NATO ostaje predan partnerstvu sa BiH, negiranje genocida neprihvatljivo

Region 25. jul 202110:47 5 komentara
N1

NATO ostaje predan partnerstvu sa Bosnom i Hercegovinom i pomirenju u zemlji, i za tu organizaciju je poricanje genocida neprihvatljivo, rečeno je Feni iz sedišta NATO u Briselu.

Povezane vesti

”Genocid u Srebrenici bio je jedan od najgorih zločina u Evropi od završetka Drugog svetskog rata. Bosna i Hercegovina je prošla dugačak put u obnovi poverenja između zajednica. Da bi se pomirenje nastavilo, put napred mora uključivati priznanje patnji koje su se dogodile“, odgovoreno je Feni iz NATO-a na molbu za komentar najava člana Predsedništva BiH iz RS Milorada Dodika da će pokrenuti proces odvajanja RS, kao i da će sprečiti rad institucija BiH u RS-u (Tužilaštvo, SIPA), nakon što je visoki predstavnik Valentin Incko doneo zakonske izmene kojima se zabranjuje negiranje genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina utvrđenih pravosnažnim presudama nadležnih međunarodnih i domaćeg suda i kazne za počinioce.

Za NATO je poricanje genocida neprihvatljivo.

“NATO ostaje predan našem partnerstvu sa Bosnom i Hercegovinom i pomirenju u zemlji. NATO saveznici su jasno istakli da podržavaju teritorijalni integritet BiH i više puta su zahtevali od političkih lidera da izbegavaju retoriku podela”, navedeno je u odgovoru Feni.

Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) objavio je spot pod nazivom „Branimo istinu – ne damo Srpsku“ u kome srpski član Predsedništva BiH i lider te stranke Milorad Dodik ističe da je posle nametanja zakona o zabrani negiranja genocida spreman da odmah proglasi samostalnost RS.

Dodik u spotu, u kome su upotrebljeni raniji snimci proslave Dana republike, 9. januara, sastanaka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, njegovo svedočenje pred Haškim tribunalom i drugi snimci, poziva celu Republiku Srpsku da se okupi, navodeći da je „ovo ključni trenutak da li ćemo kao narod opstati ili ćemo kroz kratko vreme izgubiti šansu da postojimo na ovim prostorima“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare