Hajduk posle preokreta srušio Portugalce

Fudbal 04. avg 202223:33
Izvor: EuroFootball/Getty Images

U fantastičnom ambijentu splitskog Poljuda fudbaleri Hajduka ostvarili su pobedu protiv Vitorije Gimaraeš 3:1 u prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu Konferencije.

Osvojen kup, ozbiljno izazivanje Dinama u prvenstvu, podstaklo je pozitivnu euforiju kakva dugo nije viđena u Splitu. Zbog toga se jedva čekala evropska premijera protiv Vitorije.

Torcida je, očekivano, pripremila vrhunsku koreografiju. Ali domaći fudbaleri nisu bili na takvom nivou u prvih sat vremena. Doduše, i Portugalci su bili još slabiji, ali su ipak prvi došli do gola. U 61. minutu Migel Maga doneo je Vitoriji vođstvo.

Neke ranije generacije splitskog velikana potonule bi u takvom trenutku. Ali ne i ova. I to je pokazala mnogo puta za poslednjih godinu dana, a pokazala je i sada. Krenuli su žešće domaći, da dođu što pre do gola.

I to su učinili. U 67. minutu Emir Sahiti poravnava rezultat. Očekivano, Hajduk je nastavio i dalje da napada. I taj pristup doneo mu je potpuni preokret u 75. minutu, a strelac je bio Dario Melnjak.

Umesto da se, kao pravi balkanski tim, povuče i sačuva minimalan kapital, Hajduk je nastavio da melje i traži novi gol. I našao ga je u 87. minutu kada je Filip Krovinović ukrasio prelepu splitsku večer. Naravno, ona će dobiti na punom značaju ako se i za sedam dana na krajnjem zapadu Evrope sačuva ova prednost i obezbedi dvomeč u plej-ofu za najmlađe UEFA takmičenje protiv Viljareala.

Tamo teško da će se naći CSKA iz Sofije. Ekipa koju sa klupe vodi Saša Ilić poražena je na svom terenu od irskog Sent Patriksa 1:0, a jedini gol u 87. minutu postigao je Serž Atakji. Istim rezultatom Zrinjski je u Mostaru savladao Tobol. Strelac jedinog gola bio je Niko Janković u 76. minutu.

Ostali rezultati: KuPS – Jang Bojs 0:2, RFS – Hibernijans 1:1, Spartak Trnava – Rakov 0:2, Paide – Anderleht 0:2, APOEL – Kizilžar 1:0, Lilestrem – Antverpen 1:3, Molde – Kišvarda 3:0, Makabi Tel Aviv – Aris 2:0, Nefči – Rapid Beč 2:1, Šahtjor Soligorsk – Kluž 0:0, Slavija – Panatinaikos 2:0, Viking – Sligo Rovers 5:1, Zarja – Univerzitatea 1:0, Hamrun – Levski 0:1, Balkani – KI Klaksvik 3:2, Lugano – Ber Ševa 0:2, Sepši – Đurgorden 1:3, Vaduc – Konja 1:1, Brendbi – Bazel 1:0, Breidablik – Bašakšehir 1:3, Vikingur – Leh 1:0, Fehervar – Petrohub 5:0, Dandi Junajted – AZ Alkmar 1:0.