modernu evropsku demokratiju, socijalno pravednu državu koja brine o najmanjima i najugroženijima jer oni su ogledalo stanja društva, državu u kojoj svi njeni ljudi, bez obzira na različitosti uživaju sigurnosti i slobode, jednaka prava i obaveze“.

13:20

Švarm: Nacionalizam i dalje „idealno rešenje“ na Balkanu

Urednik nedeljnika „Vreme“ Filip Švarm smatra da Boris Milošević nije trebalo da ide u Knin, ali da su nedopustivi napadi na njega koji dolaze iz Srbije i Republike Srpske.

Naime, uveren je da do pomirenja nije moguće doći dokle god se u Hrvatkoj vodi politika koja slavi Oluju kao neku vrsti trijumfalizma.

„Nezavisnost Hrvatske nije stečena posle ‘Oluje’, nezavisnsot je stečena 1991. Knin je desničarski festival, gde se obeležava ‘rešavanje sprskog pitanja’, jer posle oluje više nije bilo Srba. Posle četiri stoljeća, za četiri dana su Srbi nestali“, podseća Švarm u izjavi za TV N1.

Smatra da je potrebno iskreno reći šta se desilo – udruženi zločinački poduhvat koji je započeo Slobodan Milošević, a završio Franjo Tuđman.

Umesto toga, u Srbiji i Hrvatskoj se i dalje vode politike iz devedesetih godina gde je nacionalizam „idealno rešenje“ koje pokriva i depopulizaciju obe zemlje, i to što su na periferije Evrope, i brojne afere.

„Ovakav Beograd trerba sadašnjem Zagrebu, i obrnuto. Oni su idealni neprijatleji, a ustvari reč je o dve minorne balkanske zemlje opterećene raznim problemima. Oni koriste ovakve momente za učvršćivanje svoje vlasti“, ističe Švarm.

13:11

Lukić: Država okreće leđa Srbima u Hrvatskoj kao što je i 1995.

Urednica „Peščanika“ Svetlana Lukić je 1995. kao novinarka Radija B92, danima izveštavala iz izbegličke kolone i organizovala humanitarnu pomoć za ljude koji su u Srbiju dolazili iz Hrvatske.

„Ljudi su bili potpuno izbezumljeni. Mnogi su krenuli u papučama, za razliku od nekih zvaničnika i oficira te RSK koji su pre thoga pobegli sa sve frižiderima i šporetima (…) strašno je bilo gledati doček u Srbiji, sećam se da je flaša ‘Fante’ prodavana za pet maraka. Da im je bilo zabranjeno da ulaze u Beograd, da su slati dole na jug, mnogi su završili na Kosovu, a su slali u Vojvodinu, jer je bilo potrebno da se promeni etnička struktura“, izjavila je Lukič za N1 ističući da je ponašanje državnih, ali i nedržavnih institucja poput Srpske pravoslavne crkve, bilo besramno.

Mišljena je da izbeglicama nije bilo dozvoljeno da uđu u Beograd, jer bi bili dokaz poraza, predstavljali bi podsećanje da je rat gotov i da je ta avantura završena.

I kao što je tada Beograd okrenuo leđa Srbima iz Hrvatske, prema mišljenju Lukić, okreće ih i danas time što Aleksandar Vučić i Milorad Dodik drže moralne pridike Borisu Miloševiću zbog odlaska u Knin.

„Ovde se pokazuje sada definitivno da su Srbi samo oni Srbi koji imaju neku teritoriju sa kojiom možešm da ucenjuješ i destabilizuješ region, a oni Srbi koji žive u Zagrebu, Rijeci, to te ne zanima kada nemaju terirotiju. Njih ti građani uopšte ne zanimaju“, konstatovala je urednica „Peščanika“.

13:02

Antić: Ovo nije pomirenje

Predsednik Naprednog kluba, istoričar Čedomir Antić, kaže za N1 da odlazak Borisa Miloševića na proslavu akcije „Oluja“ može da se uporedi samo sa nastojanjem okoline da ženi koju maltretira muž da je bolje da ostane s njim.

„Odlazak na proslavu Oluje mogu da se uporedi s nastojanjem iz nekih starih vremena, kad je smatrano da otac ima pravo da tuče ženu i decu, s nastojanjem okoline da objasni toj ženi da je bolje da ostane sa s nasilnikom“, kazao je.

Po njemu, situacija danas u Hrvatskoj nije pomirenje. „Ovo nije pomirenje, bilo bi pomirenje kada bi bilo suočavanje s činjenicom da je reč bila o građanskom ratu, na na temeljima istinskog pomirenja, da žrtve nemaju naciju, treba da se gradi budućnost. Oluja je Hravstkoj zamena za čitacu istoriju, ona je zaboravila i ono što ima od antifašističke prošlosti, i raniju prošlost. Sada se očekuje od predstvanika Srba da dođu i slave. Šta da slave“, upitao je Antić.

12:49

Udruženje „Suza“: Rešavanje sudbine nestalih u „Oluji“ i dalje stoji

Predsednica Udruženja porodica nestalih i stradalih „Suza“ Dragana Đukić izjavila je za N1 da je bila deo delegacije predsednika Srbije koja je pre dve godine razgovarala sa tadašnjom predsednicom Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović o rešavanju problema nestalih u ratovima od 1991. do 1995. godine, kada je bilo najavljeno da će se rešavanje tog problema podići na najviši nivo, ali da od tada „taj proces stoji“.

