Eni Lenoks: Pomozimo ženama u siromašnim zemljama

Showbiz 14. jun 201710:38 > 10:42
Reuters / Thomson Reuters Foundation

Izazovi s kojima se žene suočavaju u zemljama u razvoju, uključujući loše obrazovanje i zdravstvenu zaštitu, dečije brakove i obrazovanje, mogu se činiti nepremostivim, ali promene se mogu dogoditi kroz solidarnost žena iz bogatih država, smatra pevačica Eni Lenoks.

Nedovoljno se govori o problemima žena u siromašnim državama, a žene u bogatim državama moraju da iskoriste svoju moć kako bi činile dobro, istakla je Lenoks, škotska pevačica pop grupe „Eurythmics“, poznate po brojnim hitovima poput „Sweet Dreams“ i „Here Comes the Rain Again“.

„Tako ja vidim feminizam, kao jačanje žena“, poručila je Lenoks na samitu najmoćnijih žena sveta okupljenih u Londonu.

Ta nagrađivana muzičarka koja se aktivirala u borbi za prava žena i onih koji boluju od HIV-a pokrenula je delovanje aktivističke grupe The Circle koja omogućava uticajnim ženama da iskoriste svoja znanja i resurse kako bi pomogle ženama koje žive u siromaštvu.

Lenoks je naglasila važnost pridruživanja muškaraca pokretu za prava žena i pohvalila promenu zakona u Malaviju kojom su se zabranili dečji brakovi.

Ta afrička država je 2015. izglasala zakon koji je minimalni uzrast za brak povećao na 18. Do promene je došlo zajedničkim radom žena iz Ujedinjenih nacija s lokalnim muškim poglavicama.

Lenoks je odlučila postati aktivistkinja kad je svedočila govoru južnoafričkog predsednika Nelsona Mandele, koji je 2003. pandemiju HIV-a opisao kao genocid južnoafričkog naroda, posebno žena i dece.

Iako je puno učinjeno za lečenje i prevenciju te bolesti, u mnogim državama u razvoju nejednakost, socijalni pritisci i nedostatak informisanosti o tom virusu često čine žene ranjivijima infekciji od muškaraca. U subsaharskoj Africi žene i devojke čine većinu HIV pozitivne populacije.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, HIV i SIDA su vodeći uzrok smrtnosti među ženama reproduktivne dobi.

„Mi o HIV-u razmišljamo na određeni način, ali ne shvatamo ko je u epicentru pandemije SIDA-e u Africi, a to su mlade devojke i žene“, zaključila je Lenoks.