
Nove mere koje je za suzbijanje pandemije korona virusa donelo Ministarstvo zdravlja pokazuju da će odluke ove Vlade donositi verski, a ne politički lideri, poručili su iz Socijaldemokratske partije (SDP) Crne Gore.
Portparol SDP Mirko Stanić je rekao da su nove mere direktan udar na Ustavom određeni karakter Crne Gore kao sekularne države, budući da, kako dodaje, propisuju značajna i vrlo ozbiljna ograničenja prava svim građanima, osim ako se odluče da posete crkve, prenosi RTCG.
"Jasno je da ove mere isključuju velike grupe građana, čime se direktno udara na građansko utemeljenje Crne Gore", poručio je Stanić.
Naveo je da se na taj način pored Ustava krši i Zakon o državnim i drugim praznicima kojim je propisano da je Nova godina praznik u Crnoj Gori, a da se prava na osnovu verskih praznika ostvaruju samo za pripadnike određene vere.
"Pretvaranje Crne Gore u pravoslavni Iran se vidi i na ovom i na brojnim drugim primerima, ali to ne treba da čudi kad znamo da je Vlada formirana u manastiru i gde su svi ministri samo jedne vere", istakao Stanić.
Novim merama se, istakao je, i borba protiv opasnog virusa stavlja u kontekst nezameranja SPC.
"Upravo bi značajni gubici koje je ova verska zajednica imala zbog korona virusa morali biti opomena da se prekine sa masovnim verskim okupljanima. Zbog svega ovoga pozivamo Vladu Crne Gore da pod hitno izmeni odluku na način da ona bude u skladu sa Ustavom i zakonima države i dajemo punu podršku građanima koju su se putem peticija usprotivili ovakvim selektivnim merama", zaključio je Stanić.

Radulović: Izmene Zakona o slobodi veroispovesti bez rasprave i bez dijaloga
Izmene Zakona o slobodi veroispovesti predložene su bez javne rasprave i bez dijaloga, izjavio je danas predsednik Udruženja pravnika Crne Gore Branislav Radulović i podsetio da je prethodni Zakon imao mišljenje Venecijanske komisije, što sada nije slučaj.
"Mislim da je kod ovog zakona jedan tajac. Niko ne želi da ga komentariše, jer je on došao nekako oktroisano, da ne kažem došao je van sistema, dat je u proces, a da nismo na kvalitetan način sagledali sve elemente koji se tiču promena u obavljanju registracije i mnogo drugih elemenata koji se pojavljuju", kazao je Radulović, prenosi RTCG.
Navodi i da nisu postojali razlozi za hitnost donošenja izmena Zakona, bez konsultacija sa verskim organizacijama.
Radulović je istakao i da je Udruženje pravnika ranije bilo uključeno u dijalog o Zakonu o slobodi veroispovesti, ali je ovog puta to izostalo.
"Prirodnije bi bilo da se na neki način rešilo ono što je bio problem u prethodnom period da se ostvari širi društveni dijalog i da taj zakon nema podršku uske parlametarane većine. Mislim da nama u Crnoj Gori treba jedna vrsta konsenzusa", poručio je Radulović.
Podsetio je i da je za reformu pravosuđa potrebna dvotrećinska većina u Skupštini.
"Nama je potreban dogovor, široki društveni dogovor u okviru ustavnog poretka. Mi smo zagovornici tog ustavnog patriotizma, koji će omogućiti i pravnu sigurnost i pravnu stabilnost", naveo je Radulović.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare