Borba Fate Orlović: Izbegla tokom rata, po povratku u dvorištu zatekla – crkvu

Region 28. maj 202119:49 4 komentara

Izložba fotografija posvećena dvodecenijskoj borbi nane Fate Orlović, koja traži da se iz njenog dvorišta izmesti crkva izgrađena dok je bila u izbeglištvu, sinoć je otvorena na Trgu Slobode u Tuzli. Predsedavajući Veća ministara BiH Zoran Tegeltija izjavio je da se krenulo u postupak uklanjanja nelegalno izgrađene crkve u Konjević Polju, da je za to zadužena Vlada Republike Srpske i da bi izvođač radova uskoro mogao biti poznat, te da slede sankcije od suda iz Strazbura ako se njihova presuda ne sprovede.

Fata Orlović je tokom rata izbegla iz Konjević Polja blizu Bratunca. Kada se 2000. godine vratila, u svojoj avliji je zatekla srušenu kuću, a izgrađenu srpsku pravoslavnu crkvu. Imanje je do rata pripadalo Fatinom suprugu, koji je sa još 20 članova porodice ubijen u genocidu u Srebrenici. Ona se godinama bori za uklanjanje bogomolje ispred svoje kuće.

„Nisam ja protiv crkve. Ali šta će u mojoj avliji? Da ja nosim svoju kuću od crkve, a ne crkva od mene. Crkva se nosi u svoju zemlju i pred svoju kuću kome treba, a meni ne treba“, govori Fata Orlović.

Pročitajte još:

Pravdu je bezuspešno tražila preko domaćih sudova, a konačnu reč je dao Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, koji je naložio uklanjanje crkve do 1. aprila 2020. godine, ali pandemija koronavirusa je sve zaustavila.

Fatina grčevita borba prikazana je kroz 60 fotografija tuzlanskog fotografa Ahmeta Bajrića Blicka.

„Potaklo me je to što se razvlači. Korona evo već druga godina, a oni obećali da će srušiti i nisu. Zaista nema smisla. U tuđoj avliji, bez potrebe, srpskog življa tu nema. Baš crkva iz inata“, kaže Ahmet Bajrić Blicko.

Bajrić je Fatu fotografisao u mnogim prigodama, a kaže da je svedočio i nemilim scenama pred spornom crkvom.

„Dođe 50, 100 policajaca dok se vrši verski obred i čuvali (crkvu) od Fate. Nema smisla. Čuvali je od Fate, starije žene koja mrava nije zgazila. Samo brani svoje ognjište. Oni su dolazili sa specijalcima i uznemiravali narod na svakom koraku“, govori on.

„Njima bi bio mir da se da šta oni hoće. Ne može sve šta oni hoće. Ja nemam 22 bratića i sestrića. Nas je pet ostalo udovica, ja sam najmlađa, a u onih mi sestara nema sinova. I da ja dam… Ne dam. Nikada. Mira nema. Meni je gore bilo ovo kako je stao rat, ratovati sa njima nego kada je bio rat. Kada je rat bio, lete na svakoga, a ovo sada leti samo na mene“, kaže Fata Orlović.

Fatina deca su uglavnom u inostranstvu ali njima ostavlja imanje.

„Zaklela sam ih da ne smeju prodati, nijedan. Ako budu prodavali, mogu između sebe prodati“, govori ona.

„Pogodila ju je ta nepravda za tu, da je nazovem, babovinu, zemlju koju danas-sutra možemo mi naslediti. Njeni unuci, praunuci. Smatram da se to kroz istoriju sve treba provlačiti i da generacije koje dolaze upamte nanu kao heroinu“, kaže Azra Karić, unuka Fate Orlović.

Za Azru, jedino nanino unuče u BiH, ona je bez sumnje ljudska veličina i neviđeni borac.

„Ja sam najponosnija unuka. Gde god da dođem svi me zezaju da kažem ko mi je nena. Ja to sa ponosom izgovaram i čvrsto stojim iza toga i da svako u svojoj borbi bude istrajan i da ga to osnaži“, govori ona.

Fatina volja i odlučnost da ne da svoje i ne traži tuđe fascinantna je, kao i snaga koju ova starica ima dok traži pravdu i kaže da bez nje – nema pomirenja.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare