Budućnost serijom 12:0 šokirala Cedevitu

Košarka 21. jan 201919:54 > 19:57
KK Budućnost Voli

Košarkaši Budućnosti u derbi meču 16. kola ABA lige pobedili su Cedevitu u Podgorici sa 80:78 i na drugom mestu na tabeli izjednačili se sa Zagrepčanima sa učinkom 11-5.

Gosti iz Zagreba su četiri minuta pre kraja imali maksimalnih 8 poena prednosti (76:68), ali je Budućnost serijom 12:0 preokrenula na 80:76. Cedevita je preko Džejkoba Pulena u poslednjim trenucima pokušala da dođe do izjednačenja i produžetka, ali je šut američkog beka blokirao Noris Kol.

Budućnost je ostala u trci za mesto broj dva na kraju ligaškog dela takmičenja, ali je šampion Hrvatske bolji u međusobnom skoru.

Prevagu na tasu Podgoričana doneli su Erl Klark sa 17, Noris Kol sa 14, Edvin Džekson sa 11, Suad Šehović i Goga Bitadze sa 10 poena. Kod Cedevite, raspoloženi za igru u napadu bili su Pulen sa 25, Džastin Kobs sa 18 i Edo Murić sa 10 pona.

Košarkaši Budućnosti su bolje otvorili meč. Odbrana je funkiconisala jako dobro, Noris Kol, Erl Klark i Edvin Džekson su nalazili rešenja za defanzivnu postavku šampiona Hrvatske, pa je tim iz Podgorice imao prednost od šest, sedam poena. Međutim, u završnici ovog perioda igre razigrao se Džejkob Pulen, dobro mu je asistirao Toni Katić, pa je Cedevita uz par grešaka Budućnosti prvu deonicu dobila sa 22:21.

Tokom drugog kvartala vodila se borba po principu poena za poen, bolje reći tri za tri, jer su obe ekipe više šutirale iza linije 6,75 nego što su nastojali da stignu do realizacije pod košem. U šuterskom obračunu za nijansu je bila bolja Cedevita koja je posle prvog poluvremena vodila sa 42:40, uz 15 poena fenomenalnog Pulena koji je pogodio četiri trojke.

Gosti su sredinom treće četvrtine uz sjajne solo partire Pulena i bezidejnu igru Budućnosti u napadu pobegli na 55:48. Kada je delovalo da Zagrepčani idu ka pobedi, Erl Klark je pokrenuo Budućnost, probudili su se navijači, probudio se Bitadze, Džejms Bel je pogodio trojku, pa je šampion ABA lige posle mini serije stigao do 57:57. Uoči poslednje deonice, vodila je ekipa Cedevite sa 61:60. Podršku Pulenu je pružio Kobs, dok je tokom ovog perioda igre centralna figura u sastavu Budućnosti bio Erl Klark.

Cedevita je sjajno otvorila odlučujući period igre. U centru pažnje su bili Pulen i Kobs, a na semaforu je pisalo 72:64. Budućnost je serijom 4:0 smanjila, na 72:68, Kol je bio u napadu, arbitri nisu svirali prekršaj, Kol je dobio tehničku grešku, a nekoliko plastičnih flaša sa vodom je uletelo na teren pa je usledila pauza od nekoliko minuta.

Pauza nije poremetila Cedevitu koja je na četiri minuta pre kraja vodila sa 76:68. Jasmin Repeša ja zatražio tajm-aut u nastojanju da smiri svoje pulene, da im objasni da ključ preokreta leži u odbrani i mirnoj igri u napadu.

Usledio je pravi rat na parketu. Prštalo je na svakom pedlju terena, a trebalo je odraditi pravi rudarski posao da bi se stiglo do poena. Na nešto više od 60 sekundi pre kraja posle četiri poena sa linije penala u režiji Kotija Klarka i Goge Bitadzea, Koti Klark je pogodio trojku za 77:76. Pulen je pokušao solo prodorom, a delirijum je usledio kada je Kol pogodio trojku za 80:76. Kobs je pogodio dva penala, Budućnost propustila dva napada, pa je poslednji pripao Cedeviti.

Tri sekundi pre kraja lopta je stigla do Pulena, ali je njegov pokušaj sa donese produžetak izblokirao je Kol. Budućnost je pobedila, Cedevita je bola u međusobnom skoru jer je u prvom meču slavila sa 53:48, a do kraja ligaškog dela je ostalo još šest rundi.