Zvezda poravnala u finalnoj seriji, Omić junak!

KK Crvena zvezda

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Budućnost rezultatom 69:59 i poravnali u finalnoj seriji ABA lige na 1-1.

Najzaslužniji za trijumf crveno-belih bio je centar Alen Omić, koji je u poslednjoj četvrtini preuzeo odgovornost i odličnom igrom na oba dela terena vodio Zvezdu do važne pobede. Sjajni Slovenac je meč završio sa dabl-dabl učinkom – 15 poena i 10 skokova.

Pored njega, dvocifreni su bili Ročesti sa 11 poena i pet asistencija i Dobrić sa 10 poena i šest skokova. Feldin je ubacio devet (0/5 za tri).

Kod gostiju, Gordić je bio ubedljivo najbolji sa 22 poena, Dolmen ga je pratio sa 10, a devet je dodao Ivanović.

Kao što je bilo očekivano, u dvorani Aleksandar Nikolić viđena je izuzetno tvrda utakmica. Uprkos tome, i jedni i drugi su uspevali da se odlepe na značajniju prednost – Zvezda je u finišu druge deonice imala plus 10, a Budućnost plus 6 sredinom treće.

Ipak, u poslednjih 10 minuta igralo se koš za košem, svaki poen je bio gotovo kao gol, a Zvezda je zahvaljujući pomenutom Omiću i nešto boljoj igri u fazi odbrane uspela da prelomi i dođe do poravnanja.

Serija se seli u Podgoricu, Budućnost u Moraču nosi brejk prednost. U petak je na programu treća utakmica finala, a u subotu četvrta. Ukoliko bude bilo potrebe, majstorica se igra u ponedeljak u Beogradu.

Tok meča iz dvorane Aleksandar Nikolić pratite uživo uz Sport Klub.

Sudijsku trojku na ovom meču činiće Ilija Belošević, Saša Pukl i Miloš Koljenšić.

Zvezda se od starta meča odlučila za igru na niskom postu preko Alena Omića. Slovenac je dobro otvorio utakmicu sa tri poena i asistencijom, na drugoj strani Gordić je raspoložen i ubacio je četiri poena.

Problem za domaće su dva brza faula Milka Bjelice, koji je posle nešto manje od pet minuta morao na klupu. Ni Feldin nije dobro počeo, pošto je promašio sva tri šuta.

Prvo vođstvo Podgoričana viđeno je u šestom minutu, kad je pogodio Dolmen za 10:8, ipak, usledila je mini serija domaćih 6:0, pa sada crveno-beli vode 14:10.

U nastavku je viđena tvrda košarka sa snažnim odbranama, a Dobrić je poenima doveo Zvezdu na 17:13. Podgoričani su imali poslednji napad u prvoj četvrtini, ali je Lesor sjajnom blokadom sprečio goste da sa manjim zaostatkom uđu u drugih 10 minuta.

Crveno-beli su nastavili da dominiraju u ofanzivnom skoku, pa posle nešto više od 10 minuta meča imaju šest uhvaćenih lopti ispod obruča Budućnosti. Posle novog ofanzivnog skoka Lesora, koji je od starta druge četvrtine probudio publiku u hali, Zvezda odlazi na plus 6. Posle Bjelice i Dobrić ima problem sa ličnim, već je sakupio tri, pa će on vrlo verovatno nazad na parket tek u trećoj deonici.

Zanimljivo, u prvih 15 minuta viđena je samo jedna pogođena trojka – Zvezda 1/7, Budućnost 0/5.

Lesor muči Lendrija otkako je ušao u igru. Pored sedam poena koje je ubacio, Francuz je naterao centra Budućnosti da napravi treću ličnu.

Prva dvocifrena prednost domaćih viđena je na tri i po minuta do kraja poluvremena, posle tri poena Ročestija – 29:19. Ipak, na drugoj strani je uzvratio Gordić, koji je ubacio prvu trojku za goste.

Zvezda nastavlja da se muči sa linije za slobodna bacanja i u ovom meču, posle oba promašaja Lesora, crveno-beli imaju 3/9 sa penala.

U finišu domaći su ušli u seriju grešaka, što su gosti iskoristili i vratili se iz dvocifrenog zaostatka, pa je Ivanović trojkom u poslednjoj sekundi poluvremena krunisao seriju 12:2 i poravnao na 31:31.

U crveno-belom timu, Ročesti i Lesor imaju po sedam poena. Kod Budućnosti, Dolmen je najbolji sa 10, dok Gordić ima sedam.

Gde je stao u finišu prvog, Ivanović je nastavio u drugom poluvremenu i sa osam poena u nizu doveo Podgoričane na plus 5, a posle koša Gordića gosti imaju velikih 39:31.

Zvezda od starta drugog dela ne uspeva da kreira smislen napad i pravi početničke greške, pa je Budućnost, računajući i finiš prvog poluvremena, napravila seriju 20:2 za nešto više od sedam minuta.

Ipak, aktuelni šampion u nastavku uspeva da uspostavi nešto bolju igru, pre svega u odbrani. Iz toga je proizašao i povratak u meč, pa je posle poena Davidovca iz odbojke 41:39 za Budućnost na četiri i po minuta do kraja deonice. Davidovac je u tim trenucima morao na klupu, pošto je napravio četvrtu ličnu grešku.

Usledio je odgovor gostiju i odlazak na plus 6, ali je Dobrić trojkom prepolovio – 46:43.

Džejms Feldin je tek u 29. minutu meča ubacio prve poene, posle ukradene lopte. Do tog trenutka, bek Zvezde je imao 0/4 iz igre i dve izgubljene lopte.

Ti poeni su podigli Feldina, pa je u nastavku ubacio još pet u nizu i doveo svoj tim na 50:48. Posle polovičnog učinka Omića sa penala, domaći su otišli na 56:52, ali je na drugoj strani sjajni Gordić svojim 20. poenom smanjio na 56:54, pet i po minuta do kraja.

U finišu meča, Omić drži Zvezdu u igri, gotovo svaki napad ide preko njega, sa druge strane, Gordić nastavlja sa odličnom partijom – 61:59. Poenima sa bacanja, sjajni Omić vodi Zvezdu na plus 6, minut i po do kraja.

I u poslednjem minutu, Slovenac je bio ključan čovek, pa je posle poena sa slobodnih bacanja poslao crveno-bele na 67:59 i time rešio meč.