VAR, crveni, penali… Žesus odveo Brazil u polufinale

Fudbal 28. jun 201908:15 > 08:18
Buda Mendes, Getty Images Sport

Fudbalska reprezentaija Brazila prvi je polufinalista Kopa Amerike. Domaćin šampionata je posle boljeg izvođenja jedanaesteraca eliminisao Paragvaj, a odlučujući penal realizovao je Gabrijel Žesus u petoj seriji - 4:3.

Posle 90 minuta na stadionu Gremija u Porto Alegreu nije bilo pogodaka, iako je Brazil apsolutno dominirao i imao nekoliko sjajnih prilika da meč reši pre penal ruleta.

Selekcija selektora Titea je od 58. minuta imala igrača više zbog direktnog rvenog kartona koji je dobio defanzivac Vest Hema Dabian Balbuena. Sudija Roberto Tobar je u prvom trenutku pokazao na belu tačku, ali je posle konsultacije sa VAR i pregledanog snimka promenio odluku i dodelio slobodan udrac domaćem timu.

Međutim, ni brojčana prednost nije bila dovoljna Brazilcima da pronađu put do gola čvrstih Paragvajaca koji su se svim silama branili i odbranili.

Domaći tim je sa igračem više imao nekoliko šansi preko Žesusa, Vilijana i pre svega Roberta Firmina, ali lopta nije htela u gol. Najbolju priliku za Paragvajce imao je Huan Eskobar u nadoknadi vremena, ali je na sreću Brazilaca odbrana domaćih u poslednjem trenutku intervenisala.

U penal seriji Alison je odbranio prvi šut Gomeza, Vilijan je doneo prednost Brazilu, a u narednih pet pokušaja uspešni na obe strane bili su Almiron, Markinjos, Valdes, Kutinjo i Rohas. Firmino je u četvrtoj seriji promašio ceo gol, a ‘revanširao’ mu se Gonzales izuzetno nepreciznim šutom u trentuku kada je svom timu mogao da donese izjednačenje.

Odluka je bila na Žesusu, koji je bio precizan za veliko slavlje igrača i navijača u Porto Alegreu.

Brazil će se u polufilnalu sastati sa boljim iz duela Veneuela – Argetnina, koji je na prgoramu večeras u 21 čas. U preostala dva četvrtfinala sastaju se Kolumbija – Čile i Urugvaj – Peru.