Đukić je izjavila da su porodice nestalih u ratnim sukobima svih nacionalnosti u regionu bile spremne da sednu za sto i nađu rešenje još 1996. godine, ali da se „u taj proces umešala politika“.

12:48

Plenković: Žalimo zbog svih poginulih civila, akcija Oluja bila pravno legitimna

Premijer Andrej Plenković izrazio je u Kninu žaljenje prema svim civilnim žrtvama rata u Hrvatskoj, i Srba i Hrvata.

„Kao zemlja koja je pobedila u nametnom ratu žalimo zbog svih stradalih, žalimo zbog svih civila ne samo Hrvata, nego i Srba, kao i drugih“, rekao je Plenković u govoru na svečanosti povodom 25. godišnjice Oluje, koji se u Hrvatskoj slavi i kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.

12:47

Milanović: Bilo je grešaka u ratu, to je velika lekcija za nas u ljudskom smislu

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je na obeležavanju Dana pobede u Kninu da je Hrvatska vojska izvojevala pobedu u Domovinskom ratu devedesetih godina, ali da je bilo i grešaka koje će, kaže, služiti kao lekcija. On je pozdravio dolazak potpredsednik Vlade Hrvatske iz SDSS-a Borisa Miloševića u Knin.

Hrvatska slavi Dan pobede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 25. godišnjicu vojne operacije Oluja. Centralna svečanost održava se u Kninu u prisustvu državnog vrha.

12:00

Lekić: Nivo mleka koji su ljudi ’95 donosili – najcrnji piplmetar u mom životu

Novinarka Bojana Lekić izjavila je u emisiji Novi dan, govoreći o godišnjici Oluje, prisećajući se humanitarne akcije koju je u to vreme organizovao B92, da je njihov primarni zadatak bio i ostao profesionalno informisanje, a da su humanitarnu akciju činili ljudi.

„Nivo mleka koji su ljudi donosili je bio najcrnji piplmetar u mom životu. Količina pomoći koju su ljudi donosili kada sam bila u studiju je bila velika, a kada nisam, opadala je, to vam govori da ti publika veruje“, rekla je ona.

11:59

Novinarka koja je svetu javila da je počela „Oluja“: Slika kolone bila biblijska

Novinarka portala N1 Julijana Mojsilović koje je u vreme akcije „Oluja“ izveštavala iz Knina kao reporterka agencije AP kaže da ljudi u tadašnjoj Republici Srpskoj Krajini jesu očekivali sukob sa hrvatskim snagama, ali ne i pogrom stanovništva.

Ističe da su Srbi u Hrvatskoj očekivali pomoć od Srbije i Republike Srpske koja je izostala zbog čega su se osećali izdanim. Mojsilović je sa dva snimatelja i dva fotografa u Knin došla nedelju dana pre „Oluje“, i to vreme su bili jedini novinari sa strane u gradu.

11:58

Boris Milošević: Svoje prisustvo u Kninu smatram zalogom za budućnost

Potpredsednik Vlade Hrvatske iz SDSS-a Boris Milošević izjavio je da svojim prisustvom na svečanosti koju Hrvatska organizuje u Kninu povodom Dana pobede smatra „zalogom za budućnost“.

„Neka se prekine spirala mržnje kako se strahote rata nikad ne bi ponovile. Treba poštovati sve žrtve bez obzira na nacionalnost. I Srbi iz Hrvatske su imali svoje žrtve i to treba poštovati. Emocije su još sveže, a svoj dolazak smatram zalogom za budućnost“, poručio je Milošević.

11:56

Parastos i venci u Banjaluci povodom 25 godina od akcije „Oluja“

Služenjem parastosa u Hramu Hrista Spasitelja i polaganjem venaca na Perduovom groblju u Banjaluci obeležava se 25 godina od egzodusa srpskog naroda iz Republike Srpske Krajine i akcije hrvatske vojske i policije „Oluja“.

Na Perduovom groblju u 12.30 časova biće i položeni venci kod spomenika stradalim Krajišnicima na Dinari, rečeo je agenciji Srna u „Veritasu“, koje je organizator obeležavanja u saradnji sa lokalnim zajednicama i Srpskom pravoslavnom crkvom.

11:55

Hrvatska obeležava Dan pobede

U Kninu je, u prisustvu hrvatskog državnog vrha na čelu s predsednikom Zoranom Milanovićem, počela centralna manifestacija obeležavanja Dana pobede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 25. godišnjice vojno-policijske akcije Oluja.

Svečanosti prisustvuju svi članovi hrvatske vlade, a prvi put i visoki predstavnik srpske nacionalne manjine, potpredsednik vlade iz redova Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Boris Milošević.

  • Hrvatska obeležava Dan pobede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 25. godišnjicu „Oluje“
  • Boris Milošević: Moje prisustvo u Kninu zalog za budućnost
  • U Beogradu i Banjaluci održani parastosti žrvtama „Oluje“
  • Dan sećanja na sve stradale i prognane Srbe obeležen u utorak u Sremskoj Rači

POVEZANE VESTI