Vijesti: Pritvoreni bivši predsednik opštine Budva u Spužu zaradio 18.000 evra

Milo Božović, pritvoreni dojučerašnji predsjednik Opštine Budva, primio je u 2024. godini na ime ličnog dohotka 18.087 evra, prenose Vijesti.
Ako je suditi po radnim listama koje su osnov za obračun zarade, bivši prvi čovek prestonice crnogorskog turizma imao je svakog meseca pun radni učinak - po 174 radna sata, bez izuzetaka, pišu Vijesti.
Božović je u prošloj godini koštao kasu Budve 24.812 evra (bruto), a njegova neto mesečna plata iznosila je 1.480 evra. I on je osetio blagodeti ekonomskog programa “Evropa sad 2”, pa je u poslednja tri meseca prošle godine primio po 1.588 evra.
Radne liste za bivšeg čelnika Budve od januara do avgusta potpisivao je i proseđivao Sekretarijatu za finansije bivši predsednik Skupštine opštine (SO) Nikola Jovanović, a potom je, od septembra do decembra, Božovićevu radnu evidenciju vodio sekretar budvanske Skupštine Berislav Fabris.
Radne liste pokazuju da nekadašnji prvi čovek Budve nije koristio godišnji odmor, da u 2024. nije bio na bolovanju, niti da je odsustvovao s posla, jer je svakog meseca uredno evidentirano da je imao po 174 radna sata.
Božovića Specijalno državno tužilaštvo, u više krivičnih postupaka, tereti da je deo organizovanih kriminalnih grupa koje su na međunarodnom nivou švercovale kokain.
Upozorenje Vlade bez efekta
Pitanje statusa, pa i plate Božovića, postavila je Vlada pre gotovo godinu usvajanjem Odluke o upozorenju, od 14. marta 2024. Ona je tada, u skladu sa Zakonom o radu, upozorila SO Budva da u roku od 10 dana privremeno udalji s rada Božovića zbog izricanja mere pritvora u periodu dok pritvor traje.
Istim zakonom propisano je da za vreme privremenog udaljavanja s rada zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini jedne trećine, a ako izdržava porodicu, u visini jedne polovine mesečne zarade koju je ostvario u mesecu pre privremenog udaljavanja.
Sednica SO Budva, međutim, nije održana, pa nije došlo do “privremenog udaljenja s rada” pritvorenog Božovića, a Ministarstvo javne uprave (MJU) je zbog toga bilo, kako je saopštilo, “zabrinuto”.
“Iz dokumentacije koja je dostavljena ovom organu, proizlazi da je predsednik Skupštine opštine Budva sazvao dve sednice s tačkama dnevnog reda: Predlog odluke o usvajanju Starteškog plana razvoja Opštine Budva 2024 - 2028. godina, Predlog rešenja o davanju saglasnosti na imenovanje potpredsednika Opštine Budva, Predlog rešenja o udaljenju s rada predsednika Opštine Budva. Kako Skupština Opštine Budva nije uspela da realizuje sve obaveze iz Odluke o upozorenju Vlade, doneli su Odluku o skraćenju mandata Skupštini opštine. Shodno tome, nije raspuštena Skupština opštine Budva jer je skraćen mandat i raspisani su izbori”, navedeno je tada u odgovoru MJU-a “Vijestima”.
Razrešena potpredsednica Opštine Budva Jasna Dokić, pozivala je Vladu više puta da reaguje. Prvo odmah nakon što su se bili stekli zakonski uslovi, a to je šest meseci od hapšenja (Božović je lišen slobode 13. aprila 2023) kad je trebalo da bude razrešen, kabinet Dritana Abazovića, a potom i Milojka Spajića nisu pokazali crnogorskoj javnosti da se ne može nalaziti na čelu jednog grada čovek koji je pod ozbiljnim optužbama i protiv kojeg su u međuvremenu podignute dve optužnice da je bio dio organizovanih narko-grupa koje su švercovale tone kokaina.
Dopisi Dokić
Bivša potpredsednica Opštine Budva je slala urgentne dopise premijeru Spajiću i ministru javne uprave Marašu Dukaju, ali i predsedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, upozoravajući da ju je Božović najpre nezakonito smenio početkom decembra prošle godine, a potom i da se nezakonito nalazi na funkciji.
