Afrički kup nacija: Senegal prvi finalista, Mane čeka Salaha ili Kamerun

Fudbal 02. feb 202222:18 0 komentara
Senegal's Sadio Mane in action with Burkina Faso's Gustavo Sangare Africa Cup of Nations - Semi Final - Burkina Faso v Senegal
REUTERS/Thaier Al-Sudani

Fudbalska reprezentacija Senegala prvi je finalista Afričkog kupa nacija pošto je u polufinalu savladala selekciju Burkine Faso rezultatom 3:1.

U prvom poluvremenu nije bilo golova, ali je bilo mnogo uzbuđenja. Senegal je imao više od igre, povoljne prilike propustili su Čeik Kojate i Sadio Mane. Na drugoj strani uzvratio je Hasane Bande, ali je Edoar Mendi sjajno reagovao.

Sudija je u prvih 45 minuta čak dva puta svirao penal za Senegal, ali oba puta promenio odluku nakon VAR konsultacije.

Burkina Faso je u 36. minutu morala da promeni golmana nakon teške povrede Herveja Kofija, zamenio ga je Oeadraogo, a zbog silnih prekida i VAR-a prvo poluvreme produženo je čak devet minuta.

Četiri gola u nastavku

U nastavku meča Kamerun je iskoristio šanse i zasluženo otišao u finale. Vodeći gol postigao je Abdu Dijalo u 70. minutu, a pobedu praktično potvrdio šest minuta kasnije Idrisa Gaje nakon asistencije prve zvezde tima Sadija Manea.

FCON Senegal's Sadio Mane reacts Africa Cup of Nations - Semi Final - Burkina Faso v Senegal
REUTERS/Thaier Al-Sudani (Sadio Mane)

Burkina Faso je u 82. minutu preko Ibrahima Turea smanjila prednost Senegala, ali je pet minuta kasnije Mane postavio konačnih 3:1 za Senegal. Bio je to rekordan 29. gol Sadija Manea u dresu Lavova iz Terange.

U drugom polufinalnom meču u četvrtak sastaju se domaćin Kamerun i Egipat. Te dve selekcije su najuspešnije u istoriji ovog takmičenja. Kamerun je pet puta bio prvak Afrike, a Egipat je rekorder sa sedam titula.

Domaća selekcija je ostavila odličan utisak u dosadašnjem toku takmičenja, dok Egipat ima trenutno jednog od najboljih igrača na svetu, Mohameda Salaha. Dakle, moguće je finale između dva golgetera Liverpula (Salah – Mane).