
U Crnoj Gori su pooštrene mere na suzbijanju koronavirusa zbog sve teže epidemiološke situacije, ali granice ostaju otvorene tako da se iz zemalja regiona može ući bez ikakvog testa.
U Crnoj Gori je u poslednja 24 sata umrlo još šest osoba. Ukupan broj umrlih čija se smrt povezuje sa infekcijom kovid-19 tokom epidemije je 916. Aktivno je 8.528 slučajeva.
Zbog širenja zaraze je zabranjen rad ugostiteljskih objekata u Podgorici, Nikšiću, Cetinju, Kotoru, Herceg Novom i Ulcinju, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić. Radiće samo restorani za goste hotela.
Strože mere su prethodnih dana uvedene u Tivtu i Budvi.
Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić je rekao da je radna grupa Instituta predlagala zatvaranje granica, ali da je ocenjeno da otvorene granice nisu izazvale veliku transmisiju virusa već je uzrok pre svega nepoštovanje mera u Crnoj Gori.
On je dodao da PCR test ne govori o apsolutnom zdravstvenom stanju osobe, nego samo u prethodna 72 sata.
U Crnu Goru se iz regiona, ali i većine drugih zamalja može ući bez bilo kakvog testa, dok je za ulazak iz Velike Britanije potreban PCR test.
Otvaranje granica je kritikovano u delu javnosti posebno jer sve evropske zemlje uvode strože mere.
Galić je rekao da je sigurno da je u Crnoj Gori veći broj zaraženih britanskim sojem koronavirusa, pošto su juče stigli rezultati iz nemačke laboratorije koji su pokazali da je od 40 poslatih uzoraka sedam pozitivno na taj soj.
"Britanski soj je od 50 do 70 odsto zarazniji. Podatke da je smrtnost veća nemamo. Opasno je što se na taj način epidemija ubrzava, čime se ubrazava i broj oboljelih", upozorio je Galić.
Novi uzorci se, prema njegovim rečima, neće slati ponovo u Nemačku, zato što je laboratorija tamo "zatrpana", dugo se čeka na rezultate, ali i zato što je testiranje skupo.
Na pitanje da li vakcine koje će danas stići iz Srbije smatra političkim marketingom, s obzirom na to da su političari objavili prvobitno vest o tome da stiže 2.000 vakcina, Bajić je rekao da je "sve jasno i objašnjeno".
"Razgovori i pregovori dve vlade sa proizvođačima vakcina, situacija oko globalne nestašice uslovila je saradnju sa zemljama u regionu. Saradnja ministarstava zdravlja Crne Gore i Srbije traje mesecima. Mene kao lekara interesuje samo da vakcine dodju i da počnemo sa imunizacijom. Interesuje me samo da ljudi prime vakcinu i da počnemo da živimo normalno. Ne interesuje me drugi aspekt", naglasio je Bajić.
Prvi kontingent vakcina, donacije Srbije, stiže u Crnu Goru.
Informaciju o tome je prvi sinoć objavio lider Demokratskog fronta Andrija Mandić, a posle njega i potpredsednik Vlade zadužen za bezbednost Dritan Abazović, da bi potom ministraka zdravlja Jelena Borovinić Bojović najavila da 2.000 vakcina stiže oko 18 sati.
U Crnoj Gori još nije počela vakcinacija, a Vlada za kašnjenje krivi prethodnu vlast koja to međutim negira.
Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare