Remi Azura, Lukakuov ples, neubedljivi Nemci

Fudbal 02. sep 202123:00 1 komentar
Romelu Lukaku
REUTERS/Ints Kalnins

Odigrani su mečevi četvrtog kola evropskih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. u grupama B, C, E, I i J.

Šampioni Evrope nisu imali adekvatnu promociju pred sopstvenim navijačima u Firenci. Kjeza je u 16. minutu najavio sigurno slavlje protiv Bugarske, ali ga je Iliev pokvario golom u 39. minutu za, ispostaviće se konačnih 1:1. Azuri su i dalje lideri Grupe C sa 10 bodova, ali Švajcarci imaju četiri manje, međutim i dve utakmice manje. Severna Irska je posle ubedljivog slavlja u Litvaniji 4:1 na trećem mestu sa četiri, dok je Bugarska četvrta sa samo dva boda. Litvanija je poslednja bez bodova.

Estonci su maltene iz prvog napada postigli gol, pošto je mrežu Tiba Kurtoe već u drugom minutu zatresao Matijas Kait. Ipak, Belgijanci već do poluvremena preokreću. Prvo je u 22. minutu mrežu zatresao vezista Klub Briža Hans Vanaken posle asistencije Edena Azara, a samo sedam minuta kasnije Romelu Lukaku upisao se u strelce.

Rezultatom 1:2 otišlo se na odmor, a u 52. minutu napadač Čelsija postiže drugi gol, na asistenciju inspirisanog Vanakena. Na 4:1 povisio je Aksel Vitsel u 65. minutu. Na 5:1 digao je rezervista Foke u 76. minutu. Konačnih 5:2 postavio je Sorga u 83. minutu. Crveni đavoli učvrstili su se na prvom mestu Grupe E sa 10 bodova, tri više od Češke koja je minimalnim rezultatom u Ostravi savladala Belorusiju a jedini gol postigao je Barak. Belorusija je četvrta sa samo tri boda, koliko ima i trećeplasirani Vels, ali uz dve utakmice manje od vodećeg tandema. Estonija je poslednja bez boda.

Englezi su po tipično Sautgejtovom receptu sa EURO čekali da otvore Mađare, a onda ih prilično lako slomili. Bilo je na kraju 4:0 za goste, a prvi gol postigao je Rahim Sterling u 55. minutu. Potom je osam minuta kasnije bio u ulozu asistenta Hariju Kejnu. Treći gol postignut je u režiji odbrambenog tandema Mančester Junajteda Luka Šoa koji je u 69. minutu asistirao Hariju Megvajeru. Konačnih 4:0 postavio je Deklan Rajs u 87. minutu. Vicešampion Evrope i dalje je maksimalan sa svih 12 bodova. Mađarska je doživela prvi poraz i sada ima sedam bodova, koliko i drugoplasirana Poljska, koja je pobedila kod kuće Albaniju 4:1. Golove za Poljake postigli su Levandovski, Buksa, Krihovijak i Lineti, dok je počasni za goste za 1:1 postigao Čikaleši. Albanci su četvrti u Grupi I sa šest bodova. U derbiju začelja grupe Andora je kod kuće savladala San Marino 2:0 i osvojila prve bodove, dok je San Marino i dalje na nuli.

Nemačka je počela novu eru sa novim selektorom Hansijem Flikom, koji je posle 15 godina zamenio Joakima Leva. Ali Panceri nisu oduševili. Odneli su tri boda sa gostovanja, ali pobeda od samo 2:0 protiv Lihtenštajna golovima Vernera i Sanea uz dve asistencije Musiale, nije ono što navijači priželjkuju. Nemačka je sada druga u Grupi J sa devet bodova, jedan manje od Jermenije, a dva više od Severne Makedonije. Rumunija je posle pobede nad Islandom u gostima 2:0 sada četvrta sa šest bodova, dok je Island peti sa tri, bolji samo od Lihtenštajna bez bodova.

Na EURO se mislilo da su Šveđani imali sreće protiv Španije što su odigrali 0:0, ali Tri krune su sada pobedile Crvenu furiju i to posle preokreta. Soler je već u petom minutu doveo goste u vođstvo, ali u sledećem napadu Isak donosi izjednačenje. Konačnih 2:1 postavlja Kleson u 57. minutu i šalje Šveđane na vrh Grupe B sa devet bodova iz tri utakmice. Španija ima dva boda manje ali i utakmicu više.