Premijer liga – oličenje nestabilnosti

Fudbal 27. jul 202019:06 > 19:20
Catherine Ivill/Getty Images

Spuštena je zavesa na još jednu sezonu Premijer lige. Iako je dobijen novi šampion od restruktruiranja najvišeg ranga, borba za šampiona bila je najnezanimljivija ikada, ali su borbe za ostale pozicije bile itekako zanimljive.

Iako je Liverpul pre Premijer liga ere 1992. imao najviše titula, ove mu je prva od kada elitna liga nosi taj naziv. Samim tim, Liverpul je postao sedmi šampion Premijer lige, posle Mančester Junajteda, Blekburna, Arsenala, Čelsija, Mančester Sitija i Lestera, a peti u ovoj deceniji i šesti u ovom veku. 

Redsi su na najdominantniji način osvojili Premijer ligu, ligu u kojoj je najranije rešen šampion. Ali ovim trijumfom Liverpula Premijer liga je postala liga sa najviše šampiona u ovoj deceniji računajući sve lige petice. I to baš na kraju same decenije. Od 2011. taj epitet držala je Premijer liga zajedno sa francuskom Ligom 1 u kojoj su titule osvajali Lil, Monpelje, Pari Sen Žermen i Monako. U Španiji su tri ekipe u ovoj deceniji osvajale titule, Real, Barselona i Atletiko, a Bundesliga i Serija A nisu ni blizu Premijer ligi i Ligi 1 sa samo po dva šampiona. U Nemačkoj Bajern i Borusija Dortmund a u Italiji Milan i to na početku decenije i ostatak Juventus.

Činjenica da su u čak tri od pet najjačih evropskih liga u bar poslednje tri godine, a u Nemačkoj i Italiji i mnogo duže, isti šampioni, dovoljno govori koliko je postala privilegija imati ligu u kojoj postoji još neko ko može doći do titule. U Španiji uvek traje bitka između Barselone i Reala i oni se smenjuju poslednjih šest godina, kada je Atletiko uspeo da upropasti taj duopol. U Premijer ligi za to vreme pored Liverpula i Sitija titule su još osvojili Čelsi i Lester, a ne tako davno i Mančester Junajted je uzimao trofej, tako da je u Premijer ligi pred svaku sezonu legitimno reći da postoje bar tri kandidata za titulu. To u ostalim ligama i nije baš slučaj.

Poslednja decenija pokazala se kao rat na Ostrvu i kada je borba za opstanak u pitanju. Gotovo neverovatno zvuči podatak da je u ovoj deceniji samo sedam ekipa uspelo sve vreme da očuva premijerligaški status. Pored klubova velike šestorke Siti i Junajted iz Mančestera, Liverpul, Čelsi, Arsenal i Totenhem, to je još uspevalo samo Evertonu. To je najmanje od svih liga, a kada se gleda čitav vek, onda je samo šest ekipa uspevalo sve vreme da se takmiči u društvu najboljih, pošto je Siti na početku veka igrao u Čempionšipu.

Premijerligaški klubovi, izuzev prošle sezone, nisu pravili najbolje rezultate u Evropi, bar ne bolje od Španaca. Zbog toga se i vodi rasprava koja je liga bolja. Ali iz ovoga je jasno zašto je Premijer liga toliko gledanija i popularnija jer se apsolutno ništa ne zna i svako može da dođe do visina, a potom i da padne u ponor.