Kraj srpske bajke – Argentina eliminisala Orlove

Košarka 10. sep 201912:23 > 15:09
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Srbije poražena je od selekcije Argentine u četvrtfinalno duelu Svetskog šampionata u Kini 97:87. Orlovi su neočekivano ostali bez medalje, a verovatno i direktnog plasmana na Olimpijske igre 2020. u Tokiju.

Ekipa Aleksandra Đorđevića će igrati od 5. do 8. mesta protiv poraženog iz duela SAD – Francuska, koji je na programu u sredu u Donguanu.

Po mnogima prvi favorit za osvajanje svetskog zlata zaustavljen je na prvom stepeniku eliminacione faze. Argentina je očitala lekciju iz moderne košarke srpskom timu, koji je u poslednja dva duela u Kini pokazao mnogo slabosti, kao i da je daleko od svetskog krema.

Tridesetdevetogodišnji Luis Skoka je u većem delu meča poigravao sa mnogo mlađim srpskim igračima, Fakundo Kampaco je radio šta je hteo, a kada se na to doda i sjajan šuterski dan Argentinaca onda i ne čudi što su iz takmičenja izbacili ekipu koja je i pre početka Mundobasketa bila viđena u finalu.

Srbija je samo četiri puta vodila, poslednji put posle trojke Marka Gudurića na startu poslednje četvrtine (70:68), međutim, mnogo toga je nedostajalo u duelu sa poletnim i izuzetno motivisanim protivnikom.

Argentina je meč definitivno prelomila u prvom delu poslednje deonice serijom 19:6, a tračak nade Đorđevićevoj ekipi pojavio se posle dve trojke Bogdana Bogdanovića (85:91) na 80 sekundi pre kraja, ali Gaučosi nisu dozvolili da dođe do neizvesne završnice.

Legendarni Skola je bio najefikasniji sa 20 poena (7/13 za dva, 2/5 za tri), uz 5 skokova, Kampaco je zabeležio 18 poena (3/6 za tri) i 12 asistencija, a pratili su ih Garino sa 15, Dek sa 13 i Vidloza sa 11 poena.

U srpskoj ekipi Bogdanović je postigao 21 poen (6/13 za dva, 3/6 za tri), Bjelica 18 (3/10 za dva, 2/7 za tri), Jokić svih 16 (6/9 za dva) u prvom poluvremenu, uz 10 skokova i 5 asistencija, a Lučić 12.

Argentina je postigla 13 trojki iz 27 pokušaja, Srbija osam iz 28, a nije pomoga ni mnogo bolji skok 42-29.

U preostala dva četvrtfinalna meča sastaju se Španija – Poljska (utorak, 15) i Australija – Češka (sreda, 15).

Meč uživo pratite na sajtu Sport Kluba.

Tok utakmice:

Reprezentacija Srbije je spremna za najvažniji duel na Mundobasketu.

Startna postava Srbije: Jović, Bogdanović, Lučić, Raduljica i Jokić.

Brusino je postigao prvi koš na utakmici, a posle izgubljene lopte Orlova, Kampaco je pogodio trojku za 5:0. Jović postiže prvi koš za Srbiju.

Raduljica je u 3. minutu dobio nesportsku ličnu grešku, a posle penala Garina iskusni Skola je pogodio trojku za 12:4 za Gaučose.

Bjelica u 4. minutu ulazi u igru umesto Raduljice, Jokić će na poziciju ‘pet’. Bogdanović sa penala polovično precizan, rezultat je 12:7.

Argentina sredinom prve četvrtine vodi 16:10. Srbija serijom 6:0 prvi put izjednačava (16:16) u 7. minutu.

Vasa Micić je ušao u igru, a srpski navijači su ga skandiranjem njegovog imena podržali posle porodične tragedije i odluke da ostane sa ekipom u Kini

Kampaco trojkom prekida seriju srpskog tima – 19:16.

Lučić je sjajnom ‘bananom’ sprečio zakucavanja, a u kontri na drugoj strani Gudurić je doneo prvo vođstvo Srbiji – 23:21.

Argentina posle prve četvrtine vodi 25:23.

Micić postiže koš na startu druge četvrtine uz dodatno slobodno bacanje – 26:25 za Srbiju. Đorđević već posle minut i po u drugoj četvrtini traži tajm-aut.

