Epidemija inspirisala srpske naučnike da kreiraju nove izume

SciTech 18. maj 202018:53 > 18:53
N1

Od početka epidemije kovida-19 naučnici koji sarađuju sa Naučno tehnološkim parkom u Beogradu napravili su nove proizvode za borbu protiv koronavirusa, koje srpskim zdravstvenim radnicima neretko doniraju, a od nedavno se počeli i da ih izvoze. Epidemija je inspirisala srpske naučnike da kreiraju nove izume.

„Ovo je uređaj za kontrolu, nazvali smo ga kontrolni punkt za bezkontaktno merenje temperature i dezinfekciju ruku“, objašnjava Dragan Miljković.

Ovi uređaji već su počeli i da se izvoze u Severnu Makedoniju i Ujedinjene Arapske Emirate. A da Srbija više ne bi uvozila respiratore, pobrinuo se tim naučnika sa Instituta Mihajlo Pupin i iz startap firme Smart resrč.

„Onda je ostalo jedino da napravimo. Zato što Institut Mihajlo Pupin Automatika se bavi automatizacijom procesa u industriji i mi smo jako vešti. Mi pravimo cele distribuirane kontrolne sisteme, koji se upravo bave kontrolom procesa. A ovo je uređaj koji kontroliše proces disanja čoveka. To je naš teren. Mi smo imali elektroniku, malo je modifikovali, i već pri samom početku smo imali 60 posto tog proizvoda napravljen i razvijen zato što je to nešto čime se bavimo. Sa druge strane, zbog rekreativnog bavljenja ronjenjem upoznat sam sa fizionomijom disanja, razmene gasova, rada pluća i to mi je pomoglo da razumem kako radi taj uređaj i na kraju svi zajedno da krenemo da ga pravimo“, rekao je Ognjen Ristić, jedan od kreatora prvog srpskog respiratora.

Institut Batut odnedavno je bogatiji za donaciju od 16 UV sterilizatora. Izumitelji kažu, mogu se koristiti i u kancelarijama ili domaćinstvima.

„To bi bilo baš dobro kada sam ja imao malo dete, kada sam morao da sterilišem. Ima isto primenu posle korone, kada se korona završi“, rekao je Dušan Ćalić.

Tokom rada sa najopasnijim virusima, odela proizvedena u jednoj zemunskoj firmi pružaju kompletnu zaštitu.  

„Specifičnog ovog odela je da ima sopstveni respirator u kome se nalazi odgovarajući filter i respirator upumpava čist vazduh onome kome je potreban za rad i može da omogući rad od minimum osam sati“; kazao je Ivan Bukvić.

U Naučno tehnološkom parku odnedavno se prave i maske.

„Za ovih mesec dana napravili smo 35.000 maski za višekratnu upotrebu. One menjaju na milione maski za jednokratnu upotrebu zato što je vek trajanja samo jedne ovakve maske preko dve godine. Samo menjate filtere, a pri tome vam pruža mnogo adekvatniju zaštitu nego neke druge maske zato što možete da dišete samo kroz filter koji je sertifikovan tako da propušta samo one čestice koje su manje od nekoliko mikrona“, objašnjava Nikola Krstić.

Prave i vizire. Do sada su, medicinarima u Srbiji, donirali 15 hiljada vizira.

Sve informacije o koronavirusu možete pročitati u Blogu uživo i na stranici Koronavirus.