Hrvati prvi polufinalisti, izbacili Brazilce na penale!

Fudbal 09. dec 202218:54 392 komentara
Brazil players react after the loss via a penalty shootout during the FIFA World Cup Qatar 2022 quarter final match between Croatia and Brazil at Education City Stadium on December 09, 2022 in Al Rayyan, Qatar. Croatia v Brazil: Quarter Final - FIFA World Cup Qatar 2022
(Photo by Buda Mendes/Getty Images)

Fudbalska reprezentacija Hrvatske prvi je polufinalista Svetskog prvenstva u Kataru. U duelu vicešampiona sveta i prvog favorita Mundijala u Kataru uspešniji su bili prvi. Pobednik je odlučen posle boljeg izvođenja penala...

Utakmica na stadionu Edukejšn siti u Dohi odlučena je tek nakon penal serije. Posle 90 minuta rezultat je bio 0:0, nakon produžetaka 1:1, dok je u penal seriji Hrvatska slavila sa 4:2.

Povezano

Nakon mirnijeg prvog poluvremena, mnogo više uzbuđenja viđeno je u drugih 45 minuta.

Brazil je nastavio sa napadima, Vinisijus Žunior, Paketa, Rišarlison i posebno Nejmar pretili su hrvatskoj odbrani, ređale su se šanse i polušanse, ali je golman Dominik Livaković bio izvanredan. Žargonski rečeno “spustio je rampu” i nije dozvolio da lopta uđe u gol.

SofaScore

Hrvati su retko pretili, tokom 90 minuta nisu uputili nijedan udarac u okvir gola Brazila, ali su u odbrani bili izuzetno disciplinovani i organizovani.

Kako nije bilo golova tokom regularnog dela usledili su produžeci, dva puta po 15 minuta. Ništa se nije menjalo u odnosu snaga, Brazil je napadao, Hrvatska se odganizovano branila sve do poslednjeg minuta prvog produžetka.

Nekoliko puta je tokom meča Nejmar bez uspeha pokušao da nadmudri Livakovića, ovog puta nakon duplog pasa izašao je ispred hrvatskog golmana, zaobišao ga i poslao loptu u praznu mrežu – 1:0 za Brazil u poslednjim trenucima prvog produžetka! Bio je to njegov 77. gol za Brazil čime se na vrhu liste strelaca izjednačio sa legendarnim Peleom.

Od tog trenutka Hrvati su bili primorani da krenu ofanzivnije na gol Brazila, selektor Zlatko Dalić hrabro je rizikovao i pojačao napad što se isplatilo u 117. minutu kada je gol postigao rezervni igrač Bruno Petković. I to iz prvog šuta u okvir gola za hrvatski tim – 1:1!

Kako su produžeci završeni nerešeno, o pobedniku su odlučivali penali gde su hrvatski igrači bili mnogo bolji i koncentrisaniji, Livaković je odbranio penal Rodrigu, dok je Markinjos pogodio stativu i Hrvati su pobedili sa 4:2 u penal seriji.

Hrvatska će u polufinalu igrati protiv pobednika četvrtfinalnog duela između Argentine i Holandije. Taj meč na programu je od 20 časova.

SofaScore

Hrvatska – Brazil 1:1 – penalima 4:2

(Strelci: Petković 117 – Nejmar 105)

Strelci iz penala: Vlašić, Majer, Modrić i Oršić za Hrvatsku, Kazemiro i Pedro za Brazil. Livaković odbrnio šut Rodriga, dok je Markinjos pogodio stativu.

Hrvatska: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa (110. Budimir) – Brozović (114. Oršić), Kovačić (106. Majer), Modrić – Pašalić (72. Vlašić), Perišić, Kramarić (72. Petković). Selektor: Zlatko Dalić.

Brazil: Alison – Eder Militao (106. Aleks Sandro), Markinjos, Tijago Silva, Danilo – Kazemiro, Paketa (106. Fred), Nejmar – Rafinja (56. Antoni), Rišarlison (84. Pedro), Vinisijus Žunior (64. Rodrigo). Selektor: Tite.

Sudija: Majkl Oliver (Engleska)

(Vinisijus Žunior i Dominik Livaković Vinicius Junior of Brazil shoots against Dominik Livakovic of Croatia during the FIFA World Cup Qatar 2022 quarter final match between Croatia and Brazil at Education City Stadium on December 09, 2022 in Al Rayyan, Qatar. Croatia v Brazil: Quarter Final - FIFA World Cup Qatar 2022
(Photo by Laurence Griffiths/Getty Images) – Vinisijus Žunior i Dominik Livaković
Brazil, Hrvatska, Nejmar
REUTERS/Dylan Martinez
(Bruno Petković je izjednačio rezultat) Croatia's Bruno Petkovic scores their first goal FIFA World Cup Qatar 2022 - Quarter Final - Croatia v Brazil
REUTERS/Lee Smith (Bruno Petković je izjednačio rezultat)