Poraz Zvezde u Morači, 16 trojki Budućnosti!

Košarka 08. jan 201816:25 > 18:48
ABA, Budućnost Voli

Košarkaši Budućnosti pobedili su Crvenu zvezdu sa 92:86 u derbiju 15. kola regionalne ABA lige i sada imaju skor 13-2, trijumf više i bolji međusobni skor od crveno-belih jer su i u prvom meču u Železniku ostvarili pobedu (79:75).

Budućnost je ubacila 16 trojki iz 23 pokušaja, a i crveno-beli su bili raspoloženi u šutu za tri, mada ne kao domaći (11-23). Podgoričani su izveli 12 bacanja više od Zvezde (26-29, gosti 11-17) i ukupno su imali indeks korisnosti 103, naspram 86 tima Dušana Alimpijevića.

Najbolji kod Budućnosti bio je Nikola Ivanović sa 18 poena (5-9 iz igre) i 4 asistencije, Kajl Gipson dodao je 17 (4-10 iz igre), Kajl Lendri 15 (4-4 iz igre), a Danilo Nikolić 13 (4-4 za tri). Gordić je imao 8 poena i 6 asistencija.

U timu crveno-belih najefikasniji je bio Tejlor Ročesti sa 19 poena (8-12 iz igre), uz 2 skoka i 7 asistencija, Pero Antić imao je 14 poena (4-7 za tri) i 6 skokova, a Nemanja Dangubić dodao je 12 poena. Lesor je imao 9 poena i 7 skokova, Enis je ubacio 8 poena, a Džejms Feldin ponovo nije bio raspoložen – 7 poena, 3-11 iz igre.

Zvezda je odigrala bolje prvu četvrtinu, ali je Budućnost preokrenula na startu drugog perioda i do kraja je držala prednost. Zvezda je u završnici imala dva napada na 81:83 – prvo je Bjelica promašio čistu trojku, da bi zatim Ročesti i Antić u piku izgubili loptu. U završnici je Budućnost napadala centralnim pik-en-rolom, pa su bekovi ostajali na peticama i to obilato koristili – to je, uz trojke, donelo prevagu na stranu ekipe Aleksandra Džikića.

U sledećem kolu Zvezda dočekuje Cedevitu, sa kojom sada deli drugo mesto sa skorom 12-3, dok Budućnost gostuje Mega Bemaksu.

Tok meča:

Zvezda je bolje počela i posle trojke Ročestija bilo je 6:0, Lesor je bio dobar u odbrani i skoku na startu meča, a dao je i četiri poena. Ipak, Šehović je pogodio dve trojke, zatim i Gipson jednu, pa je Budućnost preokrenula – 13:12.

Uzvratili su Davidovac i Ročesti poentiranjem na obruču, a onda je usledio trojkaški obračun – Antić je ubacio 3-3, na drugoj strani precizni su bili još Nikolić i Lendri, ali je Zvezda završila četvrtinu polaganjem Enisa za 27:22.

Međutim, Budućnost je odgovorila početkom drugog perioda – Feldin je jednu loptu izgubio, zatim i promašio polaganje, a na drugoj strani je domaćin lakše probija odbranu Zvezde, vezao šest poena, a posle trojke Lendrija bilo je 31:27 i Alimpijević je tražio tajm aut.

Budućnost je produžila seriju na 11 pre nego što je Lesor pogodio jedno od dva penala, a Feldin je u kontri položio za prvi pogodak gostiju iz igre u drugoj četvrtini, posle nešto više od četiri minuta igre.

Domaći su i dalje pogađali trojke, Nikolić i Gipson, ali je na drugoj strani Ročesti prodorima sprečavao Budućnost da se ozbiljnije odlepi – 40:38. Kako je teklo celo prvo poluvreme, tako se i završilo, trojkom Gipsona za 47:42.

Za Budućnost na poluvremenu je Gipson dao 15 poena, a na drugoj strani je Ročesti ubacio 11.

Drugo poluvreme počelo je trojkom uz faul Šehovića za +8, ali je krilni igrač domaćih promašio bacanje. Usledio je faul na Dangubiću pri šutu za tri poena, on je pogodio sva tri i potom posle dobre odbrane poentirao u kontri. Onda je Ročesti dobro pomogao u odbrani i na drugoj strani sebe nagradio trojkom za 50:50.

Međutim, odmah posle Džikićevog tajm auta Antić je dobio četvrtu ličnu grešku zbog faula nad Gipsonom, Zvezda je opet rano izašla iz bonusa, a posle bacanja Gordića bilo je 54:50. Uporno su crveno-beli kucali na vrata, a posle pogotka Jankovića iz ofanzivnog skoka i trojkom Enisa uspeli su da preokrenu na 57:56, da bi lepim prodorom povećao na +3.

Momentalno je uzvratila Budućnost, tri bacanja Lendrija posle faula Lesora i trojka Ivanovića iz step-beka, a na drugoj strani je Dangubić zakucao u lice Lendriju. Domaći su mnogo češće dolazili do linije penala, a onda je Lendri pogodio trojku za 68:61.

Nastavile su obe ekipe da pogađaju za tri, a seriju je završio Nikolić za 73:67 posle trideset minuta igre.

Budućnost je održavala prednost, Enis je na -5 pogodio samo jedno od tri penala, a na drugoj strani je Gordić rutinski položio za 80:74 – Zvezda je smanjila na -3, ali je Nikolić pogodio novu trojku za 83:77 na pet minuta do kraja.

Nije se Zvezda predavala, prišla je posle bacanja Antića na dva poena zaostatka, ali onda je Bjelica promašio otvorenu trojku za vođstvo, potom dobio i petu ličnu grešku. Ivanović je dao trojku za 86:81, uzvratio je Dangubić, ali je Gordić lako položio loptu u koš za 88:83 na minut do kraja.

Davidovac je pogodio trojku za 88:86, a na drugoj strani je Ivanović prošao i položio. Zvezda nije iskoristila napad i meč je bio rešen.