Oglas

Ugostitelji u Sloveniji prete tužbama državi i traže otvaranje objekata

author
Beta
19. feb. 2021. 18:05
BG-KAFICI RESTORANI PKG-19-MDJ(20201213-182425022).mxf.00_02_56_09.Still004
N1 | N1

Ugostitelji u Sloveniji, koji zbog mera protiv pandemije koronavirusa ne rade od oktobra, zatražili su od vlade da nađe brzo rešenje za spas te privredne delatnosti i najavili mogućnost podnošenja odštetnih tužbi protiv vlade, zbog nejasnih propisa tokom epidemije kovida-19.

Oglas

Oni su u otvorenom pismu premijeru Janezu Janši i ministru privrede Zdravku Počivalšeku upozorili na velik rast nezaposlenosti u tom sektoru i zatražili povećanje naknade za plate za radnike na čekanju na 100 odsto.

Ugostitelji su pozvali vladu da razmisli o smanjenju PDV-a u tom sektoru usluga, odlaganju dospelih kreditnih obaveza i o drugim merama koje bi pomogle da ugostiteljstvo spremno dočeka vreme posle korona krize. Kako je prenela Hina, predstavnici poslovnog udruženja su najavili da će pojedini ugostitelji verovatno tužiti vladu zbog nejasnih propisa.

Nesporazum je pre desetak dana u javnosti izazvao upravo ministar privrede, koji se u jednom restoranu blizu Ptuja sastao sa većim brojem lokalnih čelnika, pri čemu su bili posluženi sendvičima.

Počivalšek se kasnije branio da se radilo o takozvanom poslovnom sastanku "biznis tu biznis" (B2B) i da takvi sastanci mogu biti održani i u restoranima, ali bez posluživanja hrane i pića, kako se kasnije ispostavilo.

Ministar privrede i potpredsednik vlade izvinio se nakon izbijanja afere javnosti zbog, kako je rekao, "čina koji nije bio najpametniji", jer vlada građanima mora da bude uzor, ali i dalje tvrdi da nije prekršio epidemiološke mere i restrikcije koje je donela vlada.

Ako se utvrdi da su sastanci u formatu "B2B" zaista dozvoljeni, pojedini ugostitelji će potiv vlade podneti tužbu za odštetu, jer ih o tome niko nije obavestio pa su pretrpeli materijalnu štetu.

Državni sekretar u ministarstvu privrede Simon Zajec rekao je da komunikacija s ugostiteljima očigledno "nije bila dovoljno dobra", ali da vlada tom sektoru pomaže što više može.

On je naveo da je ugostiteljima država već isplatila više od 110 miliona evra finansijske pomoći za meru čekanja na posao i za skraćeno radno vreme, a za ugostitelje je u pripremi i nekoliko javnih poziva u okviru kojih će dobiti novu finansijsku pomoć.

Slovenački ugostitelji upozoravaju na primer iz susedne Italije, gde je restoranima i drugim lokalima dozvoljeno da rade uz neka ograničenja i podsećaju da im prošle godine nisu pomogli ni tzv. turistički bonovi koje je svim gradjanima besplatno podelila država, ali mogli su da se iskoristite samo za noćenje a ne i za hranu ili piće.



Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama