LN: Preokret Holanđana za istoriju

Fudbal 06. jun 201919:54 > 23:23
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Poznat je protivnik Portugalije u finalu premijernog izdanja Lige nacija. To je Holandija, koja je posle produžetaka savladala Englesku 3:1.

Englezi su vodili golom Markusa Rašforda iz penala od 30 minuta. Imali su sve u svojim rukama do 20 minuta pre kraja, ali je onda sjajno reagovao Matijas de Liht i golom glavom doneo izjednačenje, čime se ispravio za skrivljen penal. U produžecima neshvatljive greške Engleske Holanđani su surovo koristili, a u oba slučaja Kvinsi Promes je bio čovek odluke. Kod vodećeg gola, gola za preokret naterao je Kajla Vokera da interveniše ali i postigne nesrećno autogol, dok je i sam zatresao mrežu u 114. minutu.

Holandija je ovom pobedom postala prva reprezentacija koja se plasirala u finale u sva tri velika takmičenja, pošto je igrala finala i svetskih i evropskih prvenstava, a protivnik će joj biti domaćin Portugalija. Finale je na programu u nedelju od 20:45 uz direktan prenos na Sport Klubu 2. Od 15 časova na istom kanalu prenos meča za treće mesto između Engleske i Švajcarske.

Tok meča

Obe ekipe ušle su rezervisano u meč, čekajući grešku protivnika. Nešto bolje šanse u prvih pola sata imali su Holanđani, ali falila im je koncentracija u završnici, posebno Depaju. Međutim, u 30. minutu De Liht se sapleo i u nameri da dođe do lopte faulira Markusa Rašforda za jedanaesterac, koji igrač Mančester Junajteda koristi za 1:0.

Ovaj gol nije mnogo promenio dešavanja na terenu. Mnogo grešaka, nedovoljna agilnost kod obe ekipe i izostanak pravih šansi do poluvremena. Na kraju, posle prvih 45 minuta Englezi vode 1:0, i izabranici Ronalda Kumana moraće mnogo bolje da odigraju u drugom poluvremenu ako nameravaju da se nađu u finalu.

Na početku drugog poluvremena Geret Sautgejt bio je prinuđen da izvrši jednu izmenu. Strelca jedinog gola Markusa Rašforda zamenio je Hari Kejn, koji se tek u nedavnom finalu Lige šampiona vratio na teren posle pauze od povrede.

Mnogo sadržajniji početak drugog poluvremena. Veliku šansu imao je Džejdon Sančo ali je njegov šut glavom iz neposredne blizine sjajno ukrotio Silesen, koji je uhvatio živu loptu. Potom, iz naredne akcije, Holanđani oduzimaju loptu, ona dolazi do Memfisa Depaja, koji neometano sa vrha šesnaesterca šutira pravo u Džordana Pikforda.

Usledio je period mirne igre i jalove inicijative Holandije. Ali u 73. minutu potvrdilo se koliko je Oranje opasno iz prekida. Korner je odlično izveo Memfis Depaj, a najviši u skoku bio je Matijas de Liht, koji je postigao gol, doneo izjednačenje i anulirao svoj kiks kada je napravio penal.

Ovaj gol je potpuno razigrao Holanđane, pošto je pet minuta kasnije Van de Bek imao fenomenalnu šansu, ali je sa 10-ak metara šutirao preko gola. Ipak, Englezi su u 84. minutu preko Džesija Lingarda ponovo došli o vođstva, ali je sudija na asistenciju VAR poništio gol zbog ofsajda.

Produžeci su već bili viđeni, ali veliku priliku za Holandiju stvorio je Bergvajn posle sjajnog prodora, ali je njegovu akciju upropastio Memfis Depaj, koji je iz izgledne pozicije šutirao izuzetno neprecizno. U narednoj akciji Rahim Sterling je opasno šutirao iskosa, ali preko gola. Na kraju odlučivaće produžeci.

Holandija je bolje počela produžetak. Memfis Depaj je ozbiljno pripretio iz slobodnog udarca. A onda u 97. minutu velika greška u predaji lopte Čilvela, uzeo ju je Depaj, ali mu je odbranio Pikford situaciju jedan na jedan. Međutim, natrčao je na odbijenu loptu Kvinsi Promes, krenuo da šutira, ali mu je izbio Kajl Voker. Na njegovu žalost, ugurao ju je u sopstveni gol i Holandija je povela 2:1.

Veliku šansu da možda i reši pitanje pobednika ponovo je imao Depaj, ali je glavom šutirao pravo u Pikforda. Englezi su potpuno pali, a u 114. minutu potop je bio potpun. Ros Barkli poklanja loptu Depaju pred golom Pikforda, ovaj asistira Kvinsiju Promesu, koji bez problema pogađa prazan gol za 3:1.