Potpredsednik Sobranja za N1 o tome kada će se odlučivati o francuskom predlogu

Region 10. jul 202215:40 > 15:53 1 komentar
Reuters/Nake Batev

O tome kada će makedonski parlament raspravljati o takozvanom "francuskom predlogu" pregovaračkog okvira Severne Makedonije sa EU, trebalo bi da bude odlučeno sutra, na redovnoj "koordinaciji ponedeljkom" koja u Sobranju počinje u 10 časova, potvrdio je za N1 potpredsednik Sobranja Goran Misovski.

„Već oko 11 ili nešto kasnije odluka bi mogla da bude saopštena“, napomenuo je Misovski i dodao da makedonsko Sobranje sutra svakako započinje već planiranu sednicu o rebalansu budžeta.

Pročitajte još

Na sastanku za koordinaciju, kako je rekao sagovornik N1, može da bude odlučeno da se sednica o rebalansu prekine, pa da se nastavi, na primer, sledeće nedelje, a da se plenarna sednica, na kojoj će raspravljati o „francuskom predlogu“, zakaže za utorak ili sredu.

„Može se desiti, takođe, da bude doneta odluka da se sednica, koja počinje sutra o rebalansu, održi do kraja, a ona obično traje kod nas pet dana, pa da potom, recimo sledeće nedelje, počne rasprava o pregovaračkom okviru“, pojasnio je potpredsednik Sobranja.

U međuvremenu, političke tenzije u ovoj državi ne popuštaju, jer je Vlada prihvatila izmenjenu varijantu predloga pregovaračkog okvira Makronove administracije za Severnu Makedoniju, koja uključuje razrešenje spornih pitanja sa Bugarskom, a zbog kojih se već nedelju dana protestuje u Skoplju.

Za 19 sati ispred Vlade najavljeno je još jedno okupljanje, koje će se završiti ispred Sobranja.

Ono što je za predsednika Vlade uspeh, a za predsednika zemlje kompromisno rešenje, izdaja je nacionalnih pitanja, identiteta jezika i nepovredivosti istorijskih činjenica, kako za najveću opozicionu partiju VMRO DPMNE, tako i za Levicu, proruski orijentisanu partiju koja takođe predvodi proteste i blokade.

Makedonci smatraju da Bugarska zloupotrebljava svoje članstvo u EU, blokirajući evrointegracije suseda i tražeći preko Unije i Francuske da u Ustav Severne Makedonije mora ući definicija da su Bugari državotvorni narod, kao i nastojanjem da se makedonskom jeziku nametnu bugarski koreni i o tome pokreću rasprave.

Analitičari smatraju da opozicija, pored želje da spreči podršku vlasti takvom predlogu, nastoji da sruši Vladu SDSM i albanske partije DUI, sakupljajući političke poene na osetljivim temama nacije. Sa druge strane, iako doživljen kao uslovljavanje od strane EU, takav pregovarački okvir, prema mnogim mišljenjima, biće najbolji koji će Severna Makedonija ikada dobiti.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare