Protest zbog odluke da se Cetinjski manastir upiše kao svojina Mitropolije

Region 18. okt 202120:26 > 20:28 10 komentara
Cetinjski manastir
Shutterstock

U Podgorici je održan mirni protest građana protiv odluke Uprave za katastar i državnu imovinu Crne Gore da Cetinjsku manastir upiše kao svojinu Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Povezane vesti

Okupljeni ispred zgrade Vlade su protestvovali i protiv „represije“ policije 5. septembra tokom protesta protiv ustoličenja mitropolita SPC Joanikija u Cetinjskom manastiru, kada je povređeno više desetina građana i policajaca.

Učesnici protesta su tražili od Vlade i Uprave da povuku odluku o upisu Cetinjskog manastira na Mitropoliju, a koji je do tog rešenja bio imovina Prestonice Cetinje.

„Onima koji će formirati ili podržati novu vladu poručujemo da odmah moraju da povuku odluku Uprave za katastar i državnu imovinu. Ukoliko se to desi stvoriće se polazna osnova za uspostavljanje poverenja i dijaloga. Vlada koja postane pretnja ljudskim pravima osudjena je na propast. Mi ovoj vladi brojimo poslednje dane i odbrojaćemo ih“, poručio je građanski aktivista i koordinator Građanske inicijative (GI) 21 maj Aleksandar Zeković.

Vlada je sredinom septembra, bez održavanja sednice, odlučila da vlasništvo nad Cetinjskim manastirom upiše na državu Crnu Goru. Manastir je rešenjem od 1996. godine pripadao Prestonici Cetinje. Uprava za državni katastar je pravo svojine prenela na Mitropoliju SPC. Govoreći o protestima protiv ustoličenja koji su prethodili ovakvoj odluci Vlade i postupanju policije tokom barikada na Cetinju, Zeković je ocenio da je policija „nezakonito upotrebila sredstva prinude na osnovu manipulacija i obmana Krivokapića (predsednik vlade Zdravko) i Abazovića (potpredsednik vlade Dritan)“, prema „građanima i mirnim demonstrantima koji su iskazivali svoj stav“.

Okuljen su nosili transparente:“Krivokapiću bolje grob nego rob. Crnogorci ne ljube lance“, „Dole izdajnička Vlada“, „Ovo nije Srbija“ i pevali himnu Crne Gore.

Među okupljenima je bio i mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) Mihailo.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare