Kako je Beograd dobio kita pre Drugog svetskog rata – priča iz Muzeja anatomije

SciTech 23. feb 202312:02 4 komentara

Fakultet veterinarske medicine u svom Anatomskom muzeju poseduje više od 1200 eksponata različitih životinja. Poslednji je stigao preparirani lav, a najinteresantniji eksponat je skelet kita i skelet konja Vojvode Petra Bojovića.

Nikola Cukić i Dejana Ćupić Miladinović sa Katedre za anatomiju ovog fakulteta ispričali su nam da ovde možemo videti i skelete životinja – istorijskih ličnosti.

Cukić nam je pokazao konja vojvode Petra Bojovića i kobilu Micu generala Tomića koji su prešli albansku golgotu, i koji su se vratili živi i zdravi. Umrli su od starosti i sada su na ovom mestu.

„Imamo skelet kolubarskog govečeta koje je vuklo topove za vreme Prvog i Drugog svetskog rata“, dodaje Cukić.

Navodi da su među eksponatima i dvogrbe kamile koje su oslobodile Staljingrad, kao i medved „knindža“ iz perioda rata devedesetih iz područja Knina. Kako navodi nešto otkupljuju i od kolekcionara, alu kupuju i gotove trofeje.

„Jedinstvena prilika je da se vidi skelet kita u Beogradu. Ovo je jedan od prvih eksponata u našem muzeju. Dovitljivi i genijalni profesor Vladeta Simić je uspeo da obezbedi nama ovaj skelet, pre Drugog svetskog rata. Na ovom prostoru gde se nalazi Fakultet veterinarske medicine, ali i Hram Svetog Save i sama biblioteka, bila je čuvena Jatagan mala. I tu je bilo dovoljno prostora da cirkuski zabavljači dođu i rašire svoje šatre. U jednom od tih njihovih gostovanja, oni su došli i doneli su ovog kita. Zamislite taj akvarijum. Na njihovu žalost, a na našu sreću, kit je uginuo. I naš profesor je to saznao, otišao kod njih, otkupio kita, izvadio skelet, zatim fabrici sapuna prodao masno tkivo i povratio uloženo“, priča ovu interesantnu priču Dejana Ćupić Miladinović.

N1
N1
N1
N1
N1
N1

Kako nam je prenela, radi se o kuvijerovom kljunastom kitu, koji je veoma rasprostranjen, a može se naći i u Sredozemnom moru.

Preparirani lav je stigao iz Palićkog zoo vrta, gde je nažalost uginuo, prenose nam sagovornici. „Kao što je rekao kolega, nijedna životinja nije ubijena, sve su umrle prirodnom smrću i mi smo ih otkupili ili dobili“, navodi Dejana Ćupić Miladinović.

Cela Katedra za anatomiju je pravi muzej, ali i više od toga – jer na ovim eksponati studenti uče i upoređuju anatomiju različitih vrsta.

Naši sagovornici navode jjoš kao interesantno što se može ovde videte – oklop armadila, kosti kolubarskog govečeta, zub mamuta, koža pitona, bou, poskoka, prepariranog vuka, jazavca, lobanju dabra…

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare