Braća Gasol odvela Špance u polufinale Evrobasketa!

Košarka 12. sep 201718:08 > 19:28
Christian Petersen, Getty Images Sport

Košarkaška reprezentacija Španije prva se plasirala u polufinale Evropskog prvenstva u Istanbulu pobedom nad Nemačkom rezultatom 84:72.

Aktuelni šampioni ‚Starog kontinenta‘ su utakmicu prelomili u samom finišu treće četvrtine, kada su posle egala bez ikakvog otpora Nemaca uspeli da dođu do dvocifrene prednosti. Ispostavilo se da je selekcija Nemačke tada ostala bez snage, pa je ‚Crvena furija‘ u poslednjem periodu rutinski potvrdila trijumf.

Špance je do trijumfa predvodio Mark Gasol sa 28 poena i deset skokova, a sjajan je bio i njegov stariji brat Pau sa 19 poena. Dvocifreni učinak imao je i Serhio Rodriges, koji je utakmicu završio sa 11 poena i sedam asistencija.

Kod Nemaca, očekivano je bolji od ostalih bio Denis Šruder sa 27 poena i osam asistencija, a zapažen je bio i Danijel Tajs sa 15 poena.

U borbi za finale, Španci će se u četvrtak od 20.30 sastati sa pobednikom duela između Slovenije i Letonije, koje igraju u tom terminu večeras.

Tok meča:

Nemačka je sjajno ušla u utakmicu, serijom 7:0, koja je brzo prerasla u vođstvo 10:2. Očekivano, Španci su se brzo trgli i počeli da smanjuju razliku i u jednom trenutku smanje na dva poena zaostatka (16:14). Za to je najzaslužniji bio Pau Gasol, ali su Nemci na prvi odmor otišli sa tri poena prednosti – 19:16.

Španci su vrlo brzo preuzeli kontrolu u drugom periodu, a od izjednačenja 27:27 su došli poenima Gasola i Ernangomesa, da bi se serija nastavila do 9:0 za 32:27. Od tog trenutka, igrao se egal, u kojem su oba tima imala uspone i padove, a aktuelni evropski šampioni su posle 20 minuta vodili 37:36.

Sam početak drugog poluvremena je protekao u neizvesnoj borbi, Nemci su se odlično držali i čak vodili, da bi se potpuni preokret desio u poslednja tri minuta treće četvrtine. Posle izjednačenja 50:50, Španci su napravili seriju 15:3 predvođeni Markom Gasolom i pred poslednji period je bilo 65:53 za branioca titule.

Ispostavilo se da su aktuelni šampiona tako i prelomili meč, pošto odgovora Nemaca nije bilo. Selekcija Španije je imala šansu i da trijumf učini ubedljivijim, ali se Nemačka pokazala kao veoma dobar protivnik tokom većeg dela susreta. Ipak, do kraja utakmice nije bilo nikakvih velikih promena i Španija je rutinski prva izborila plasman u polufinale.

Tok utakmice možete da pogledate na ovom linku.