Mendoza postiže trojku i vraća dva poena prednosti asvom timu – 30:28 u 13. minutu. Ubrzo je Marjanović dobio nesportsku ličnu grešku, a Laprovitola posle dva ubačena penala postiže još jednu trojku za 35:28 u 14. minutu. Serija Argentine 9:0 za 36:28

Nalet Gaučosa prekinio je Jokić uz dodatno slobodno bacanje – 36:31 na početku 15. minuta. Argentinci trojke šutiraju 6/11, Vildosa za 39:31.

Simonović iz ćoška konačno postiže prvu trojku za Srbiju – 39:34. Iskusno krilo je u sledećem napadu imao otvoren šut za još jednu trojku, ali nije bilo precizno. Kazna je brzo usledila – Garino za sedmu trojku Argentine – 42:34. Đorđević je tražio novi tajm-aut.

Jović postiže trojku posle tajm-auta – 42:37, ali odmah uzvraća Vildoza. Neverovatno, Argentina trojke šutira 8/13. Na drugoj strani iz velike udaljenosti pogađa i Bogdanović svoju prvu trojku – 45:40.

I Garino postiže trojku – 52:44 na nešto više od minut do kraja prvog poluvremena.

Argentina 20 sekundi pre kraja poluvremena vodi 52:46, a Bjelica je sa linije slobodnih bacanja polovično bio precizan.

Argentina posle 20 minuta vodi – 54:49.

Gaučosi su postigli devet trojki iz 16 pokupaša, igraju raznovrsno, sa mnoštvom rešenja u napadu, a predvode ih Garino sa 10 poena, Dek i Vildoza sa po 9 i Kampaco sa 6 poena i 7 asistencija. U srpskom timu Jokić je zabeležio 14 poena (6/8 za dva), uz 7 skokova i 4 asistencije, Bogdanović je dodao 10, a Bjelica i Lučić po 6. Orlovi imaju čak 25 skokova, a protivnik samo osam.

Bogdanović pogađa trojku u prvom napadu Srbije  u drugom poluvremenu – 54:52. Lučić i Bjelica nisu pogodili otvorene šuteve za tri, ali jeste Skola – 59:52 u 23. minutu

Bjelica postiže koš uz dodatno bacanja – 59:55.

Orlovi su nešto bolje zaigrali u odbrani u nastavku utakmice, a Jokić je sa penala smanjio na 59:57. Serija Argentine 4:0… Pogađa i Lučić na asistenciju Bogdanovića – 63:59.

Posle promašenog zicera Bjelice, klupa Srbije je dobila tehničku grešku kod rezultata 63:59.

Lisdoza za 66:59, a Lučić zakucava 66:61 u 26. minutu.

Bjelica u poslednjoj sekundi napada iz koraka postiže trojku – 66:64 za Argentinu. Krilo Sakramenta u sledećem napadu je bio polovičan sa penala – 66:65 u 27. minutu. Bogdanović sa penala – 68:67. Srbija je imala tri napada da povede, ali… Argentina posle tri četvrtine vodi 68:67.

Trojka Gudurića u 31. minutu za vođstvo Srbije posle mnogo vremena – 70:68. Orlovi su propustili šansu da uvećaju prednost, što je trojkom kaznio Garino – 71:70. Potom i Kampaco za 74:70 u 33. minutu.

Podršku Orlovima pružio je i Novak Đoković.

Garino pogađa za 76:62, a Đorđević trađi tajm-aut. Skola uzima loptu pored dva igrača Srbije i pogađa za 78:73 u 35. minutu. Iskusni centar i u sledećem napadu pogađa – 80:73. I Kampaco koristi smušenu odbranu Srbije – 82:73.

Bjelica trojkom vraća svoj tim u meč – 82:76 na četiri i po minuta pre kraja.

Laprovitola koš, plus dodatno bacanja – 85:76. Pogađa i Skola, a promašio je dodatno slobodno bacanje – 87:76. Tajm-aut Srbije na nešto manje od tri i po minuta pre kraja.

Na dva minuta i 20 sekundi pre kraja Argentina i dalje ima 11 poena viška – 89:78. Bogdanović pogađa trojku – 89:80.

Kampaco je na penalima – promašio je oba. Bogdanović promašuje za tri poena, a Kampaco polaže za 91:80 na 1:39 minuta pre kraja.

Micić postiže dva slobodna bacanja (91:82), a Argentinci ekspresno gube loptu… Bogdanović pogađa trojku za 91:85 na minut i 20 sekundi pre kraja.

Kampaco posle tajm-auta u poslednjoj sekundi pogađa za dva poena 93:85, a posle izgubljene lopte Micića, Dek stavlja tačku na utakmicu – 95:85. Do kraja je još 48 sekundi.

Argentina je u polufinalu. Srbija je izgubila 97:87.