Mali Britanci se žale da su im roditelji previše na mobilnom

SciTech 23. apr 201714:48 > 14:54
Reuters/Stefan Wermuth

Prekomerna upotreba mobilnih telefona kod roditelja ometa porodični život, pokazalo je istraživanje nad učenicima sprovedeno u Velikoj Britaniji, piše BBC.

Više od trećine od 2.000 učenika starih između 11 i 18 godina reklo je da je zatražilo od svojih roditelja da prestanu daa proveravaju svoje mobilne uređaje. Oko 14 odsto njih tvrdi da su roditelji na internetu tokom ručka, iako 95 odsto roditelja koji su ispitani u odvojenoj anketi smatra da to ne rade.

Istraživanje je sprovela britanska organizacija za onlajn sigurnost Digital Awareness UK (DAUK), i Kongres školskih direktora.

Čak 82 odsto ispitanih učenika misli da tokom ručka mobilni telefoni ne bi smeli da se koriste, 22 odsto ističe da to sprečava njihove porodice da uživaju u zajedničkom vremenu, a 36 odsto je od svojih roditelja zatražilo da prestanu da gledaju svoje pametne telefone. Oko 46 odsto onih koji su to učinili reklo je da se roditelji nisu na to osvrnuli, a 44 odsto se osećalo ljuto i ignorisano.

Usprkos tome, samo manjina roditelja (oko 10 odsto) veruje da upotreba mobilnih telefona brine njihovu decu, iako gotovo polovina njih (43 odsto) misli da previše vremena provode onlajn. Preko vikenda njih 37 odsto provede između tri i pet sati onlajn, dok 5 odsto ističe da taj period neradnih dana naraste i do 15 sati dnevno, piše BBC.

Istraživanje pomenitih organizacija prošle godine je pokazalo kako gotovo polovina učenika proverava svoje telefone u krevetu pre spavanja. Prema njihovom najnovijem istraživanju gotovo tri četvrtine učenika reklo je da su onlajn između tri i 10 sati dnevno, a to preko vikenda i praznika naraste na do 15 sati. Oko tri odsto je reklo da nekad na internetu provedu i do 20 sati dnevno.

Najveću zabrinutost učenika oko njihove prekomerne upotrebe mobilnih telefona predstavlja nedostatak sna. To brine oko 47 odsto učenika, dok samo 10 odsto roditelja misli da prekomerno vreme na internetu uzrokuje neispavanost njihove dece.

Majk Bjukenon, direktor škole u Kentu i predsednik Kongresa školskih direktora koji predstavlja vodeće privatne škole u Velikoj Britaniji, ističe da je vreme da roditelji, učitelji i učenici „ponovno ispišu pravilnik“ o mobilnim telefonima koji su „postali integralni deo života u školi, na radnom mestu i u igri“.

„Naše istraživanje pokazuje da su deca svesna mnogobrojnih rizika povezanih s preteranom upotrebom tehnologije, ali da u svojim životima trebaju roditelje da postave jasne granice i budu uzori u razumnom ponašanju. Kako bi to postigli moramo povezati tačke između škole i kuće i davati konzistentne savete“, naglašava Buchanan.

Ema Robertson, jedna od osnivačica DAUK-a, tvrdi da premalo roditelja zna koliko njihova deca provedu onlajn, pogotovo tokom noći, kao ni „šta stvarno rade na internetu“.

„Nadamo se da će ova saznanja biti poziv na buđenje porodicama i da će ih motivisati da imaju ozbiljne razgovore o bezbednoj i zdravoj upotrebi tehnologije“, zaključuje Robertson.