Grupa F: Maroko i Hrvatska u osmini finala Mundijala

Fudbal 01. dec 202217:53 9 komentara
fudbalska reprezentacija Hrvatske, Luka Modrić
REUTERS/John Sibley

Dobili smo i učesnike osmine finala Mundijala iz Grupe F, a to su Maroko i Hrvatska.

Maroko je svoj posao obavio onako kako je i trebalo – pobedom protiv Kanade, a zahvaljujući remiju bez golova Hrvatske i Belgije, Marokanci dalje idu kao prvi u grupi. Sa drugog mesta dalje ide Hrvatska.

Ove dve ekipe ukrstiće se u prvom kolu nok-aut faze sa ekipama iz Grupe E, odlučujući iz ove grupe svoje duele igraju od 20 sati.

Hrvatska – Belgija 0:0

Nije bilo golova u prvom poluvremenu, ali Hrvatska je bila bolji tim na terenu. Zanimljivu situaciju smo videli u 15. minutu.

Sudija Entoni Tejlor pokazao je na belu tačku nakon faula koji je napravio Karasko, ali dok se Luka Modrić spremao da izvede penal, dobio je znak iz VAR sobe, a i sam je otišao da gleda snimak. Faulu koji nije bio sporan prethodio je ofsajd pa je Tejlor promenio svoju odluku.

U nastavku je Belgija u veoma kratkom periodu nanizala nekoliko dobrih prilika. Janik Karasko je imao prvu u 61. minutu, ali je njegov udarac sjajno blokiran, pokušao je to da uhvati Romelu Lukaku koji je u igru ušao u drugom poluvremenu, ali je lopta pogodila stativu.

Samo minut kasnije Lukaku je ponovo bio u šansi ispred Livakovićevog gola, ali je lopta prozujala iznad prečke.

Belgija je sjajnu priliku imala i u samom finišu meča, u 87. minutu, ali do izražaja je došla fizička (ne)spremnost Lukakua. A onda ponovo u 90. minutu. Sjajan akcija Belgije, izigrana je bila odbrana Hrvatske, ali Lukaku nije imao snage da završi posao i Livaković je uhvatio loptu bukvalno na liniji.

Hrvatska se kao magijom odbranila i u drugom minutu nadoknade, jednostavno, Belgija nije umela da nađe način da kruniše konstantne napade. Ovoga puta, možda i potez utakmice, na manje od metar od gola Joško Gvardiol je maestralno izbacio loptu ispred Lukakua.

fudbalska reprezentacija Maroka, fudbalska reprezentacija Kanade
REUTERS/Hannah Mckay

Kanada – Maroko 1:2

Maroko je već do poluvremena ispunio očekivanja postavljena pred favorita i najavio pobedu.

Samo četiri minuta bila su potrebna Hakimu Ziješu da donese prednost svojoj reprezentaciji. Šutirao je malo van kaznenog prostora pravo u Milana Borjana koji je napravio grešku i lopta je ušla u mrežu.

Dvadesetak minuta kasnije, 2:0 za Maroko. Jusef en Nesiri je dobro primio loptu na ivici šesnaesterca i poslao je u donji desni ugao iza Borjanovih leđa.

Smanjila je Kanada zaostatak u 40. minutu zahvaljujući autogolu Najefa Agerda koji je nespretno prevario svog golmana u želji da izbije loptu.

Tresla se mreža Kanade i u trećem minutu nadoknade, ali je En Nesiri bio u nedozvoljenoj poziciji.