
Predstavnički dom parlamenta Federacije BiH pozvao je visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita da prisustvuje sednici ovog doma ili da se pismeno izjasni o planovima da nametne izmene Izbornog zakona i određene ustavne promene u tom entitetu.
Poziv Šmitu da se obrati Predstavničkom domu parlamenta Federacije BiH usledio je na zahtev poslaničkog kluba Stranke demokratske akcije (SDA).
„To je neophodno da bi se poslanici u Predstavničkom domu, ali i šira javnost upoznali o aktivnostima koje je najavio OHR. Mnogo je pitanja koja zbunjuju javnost, ali i same poslanike, kao što je najava amandmana na Ustav FBiH vezana za uvođenje cenzusa od tri posto prilikom izbora delegata u Domu naroda“, rekao je predsednik Kluba SDA Adnan Efendić.
Socijaldemokratska partija BiH predložila je da Predstavnički dom Federacije BiH donese Deklaraciju o neprihvatanju predloga Kancelarije Visokog predstavnika (OHR) da se izmene entitetski Ustav i drugi zakonski akti, kojima bi se, kako je ocenjeno, dodatno produbile etničke podele i diskriminacija u BiH.
„Pozivamo Visokog predstavnika da odustane od nametanja odluke, kojom bi se legalizovalo etničko čišćenje i počinjeni genocid u BiH, te bio prekršen Ustav FBiH. Takođe, pozivamo OHR i potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma na poštovanje i doslednu primenu odredbi ovog sporazuma“, rekao je predsednik Kluba SDP Damir Mašić.
Klub poslanika Demokratske fronte (DF) predložio je donošenje Deklaracije „Protiv podele BiH, za građansku i demokratsku“, u kojoj je naglašeno jasno opredeljenje da rešenje pitanja kršenja ljudskih prava u BiH leži u sprovođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava i da bilo kakvo nametanje izmena Ustava i Izbornog zakona u pravcu dalje diskriminacije građana nije prihvatljivo.
„Opredeljeni smo da se, za građansku i evropsku BiH u kojoj će svi građani imati ista prava, borimo svim demokratskim sredstvima“, poručila je predsednica Kluba DF Alma Kratina.
Osim o ove dve deklaracije, Predstavnički dom Federacije BiH glasaće i o Deklaraciji o sprovođenju Ustava BiH, Ustava FBiH, međunarodnih sporazuma i pripadajućih aneksa, kao i sprovođenju presuda Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava u pogledu reforme izbornog zakonodavstva BiH, koju je predložio poslanički klub HDZ-HNS.
Predsednik Kluba HDZ BiH-HNS Marijan Klaić naveo je da je, u situaciji najveće političke krize u kojoj se nalazi BiH, obaveza da se štiti ustavni poredak i institucije BiH i Federacije BiH.
„Smatramo da iznošenje maksimalističkih zahteva i težnje za radikalnim promenama Ustava, s koje god strane da dolaze, dovode samo do daljeg produbljivanja krize, dodatnih podela i narušavanja poverenja među narodima i građanima“, rekao je Klaić.
Klub HDZ-HNS traži da Predstavnički dom potvrdi da su konstitutivnost tri naroda (Bošnjaka, Hrvata i Srba) i njihovo legitimno predstavljanje osnova Dejtonskog mirovnog sporazuma.
„Bilo kakvi pokušaji derogiranja konstitutivnosti, koju je upravo Ustavni sud BiH označio kao krovno načelo, kao i nasrtaji i negacije Odluke Ustavnog suda BiH, znače rušenje ustavnog poretka BiH i Dejtonskog sporazuma“, naveo je Klaić.
Prema njegovim rečima, „sve anomalije političkog sistama koje se reflektuju kroz diskriminaciju i političku majorizaciju moraju biti otklonjene i usklađene kroz reformu izbornog zakonodavstva i ograničene ustavne reforme“.