
Sud BiH izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne poternice za Dodikom, potvrđuju mediji u regionu. Ali, malo je verovatno da će vlasti Izraela i Srbije sarađivati, piše nemački javni servis ARD.
To koliko je predsednik Republike Srpske dobro zaštićen dok se kreće po svom delu zemlje, pokazuje jedan video-snimak. Na njemu se vidi kako Milorad Dodik, Iako je za njim izdat nalog za hapšenje, posećuje Gradsku upravu u Zvorniku. Dok izlazi iz auta, okružuju ga muškarci u uniformama i sa automatskim puškama.
Dodik navodno često oko sebe ima 40 do 50 telohranitelja. To su policajci i specijalci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske. Među njima nema vojnika, jer jedinu vojsku u zemlji ima samo država Bosna i Hercegovina.
Protiv Dodika postoji mnogo optužbi, uključujući i one s međunarodnog nivoa. on se zalaže za otcepljenje Republike Srpske od Bosne i Hercegovine, raspiruje nacionalizam i negira genocid koji su bosansko-srpske snage počinile nad Bošnjacima tokom rata. Dodik je i obožavalac ruskog predsednika Vladimira Putina i redovno ga posećuje, a uz to vlada Republikom Srpskom na izuzetno korumpiran način.
Zbog toga su SAD i Velika Britanija uvele sankcije Dodiku. Organizacija Transparensi internešenal tvrdi da državne poslove dobijaju uglavnom ljudi iz njegove porodice i bliskog kruga prijatelja.
Zašto ga niko ne hapsi?
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) još uvek odbija da uhapsi Dodika. Prema informacijama studija ARD u Beču, rukovodstvo policije smatra da bi sukob s Dodikovim obezbeđenjem bio previše rizičan. Takođe, postoji strah da bi smrt policajaca koji ga obezbeđuju mogla da izazove nemire.
Građani se za sada ponašaju mirno, ali čini se da gotovo niko ne podržava Dodika i njegove sukobe s pravosuđem BiH. Mnogi su njime nezadovoljni.

Takav utisak ostavlja i anketa na ulicama Banjaluke informativnog portala vijesti.ba: „Bio sam 15 godina za Dodika, ali sada vidim da je prevarant i da je korumpiran“, kaže jedan penzioner.
Jedan mladić dodaje: „Najbolje bi bilo da ga uhapse i stanu na kraju korupciji i kriminalu u ovoj zemlji“. A jedna starija žena poželela je Dodiku i „njegovoj bandi“ da ih pošalju na Goli otok „da tamo tucaju kamen“.
Moguće višegodišnje kazne zatvora
Što se duže ništa ne bude dešavalo i što duže Dodik ostane na slobodi, to će veći udarac biti zadat pravnoj državi BiH. Nalozi za hapšenje raspisani su i za premijera RS Radovana Viškovića i predsednika Skupštine RS Nenada Stevandića. Preti im višegodišnja zatvorska kazna.
Optuženi su za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Nisu se odazvali pozivu Javnog tužilaštva BiH.
Neustavni zakoni
Dodik, Višković i Stevandić učestvovali su u donošenju neustavnih zakona, kojima su pokušali da zabrane delovanje institucija Bosne i Hercegovine u Republici Srpskoj. Prema tim zakonima, državnim organima BiH – policiji, tužilaštvu i državnom sudu – trebalo je da bude zabranjen pristup teritoriji RS.
Dodik je pozvao sve Srbe zaposlene u tim institucijama da pređu da rade u entitetskim institucijama, uz obećanje da će zadržati svoje pozicije i dobiti veće plata.
Taj poziv, međutim, do sada nije imao efekta. Državni organi BiH i dalje deluju na teritoriji Republike Srpske, a protiv njih se za sada ne preduzimaju nikakve mere. Dodikova pretnja da će potpuno eliminisati uticaj državnih institucija na teritoriji Republike Srpske za sada ostaje samo na rečima.
Krajem februara već osuđen na godinu dana zatvora
Dodik je krajem februara nepravosnažno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke funkcije. On je dekretima proglasio nevažećim odluke Ustavnog suda i visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini. Dodik i dalje ignoriše presudu.
Ove sedmice je čak dodatno izazvao pravosuđe BiH. Prema pisanju medija iz BiH, tajno je seo u avion vlade Republike Srpske i otišao, prvo u Beograd, a zatim u Izrael na konferenciju o antisemitizmu.
Sud BiH izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne poternice za predsednikom RS Miloradom Dodikom, potvrđuju mediji u regionu. Ali, malo je verovatno da će vlasti Izraela i Srbije sarađivati.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare