Učenice iz Vranja posle uspeha u Kini: Nismo očekivale ovakav plasman

SciTech 07. dec 201915:39 > 15:41
N1

Leonora i Anđela Ristić iz Vranja posle velikog uspeha na Svetskom robotičkom takmičenju u Kini rekle su za N1 da nisu očekivale ovakav plasman. "Najbitnije nam je bilo da predstavimo svoj grad, svoju državu, svoju školu, da upoznamo nove ljude, njihove kulture, stvarno nismo očekivale jer je bila prevelika konkurencija", kaže Leonora.

Učenice osmog razreda OŠ „Svetozar Marković“ u Vranju, Leonora Ristić i Anđela Ristić, pod vođstvom mentora Saše Ristića, osvojile su drugo mesto u kategoriji Tehnički izazov na Svetskom robotičkom takmičenju u Guangdžouu, održanom od 29. novembra do 1. decembra. U konkurenciji od 50 timova iz svih delova sveta uspele su da naprave odličnu kombinaciju mehaničkog rešenja robota i upravljačkih sposobnosti zahvaljujući kojoj su dospele u sam vrh MakeX robotičkog svetskog takmičenja.

POVEZANE VESTI

Leonora Ristić izjavila je u Novom danu da nisu očekivale ovakav plasman.

„Najbitnije nam je bilo da predstavimo svoj grad, svoju državu, svoju školu, da upoznamo nove ljude, njihove kulture, stvarno nismo očekivale jer je bila prevelika konkurencija“, kaže Leonora.

Njihov mentor Saša Ristić ističe da je očekivao uspeh.

„Ne bismo ni išli da nisam očekivao, znam kakvi su to đaci, vredne, požrtvovane. Nisam mogao tamo da im pomognem, bile su odvojene od mene, jedino sam mogao da ih vidim kad su izlazile na borilišta i samo sam uživao“, kaže Ristić.

Anđela Ristić kaže da je takmičenje trajalo tri dana, te da se sastojalo iz više kategorija.

„Bilo je napeto ponekad, ali najbitnije je bilo da damo sve od sebe, da se trudimo i da se družimo“, kaže ona.

Objasnila je da njihov robot ima i ime, kao i da ga programiraju da radi različite zadatke.

„Sada smo ga programirale da radi komande sa džojstika. Na takmičenju smo dobili zadatke na koje smo morali da smislimo rešenja i programe za robota. Neki od njih su bili da prelazi razne prepreke, pošto je tema bila ekologija, morao je da prebacuje smeće, da razvrstava smeće“, kaže on.

Mentor Ristić kaže da su u ovom projektu pet godina.

„Zove se Bitka za znanje, pod realizacijom Fondacije B92, već petu godinu zaredom učestvujemo na takmičenju, zahvalni smo ljudima iz fondacije“, kaže on.

Devojčice su saglasne da će iduće godine upisati gimnaziju, a potom neki elektronski fakultet ili FON.

Leonora kaže da su svi ponosni na njih.

„Podržavaju nas uvek, drago im je što se druže sa nama. Ponosni su, kako prijatelji, tako i ceo grad, dočekali su nas na predivan način“, kaže Leonora.

Mentor Ristić kaže da je ponosan, ali da su mu „napravili i veliki problem“.

„Jer će biti velika konkurencija da izaberem pobedničku ekipu, klinci opsedaju kabinet informatike“, kaže on.