Državna ceremonija povodom Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Јasenovac i 77. godišnjica od poslednjeg proboja jasenovačkih logoraša održana je u spomen kompleksu u Donjoj Gradini polaganjem venaca uz prisustvo velikog broja zvaničnika.
Komemoraciji su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović i premijer RS Radovan Višković.
Poštu stradalima odali su i predstavnici političkih stranaka iz RS, brojnih boračkih udruženja i žrtava rata, kao i veliki broj građana koji su pristigli u Donju Gradinu.
U Donjoj Gradini služeni su tokom jutra sveta arhijerejska liturgija i parastos žrtvama u Crkvi svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici.
Rano ujutro 22. aprila 1945. godine poslednjih 600 zatvorenika krenulo je u proboj iz koncentracionog logora, u koji su ustaške vlasti zatvarale i u njemu ubijale ljude zbog njihove verske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.
Sam proboj preživelo je stotinak logoraša.
Koncentracioni logor Jasenovac postojao je 1.337 dana, a Javna ustanova spomen područje Jasenovac prikupila je imena i podatke za 83.145 ubijenih, medju kojima je najviše bilo Srba (47.627), Roma (16.173) i Jevreja (13.116).
Cvijanović: Donja Gradina – mesto na kojem je najteže govoriti
Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je Donja Gradina mesto na kojem je najteže govoriti, i da ništa u bližoj i daljoj istoriji srpskog, a ni ljudskog roda nije uporedivo sa onim što se u mračnom periodu NDH dešavalo na ovom prostoru.
„Ovo je mesto bola i tišine, na kojem su se umesto reči čuli krici nedužnih žrtava, beznadežna vriska žena, plač i jecaji nevine dece. Niko nije mogao da računa na samilost, niti na saosećanje. Ubijanje nije bilo industrijsko, kao u nacističkim logorima smrti, već sadističko i divljačko. Svaka žrtva bila je suočena sa ličnom, patološkom mržnjom svog krvnika“, naglasila je Cvijanović.
Ona je rekla da se prema žrtvama nije postupalo kao prema ljudskim bićima, već objektima za iživljavanje iz najmračnijih pobuda.
U obraćanju na obeležavanju Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donja Gradina, predsednica Srpske je ukazala da činjenica da su jedino u NDH postojali logori za decu dovoljno govori o izopačenosti tog sistema i svireposti ideologije koja je iza njega stajala.
„Metodologija ustaških egzekucija jedinstven je primer u istoriji da su učenici, po zlu i izopačenosti, prevazišli svoje mentore i učitelje. Zbog toga u ovom slučaju nije moguće pronaći odgovarajuće reči, jer ni moralna, ni pravna terminologija ne mogu opisati monstruoznost dželata, niti bol i patnju njihovih žrtava. A one za nas nikada ne smeju postati broj, niti hladna statistika“, naglasila je Cvijanović.
Vučić: Moramo da sačuvamo naš narod od daljih sukoba
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je, u obraćanju u spomen-području „Donja Gradina“, da moramo da sačuvamo naš narod od daljih sukoba i da moramo sačuvati mir.
U današnjem nakaradnom svetu, moramo, sem naše duše, da sačuvamo naš narod – da sačuvamo mir i imamo dece. Nemamo nikog drugog, imamo samo jedni druge, poručio je Vučić.
Vučić je na ceremoniji povodom Dana sećanja ocenio da nije slučajno što se danas u Jasenovcu uglavnom ćuti .
„O tome šta se desilo mi govorimo jednom ili dva puta godišnje, dok svi ostali gledaju da ne govore o tome. Mi Srbi ne umemo da ‘prodamo’ sopstveno stradanje, loš nam je marketing, ali to nije marketing nego stradanje“, rekao je Vučić i upozorio da će „budućnost biti teža“ od sadašnjice.
„Živimo u miru i mnogo lepše nego što bismo želeli da priznamo, osim što nam ne daju da budemo slobodni i svoji na svome, kao i da sami donosimo odluke, već pokušavaju da se mešaju i da nas promene. Pokušavaju da nas nateraju da se izvinimo i za ono što nismo krivi, a oni neće da se izvine“, rekao je Vučić i kao primer naveo „zapadne diplomate“ koje su na vencima u Jasenovcu napisali da će biti posvećeni „hrvatskim žtvama“, i da nije usledilo „ni malo ‘izvini'“.
Vučić je rekao i da je „Srbima zabranjeno sve što je drugima dozvoljeno“.
„Sve što je drugima dozvoljeno, Srbima je zabranjeno. Recimo, govore da je strašno kada se pogazi teritorijalni integritet država, osim kada je reč o Srbiji. Tako ćete slušati da je međunarodni javni poredak danas ugrožen, a nije bio kada je 19 najjačih zemalja napalo jednu malu državu bez dozvole Saveta bezbednosti. Tada ubijena deca nisu bila deca, već greška, kolateralna šteta“, ocenio je Vučić.
Upitao je: „Zašto su (u Jasenovcu) ubijali hiljade dece i zašto se o tome ne govori? Zato što su ubijali srpsku decu. Nikada srpski narod neće biti toliko mali i slab koliko bi oni želeli, i nikada Srbija nije dovoljno slaba da nije preterano naoružana i militarizovana“, rekao je Vučić i naglasio da se zločin genocida u Jasenovcu ne sme zaboraviti.
Ipak, kaže, o Jasenovcu mora da se govori.
„Ali, o Jasenovcu moramo da govorimo mi, jer nije popularno govoriti o Jasenovcu, jer su uglavnom stradali Srbi, narod koji i nije popularno žaliti“, rekao je Vučić i istakao da se u budućnosti mora učinimo sve „da ostanemo živi i nevini“.
„Da za razliku od njih poštujemo pravdu i moral – da osudimo svako nasilje i upotrebu sile, a insistiraćemo na tome da se bavimo sobom i da tražimo mir za sebe i za sve oko nas“, rekao je Vučić naglasivši da mora da se očuva „život Srbije i (Republike) Srpske“.
Želimo da dobra volja i mir prevladaju na ovim prostorima, ali da verujem u želje onih koji su rušili srpski narod – teško, zaključio je Vučić.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare