
Lideri EU su podržali ulazak Hrvatske u evrozonu, čime će broj zemalja Unije koje koriste evro biti povećan na 20.
Evro će biti zvanična valuta Hrvatske od 1. januara sledeće godine, iako današnja podrška lidera EU, formalno gledano, predstavlja pretposlednji korak u procesu odlučivanja.
Poslednji korak je usvajanje tri zakonska predloga o ulasku Hrvatske u evrozonu, što treba da se dogodi na sastanku Saveta EU za ekonomiju i finansije 12. jula, navodi agencija Hina.
Hrvatska je danas na @EUCouncil dobila podršku s najviše političke razine za članstvo u #Eurozone! 1. siječnja 2023. ostvarit ćemo strateški cilj @VladaRH o ulasku u #Eurozone. Korist od članstva osjetit će hrvatski građani i gospodarstvo koje će biti još otpornije na krize! pic.twitter.com/hoPqyHWwrr
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) June 24, 2022
Hrvatski premijer Andrej Plenović napisao je na Tviteru da je Hrvatska danas na samitu Evropskog saveta „dobila podršku s najvišeg političkog nivoa“ za članstvo u evrozoni.
„Dana 1. januara ostvarićemo strateški cilj hrvatske vlade o ulasku u evrozonu. Korist od članstva osetiće hrvatski građani i ekonomija koja će biti još otpornije na krize“, naveo je Plenković.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da je evro „monetarni izraz zajedničke sudbine“ članica EU i deo njihovog „evropskog sna koji se sada ostvaruje za Hrvatsku“.
The euro is the monetary expression of our shared destiny and has been part of our European dream.
— Charles Michel (@CharlesMichel) June 24, 2022
Now the dream comes true for Croatia.
Congratulations, dear @AndrejPlenkovic, as #Croatia is now set to join the euro area. pic.twitter.com/DxrwK7Gosw
Ulazak Hrvatske biće prvo proširenje evrozone od 2015. godine, kada se pridružila Litvanija.
Hrvatska je, uz Sloveniju, zemlja koja je najmanje vremena provela u „čekaonici za evro“, minimalne dve godine, dok je Litvanija provela 11, a Letonija devet godina.
Prihvatanjem evra, Hrvatska se pridružuje Evrosistemu, koji čine Evropska centralna banka i centralne banke država članica evrozone, a guverner Hrvatske narodne banke ulazi u Upravni savet Evropske centralne banke. Hrvatska automatski postaje i članica bankovne unije, sistema za nadzor i sanaciju banaka.
Komentari ()
Vidi sve komentare