U Srebrenici je u nedelju bilo vidno pojačano prisustvo policije, pošto su mediji iz Republike Srpske izveštavali da se na Uskrs u Potočarima spremaju veliki neredi.
Uobičajen, miran dan i otvoren Memorijalni centar u Potočarima za sve posetioce, ali povratnici kažu da se poslednjih nedelja od najave rezolucije o Srebenici osećaju tenzije.
Ekipa N1 je Sadika Selimovića zatekla u Memorijalnom centru Potočari. Prošle godine ukopao je trećeg brata. Kaže da redovno obilazi mezare, prouči fatihu i tako mu bude lakše.
„Živeti u Srebrenici, Bratuncu i ovim područjima ovih dana je malo teže. Nije zato što je život nešto drugačiji nego pre ovoga, ove rezolucije i svega ostalog. Jednostavno narod šapće, boji se, plaši se, mada je u svom normalnom i svakodnevnom životu ne vidim nekakvu razliku. Želim da iskoristim ovo mesto i vreme i da poručim svima onima koji, bez obzira koji su, koji daju te zapaljive izjave – da malo spuste loptu na zemlju“, kaže Selimović.
Selimović je pronašao kosti svoje braće, mnogi i dalje tragaju. Traže se posmrtni ostaci blizu 800 osoba, informacija je sve manje.
O tome uz ostalo govori rezolucija o Srebrenici, poručuje Selimović, da se treba omogućiti pronalazak i identifikacija preostalih žrtava.
„Tvrdnje da se jedan narod proglašava genocidnim jednostavno ne stoje“, dodaje Sadik koji se posle rata vratio u selo Zalužje na područje bratunačke opštine.
Poslednjih dvadestak godina radi u Institutu za nestale.
„Što se tiče ovih naših političara, ne izuzimam nikoga, sa svih strana, oni bi zarad fotelja, zarad stolica, zarad lagodnog života, ovu knjigu o nestalima zatvorili i rekli – bilo je šta je bilo, idemo dalje“, kaže sagovornik N1 i dodaje da jedna tačka rezolucije daje nadu rodbini nestalih, bez obzira da li su bošnjačke, srpske ili hrvatske nacionalnosti, jer se u BiH 7.500 ljudi i dalje vode kao nestali.
U krugu Memorijalnog centra Potočari poslednjih dana pojačane su policijske patrole. Okupljanja Bošnjaka kakve danima najavljuje ATV, koja se našla i na američkoj crnoj listi, danas nije bilo.
Ostalo je nejasno i odakle MUP-u RS informacije da se u Srebrenici pripremaju neredi. Čini se da odgovore nisu dobili ni u Direkciji za koordinaciju policijskih tela, koji su tražili pojašnjenje navedene informacije, ali su sigurnosne mere ipak pojačane.
Ranije je da će vlada Republike Srpske održati svoju sednicu u Srebrenici i to i na dan kada na dnevnom redu Generalne skupštine UN-a bude rezolucija o genocidu u Srebrenici. Iz MUP-a RS je potvrđeno da će i narednih dana tokom vaskršnjih praznika biti pojačane policijske patrole u ovom delu BiH.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare