U hrvatskom Jadranu snimljena riba – predator koji uništava skoro sve oko sebe

Region 14. avg 202122:47 35 komentara
riba lav, riba paun
GABRIEL BOUYS / AFP

Podvodni fotograf Damir Zurub fotografisao je u petak u morskim dubinama kod grada Komiža ribu pauna (Pterois miles), koja se još naziva i vatrenjača i riba lav.

Riba je fotografisana na dubini od 15 metara, a temperatura mora uprkos toj dubini bila je visokih 24 stepena, piše Otvoreno more.

“Danas sam po prvi put imao bliski susret s invazivnom ribom lav (Pterois miles), ali ne negde gde je uobičajeno pronaći je. Da budem precizniji, snimio sam nekoliko fotografija lionfisha u Jadranskom moru dok sam ronio s DC Manta kod rta Stupište, blizu obale Komiže, na ostrvu Visu – ovo su prvi snimci i verovatno prvi zabeleženi susret s ovom invazivnom vrstom ribe u Jadranskom moru”, napisao je na Facebooku.

Dr. sc. Jakov Dulčić s Instituta za okeanografiju i ribarstvo u Splitu nedavno je objasnio o kakvoj ribljoj vrsti se radi. “Ona je dospela iz Crvenog mora i postepeno se širi. Od 1991. godine ta vrsta se jako brzo razvija. Broj jaja koja izbacuje je vrlo veliki, a mresti se tokom cele godine”, rekao je Dulčić.

“To je vrsta koja je jako agresivna. To je lesepsijski migrant koji je dospeo preko Sueckog kanala prvobitno u istočni deo Sredozemlja i zbog svoje agresivnosti, u smislu da ima jako dobre biološke i ekološke karakteristike, u novom ekosistemu vrlo brzo se širi”, objasnio je Dulčić.

“Brzo se razmnožava, izraziti je grabljivac. Ako se ubodete, strašna bol nastupa. Imali smo nekoliko slučajeva teških posledica, a u nekim slučajevima i smrt. Ta riba pravi velike probleme u ribarstvu Kipra i Turske”, dodao je.

Vrlo štetna za ekosistem

“Radi se o indo-pacifičkoj vrsti koja je u Sredozemno more dospela iz Crvenog mora putem Sueckog kanala. Prve jedinke zabeležene su kod Libana 2012. godine, a u međuvremenu se proširila po celom istočnom Sredozemlju. Nedostatak prirodnih neprijatelja, mogućnost celogodišnje reprodukcije, brza i efikasna kolonizacija novih područja i visoka stopa predacije nad autohtonim vrstama ovu stranu vrstu postavljaju visoko na lestvici invazivnosti i štetnosti po ekosistem.

Pridodajmo tome i činjenicu da se radi o ribi čiji je ubod otrovan. Na području Izraela, Libana, Kipra, Turske i Grčke, pokrenute su brojne kampanje čija je svrha praćenje, ali i kontrola populacije ove vrste i to na način da se ciljano izlovljava, ali isto tako i populariše kao hrana. Naime, radi se o jako ukusnoj ribi. Najčešće se može naći u blizini podvodnih grebena i to do nekih 80 metara dubine, ali uglavnom mnogo pliće. Svakako pripazite na njene velike i otrovne bodlje”, najavili su na Facebook stranicama Instituta za okeanografiju i ribarstvo pojavu ove vrste u Jadranu još u julu prošle godine.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare