Rodžer Voters kritikovao Kejva zbog dva koncerta u Izraelu

Showbiz 21. nov 201710:07 > 10:11
AFP/Kevin Winter/Getty Images North America

Muzičar, glasni kritičar Izraela Rodžer Voters uzvratio je osudom australijskom rokeru Niku Kejvu koji je rekao da je odlučio da održi koncerte u Izraelu delom u znak protivljenja kritikama tog bivšeg člana Pink Flojda i zauzme principijelnu poziciju protiv bojkota jevrejske države.

Voters, koji uz neke druge muzičare podržava bojkot, objavio je saopštenje u kome osuđuje Kejva za dva koncerta u Tel Avivu u nedelju i ponedelja, prenose izraelski mediji.

„Nik, uz dužno poštovanje, tvoja muzika je irelevantna za ovo pitanje, takođe i moja, takođe i Brajana Ena i Betovenova, ne radi se o muzici, već o ljudskim pravima“, napisao je Voters.

Kejv je u nedelju na konferenciji za novinare pred prvi koncert govorio o ljubavi prema Izraelu i svojoj odluci da se usprotivi međunarodnom pokretu za bojkot, deinvestiranje i sankcije protiv te zemlje zbog politike prema Palestincima.

„Ako dođeš ovamo moraš da prođeš kroz javno vređanje Rodžera Votersa i njegovih partnera, a niko ne voli da se javno posrami“, rekao je Kejv.

Voters je zaista napao Kejva, osudivši ga za „arogantnu nebrigu“ i „nepogrešivu indiferentnost“ prema patnjama Palestinaca.

„Ako u jednom trenutku u budućnosti budeš želeo da se popneš iz tame, sve što bi trebalo da učiniš je da otvoriš oči, mi u BDS-u ćemo te pozdraviti na svetlosti“, rekao je basista i pevač Voters, koji javno kritikuje umetnike ako planiraju da posete ili nastupe u Izraelu.

Liga za borbu pretiv kleveta je 2013. godine, nakon što je prethodno branila Votersa od optužbi za antisemitizam, rekla da su „antisemitske teorije zavere potpuno procurile u poglede“ bivšeg frontmena Pink Flojda.

Muzičar, kompozitor, producent, muzički teoretičar i pevač Brajan Eno je u odgovoru na nastup i izjavu Kejva bio blaži od Votersa, napisavši da ga ceni i da je taj popularni kantautor bio velikodušan u podršci palestinskim humanitarnim slučajevima, pa ima pravo da dođe do sopstvenih zaključaka da li ili ne podržava pokret bojkota.

Eno je takođe napisao da se rodio 15. maja 1948. godine, baš na dan kada je stvoren Izrael i da je to puka slučajnost, ali da je delom zbog toga predodređen da simpatiše i poštuje tu zemlju i njena tehnološka, intelektualna i društvena dostignuća.

„Ja i dalje poštujem sve te stvari, ali kako sve više saznajem o situaciji dostojnoj prezira, kakvu su ambicije Izraela stvorile za Palestince, osećam rast užasa. Meni se čini da Izrael kopa sebi duboku tamnu rupu gde će nesumnjivo naći društvo Trampa i raznih nacionalista širom zemlje“, napisao je Eno, dodavši da je Kejv direktno odgovoran za svoju odluku da nastupa u Tel Avivu.

Eno je pre nekoliko godina poslao pismo Kejvu, pozvavši ga da ne nastupa u Izraelu i da potpiše da neće, a on mu je odgovorio da neće potpisati. Međutim, ipak nije nastupao u Izraelu dve decenije.

„Odjednom mi je postalo vrlo važno da zauzmem stav, za mene, protiv tih ljudi koji pokušavaju da zatvore muzičare, da ih zaplaše da cenzurišu muzičare i da ih ućutkaju“, rekao je Kejv, dodavši da ga je na neki način upravo pokret bojkota naveo da nastupa u Izraelu.