Varhelji: Crna Gora će morati da ispuni preporuke EK koje se tiču ljudskih prava

Region 23. okt 202018:59 > 19:03
Olivier Hoslet/POOL/AFP

Crna Gora će morati da ispuni preporuke Evropske komisije, koje se odnose na jačanje ljudskih prava, što uključuje efikasnu zaštitu prava svojine i slobode veroispovesti, rekao je evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, prenosi Pobjeda.me.

Varhelji je rekao da Evropska komisija posvećuje veliku pažnju vladavini prava kao osnovnom elementu procesa pristupanja Crne Gore EU, koji, kako je rekao, određuje ukupan tempo crnogorskih pregovora o pristupanju EU.

Na pitanje poslanika Evropskog parlamenta Tijerija Marinija da li Komisija planira da uključi poštovanje verske slobode kao preduslov za pomoć EU Crnoj Gori, Varhelji je rekao da će Crna Gora morati da ispuni preporuke, koje se odnose na jačanje ljudskih prava, što, kako je rekao, uključuje efikasnu zaštitu prava svojine i slobode veroispovesti.

„Kao što je Komisija ranije istakla u okviru pregovora u sklopu poglavlja 23 (Pravosuđe i osnovna prava) Crna Gora će morati da ispuni određene preporuke koji se odnose na jačanje efikasne primene prava i primene ljudskih prava i usklađivanje njenog pravnog okvira sa pravnom tekovinom EU i međunarodnim standardima ljudskih prava. To uključuje efikasnu zaštitu prava svojine i slobode veroispovesti“, naveo je Varhelji u odgovoru.

Govoreći o pretpristupnoj pomoći Crnoj Gori od EU, Varhelji je rekao da će ona zavisiti od crnogorske posvećenosti sprovođenju reformi.

„Prema predlogu Komisije za uredbu kojom se uspostavlja Instrument za pretpristupnu pomoć III za period 2021-2027, pomoć treba razlikovati po obimu i intenzitetu u skladu sa učinkom zemlje, uključujući podsticanje njihove posvećenosti i napretka u sprovođenju reformi, posebno u oblasti vladavine prava“, rekao je Varhelji.

Upitan da li je Komisija zabrinuta zbog 50.000 fantom birača o kojima je, kako je naveo Mariani, izveštavao BIRN, Varhelji je podsetio na izjavu visokog predstavnika Žozepa Borela da su izborni bili mirni i konkurentni, sa velikom izlaznošću.

„Međunarodni posmatrači istakli su da se njima upravljalo transparentno i efikasno, ali primetili su intenzivno polarizovanu debatu oko pitanja crkvenog i nacionalnog identiteta i zabrinutost u vezi sa neprimerenom prednošću vladajuće stranke“, ocenio je evropski komesar za proširenje.

Evropska komisija, kako je rekao, sada očekuje da se svi akteri uključe u dijalog radi rešavanja „dugogodišnjih izbornih nedostataka i to uoči sledećih izbora“, kao i da vlasti“ istražuju navodne nepravilnosti u sprovođenju izbora“.