Francuska razbila Holandiju, Lukaku dominirao u Švedskoj

Fudbal 24. mar 202322:46 0 komentara
Kilijan Mbape
REUTERS/Gonzalo Fuentes

U derbiju prvog kola kvalifikacija za EURO 2024. Francuska je na svom terenu ubedljivo savladala Holandiju 4:0.

Brzo su se Lale spustile na zemlju posle odličnog Svetskog prvenstva. Delovalo je da je holandski reprezentativni fudbal u velikom usponu posle četvrtfinala u Kataru i eliminacije od Argentine tek posle penala. Međutim, koliko je Holandija daleko od svetskog i evropskog vrha mogli su da se uvere na stadionu Francuska u okršaju sa aktuelnim vicešampionom sveta.

Francuzi su bili u prvom redu neuhvatljivi za izabranike Ronalda Kumana. Posle 21 minuta već su vodili 3:0. Kilijan Mbape i Kolo Muani radili su šta su hteli ispred gola Jaspera Silesena i ovaj rezultat sasvim je na kraju logičan.

Da se crno piše gostima na stadionu Francuska jasno je bilo već u drugom minutu. Sjajna akcija dva kandidata za kapitena, čiji je navodni sukob ovih dana bio u centru pažnje više od gostovanja Oranja, rezultirala je prvim golom. Embape je sjajno sa krila uposlio Grizmana, koji je uhvatio Silesena na krivoj nozi i izuzetno preciznim udarcem doneo vođstvo.

Samo šest minuta kasnije bilo je 2:0. Posle jednog ubačaja smušeno je reagovao Nejtan Ake, a poslednji je loptom igrao Upamekano i duplirao vođstvo. Malo se više čekalo na treći gol, ali on je usledio u 21. minutu. Čuameni je lepom loptom probio liniju odbrane gostiju. Muani je pametno propustio, a Mbape rutinski realizovao situaciju jedan na jedan.

U drugom poluvremenu Francuzi su, bar kada su golovi u pitanju, podigli ručnu. Ipak, Kilijan Mbape se drugi put upisao u strelce u 88. minutu i tako zapečatio prilično neprijatnu epizodu izabranika Ronalda Kumana. „Šlag na tortu“ Holanđana bio je promašen penal Memfisa Depaja u nadoknadi utakmice.

Ubedljiv rezultat zabeležen je na Gibraltaru. Gostujuća Grčka slavila je 3:0, a strelci su bili Masuras, Siopis i Bakasetas.

Fudbalski dan u Solni trebalo je da ima svećarsku notu. Švedska je dočekala Belgiju, a na klupi je priliku čekao da posle skoro godinu dana zaigra u nacionalnom dresu legendarni Zlatan Ibrahimović. I ušao je u 74. minutu 41-godišnji napadač Milana, ali on nije bio centralna ličnosti kvalifikacione premijer. Već njegov konkurent iz gradskih derbija Romelu Lukaku. Belgija je slavila kao gost protiv Švedske 3:0 a sva tri gola postigao je upravo Big Rom. Kod prva dva gola asistirao mu je Dodi Lukebakio.

U okviru ove Grupe F Austrija je na svom terenu opravdala ulogu favorita i pobedila Azerbejdžan 4:1. Dva gola postigao je Sabicer u 28. i 50. minutu za 3:0. Između ta dva gola u 29. minutu u strelce se upisao Gregorič. Mahmudov je smanjio u 64. minutu na 3:1, a konačnih 4:1 postavio je Braumgartner na asistenciju Sabicera.

Što se tiče Grupe E Češka je prilično lako u Pragu savladala Poljsku 3:1. Prva dva gola Knedličke postigle su posle samo tri minuta utakmice, preko Krejčija u prvom i Kvančare u trećem minutu. Konačnih 3:0 postavio je Kuhta u 64. minutu. Počasni gol za Poljake postigao je Šimanski u 87. minutu. U drugom susretu ove grupe viđen je jedini remi. Moldavija i Farska Ostrva odigrali su 1:1. Poveli su gosti preko Mikelsena u 27. dok je bod Moldavcima doneo Nikolesku u 86. minutu iz penala.