Dokić je pozvala Dukajev resor da bez odgađanja pristupi predloženom postupku razrešenja Božovića, a sve shodno članu 63 Zakona o lokalnoj samoupravi. Ona je ukazala da su se bili stekli uslovi, propisani tim članom, da Vlada razreši dužnosti prvog čoveka Budve jer ne vrši funkciju u periodu dužem od šest meseci, a pre svega jer nije dao niti jedan nalog za sprovođenje strateškog plana razvoja opštine i drugih razvojnih planova i programa, kao i strateških dokumenata od državnog značaja, te da ona kao potpredsednica nije imala smernice kojim bi se omogućilo ostvarivanje prava i obaveza građana.
“Nadalje nisam dobila smernice ni za usvajanje planova i programa, kao nijedan element za pripremu izveštaja o radu predsednika Opštine Budva. Takođe, od predsednika Opštine Budva nisam dobila smernice za raspisivanje konkursa za imenovanje lica koja vode organe lokalne uprave, te u tom smislu, trenutno, u Opštini Budva gotovo da ne postoje rukovodioci organa uprave u punom kapacitetu, a veći broj organa nema rukovodioca uopšte jer nismo od predsednika Opštine Budva dobili smernice. Zbog navedenog, naročito shodno odredbama člana 63 Zakona o lokalnoj samoupravi, smatram da je urgentno da Vlada zaštiti zakonitost i da razreši predsednika Opštine Budva kako bi se, u skladu sa Zakonom, sproveo izbor novog lica koje svoje obaveze vrši u punom kapacitetu”, napisala je Dokić u jednom od dopisa.
Ona je upozorila čelnog čoveka Vlade i da Božović već duže vreme, a svakako u periodu dužem od šest meseci, nema stalno prebivalište na teritoriji Budva već na teritoriji Danilovgrada, te su se u tom smislu stekli uslovi za njegovo razrješenje shodno članu 65 tačka 2 Zakona o lokalnoj samoupravi, kojim je propisano da predsedniku Opštine prestaje mandat po sili zakona promenom prebivališta.
“Takođe, u saznanju sam da na teritoriji grada Beograda g. Milo Božović takođe ima stalno prebivalište, te je neophodno, zahtevom za pravnu pomoć, sagledati istinitost ovih navoda i o tome dobiti pismenu potvrdu od organa Rebublike Srbije, grad Beograd”, navela je Dokić.
Božovićeva plata nije u nadležnosti MJU
Ona je podsetila da je Vlada dala SO Budva rok do 25. marta prošle godine da donese neophodne odluke i strateške planove razvoja, te da suspenduje Božovića.
“SO Budva je imenovanjem mene kao potpredsednika Opštine Budva i usvajanjem tzv. krnjeg Strateškog plana i skraćenjem mandata izbegao uvođenje prinudne uprave. Kako je dana 2. 12. 2024. predsjednik opštine Budva g. Milo Božović pokrenuo postupak ‘vraćanja svih nadležnosti u svoje ruke’ pokretanjem mog razrešenja i kako nisu vršene radnje na izradi Strateškog plana, smatram da su se stekli svi uslovi za sprovođenje navedene Odluke Vlade Crne Gore iz marta 2024. o suspenziji ili razrešenju predsednika Opštine Budva, kao i o uvođenju tzv. prinudne uprave, tj. donošenju odluke o imenovanju odbora poverenika”, upozorila je u dopisu Dokić.
Božović od marta 2020, kad se nalazio na funkciji menadžera Budve, Agenciji za sprečavanje korupcije nije podneo nijedan izveštaj, a od tada je u tri navrata bio imenovan na opštinske funkcije - u leto 2022. za potpredsednika, potom nakon ostavke Marka Bata Carevića za predsednika Opštine, da bi nakon izbora 2022. ponovo bio izabran za prvog čoveka Budve.
Dopisi Dokić ostali su bez odgovora.
Resor javne uprave kazao je “Vijestima” da pitanja isplate ličnog dohotka nisu iz njihove, već iz nadležnosti jedinice lokalne samouprave.
Do podataka o primanjima Božovića, redakcija “Vijesti” došla je uz pomoć aplikacije Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) - “Pitajte institucuje”.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare