Usne, zubi i grudi: Koliko Albanija zarađuje od medicinskog turizma

Region 10. nov 202413:02 3 komentara
Shutterstock

Nekada je to bila evropska Severna Koreja, zatvorena komunistička diktatura. Ali sada Albanija privlači milione turista godišnje, a sve veći broj dolazi u potrazi za blistavijim osmehom ili boljim grudima.

„Ne volim da pričam o medicinskom turizmu. Zvuči pomalo zastrašujuće“, rekao je Dritan Gremi, koji vodi stomatološku kliniku u glavnom gradu Tirani.

„Više volim da pričam o turizmu sreće“, kaže.

Gremi je rekao da njegova klinika nudi „visokokvalitetnu uslugu i opremu“, zagarantovanu i sertifikovanu po evropskim standardima. Ali za samo delić evropskih cena.

Ima italijanske, francuske, belgijske i švajcarske klijente koje često privlače aranžmani koji uključuju troškove putovanja i smeštaja.

Prodaja osmeha

Putovanje Stefana Pealata u Albaniju počelo je sa nadom u novi osmeh po pristupačnoj ceni.

On i njegov brat, iz Valence na jugu Francuske, dugo su patili od zubnih problema koji su ih naveli da se podvrgnu složenoj proceduri implantacije zuba.

„U Francuskoj smo imali početnu procenu koja je bila veoma, veoma skupa. Onda smo počeli da tražimo onlajn — Bugarska, Turska, Albanija, Španija,“ rekao je Pealat za AFP.

Za kliniku Gremi saznao je tokom konsultacija u Lionu sa albanskim stomatolozima.

Posle prve posete u avgustu, Pealat i njegov brat su bili zadovoljni onim što su videli u Tirani i vratili su se na jesen.

Operacija implantacije zuba za koju se odlučio koštala je oko 50.000 evra u Francuskoj, u poređenju sa samo 13.500 evra u Albaniji.

Nije bila mala razlika za Pealata.

„Važno je imati lep osmeh“, rekao je.

Natali Ganglof, koja radi u staračkom domu u Konjaku, u zapadnoj Francuskoj, takođe je odabrala kliniku u Albaniji za lečenje svojih stomatoloških problema.

Za zube je platila manje od 15.000 evra u poređenju sa 42.000 evra koliko bi morala da potroši u Francuskoj.

Nakon uklanjanja i ugradnje implantata u februaru, vratila se u Tiranu sredinom septembra na završni rad, srećna što se ponovo osmehuje.

„Za moj posao je važno da imam lepe zube“, rekla je ona za AFP, rekavši da je odmah promenila sliku profila na Fejsbuku kako bi pokazala svoj novi osmeh.

Klinika nije hotel sa pet zvezdica

Niski režijski troškovi i niski porezi pomogli su albanskim klinikama da privuku klijente nižim cenama.

Procenjuje se da sektor medicinskog turizma u zemlji zarađuje između 200 i 250 miliona evra godišnje, a najmanje 50.000 Italijana svake godine poseti Tiranu radi lečenja.

Međutim, procedure nisu bez rizika.

Predsednik Albanskog nacionalnog udruženja lekara Fatmir Ibrahimaj rekao je da i strani i domaći pacijenti ne treba da se oslanjaju samo na onlajn oglašavanje za kozmetičke procedure i da vode računa gde se leče.

„Lekar nije hotel sa pet zvezdica ili ga uopšte nema“, rekao je Ibrahimaj novinarima.

„Sve više stranih turista dolazi i na kozmetičke tretmane kako bi im ulepšali osmeh“, rekla je Monika Fida, dermatolog i univerzitetski predavač u Tirani.

Posebno su popularne injekcije hijaluronske kiseline u usne.

Pre svega žele da se osećaju dobro i da imaju što prirodnije oblikovane usne“, dodala je Fida, koja kaže da njenu kliniku godišnje poseti između 750 i 1.000 stranih pacijenata.

Vera Panaitov, šezdesetogodišnja italijanska kuvarica iz Verone, prvo je došla u Tiranu da „popravi” zube.

Ali kada je već bila tamo, odlučila je i na procedure za grudi i struk.

„Morate biti lepi u bilo kom uzrastu i srećni u svakom trenutku“, rekla je ona za AFP, smeškajući se iz bolničkog kreveta, rekavši da se oseća „podmlađeno“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare