Naučnici razvili masku koja može da pokaže da li je osoba zaražena koronavirusom

SciTech 29. jun 202110:59 1 komentar
Felice Frankel and MIT News Office

Inženjeri MIT i Univerziteta Harvard razvili su zaštitnu masku, pomoću koje se za 90 minuta može ustanoviti da li je onaj ko je nosi zaražen koronavirusom, saopštio je Tehnološki institut u Masačusetsu (MIT).

U maske su ugrađeni jednokratni senzori koji se mogu ugraditi i u druge maske za lice, a mogu se prilagoditi i za otkrivanje drugih virusa.

Smešteni su s unutrašnje strane maske i mogu da otkriju virusne čestice u dahu, a dizajnirani su tako da korisnik može da ih aktivira kada bude spreman za sprovođenje testa.

Rezultati se radi zaštite privatnosti prikazuju samo na unutrašnjoj strani maske.

Razvoj senzora kakvi se koriste u novoj maski počeo je pre nekoliko godina. Pre su se koristili za otkrivanje infekcija virusom ebole i zike.

„Ovaj test je osetljiv jednako kao i zlatno-standardni, vrlo osetljivi PCR test, ali je i brz kao antigenski testovi koji se upotrebljavaju za brzu analizu na kovid-19“, rekao je istraživač Harvarda Piter Ngujen.

Istraživači su zatražili patent za novu tehnologiju i nadaju se saradnji sa kompanijama na daljem razvoju senzora.

„Nadamo se da bi ova platforma mogla da podstakne novu generaciju nosivih biosenzora za hitne službe, zdravstveno i vojno osoblje“, rekao je profesor medicinskog inženjerstva i nauka na MIT Džejms Kolins.

Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare