
Rukovodstvo Evrolige na sve načine pokušava da sezonu prekinutu zbog pandemije koronavirusa privede kraju u postojećem formatu, ali kako vreme prolazi jasno je da su sasvim moguća i drugačija rešenja.
Čelnici elitnog evropskog kluposkog takmičenja su najavli da će 24. maja saopštiti konačnu odluku o budućnosti Evrolige i Evrokupa, a jedino što je izvesno, ukoliko zdravstvena situacija to dozvoli, je da će se svi mečevi igrati u jednom gradu i jednoj dvorani.
Osnovni plan je da odigraju utakmice preostalih šest kola (pogledajte raspored), a potom i četvrtfinale i Fajnal-for, međutim, nije isključeno da će se sistem takmičenja promeniti i da će Evropa šampiona dobiti na završnom turniru na kome bi učestvalo osam najboljih timova po trenutnom plasmanu na tabeli.
Posle skoro tromesečne pauze (plan je da se takmičenje nastavi 4. juna) nijedno rešenje nije najbolje, sigurno će biti uvređenih i nezadovoljnih, ali cilj opravdava sredstva, a u ovom trenutku najbitnije je da se lopta ponovo zakotrlja. To će uostalom biti znak da se haotična situacija izazvana koronavirusom koliko-toliko stabilizovala.
Beograd je, nezvanično, jedan od kandidata da organizuje Fajnal-ejt, uz Atinu, Kaunas, i Viljnus, a šest kola pre kraja ligaškog dela takmičenja pet ekipa već je obezbedilo plasman u četvrtfinale – Anadolu Efes, Real Madrid, Barselona, CSKA i Makabi.
Preostala tri tima koja bismo gledali u nokaut fazi su Panatinaikos, Himki i Fenerbahče, koji imaju po pobedu više od Žalgirisa, Valensije, Olimpijakosa, Emporio Armanija i Baskonije, odnosno dve više od Crvene zvezde.
Get to know more about one of the loudest arenas in European basketball
The home of @paobcgr, Oaka! ?️?#GameON I #EUROLEAGUEUNITED pic.twitter.com/5FJOiclMbE
— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) May 1, 2020
Ekipe ispod crte, logično, bile bi oštećenje jer sigurno nisu odustale od plasmana među osam najboljih, ali sportske pobude u ovom trenutku su nažalost u drugom planu, a svaki odigrani meč će biti velika pobeda.
Dakle, kako sada stvari stoje u četvrtfinalu bi se sastali: Anadolu Efes – Fenerbahče, Real Madrid – Himki, Barselona – Panatinaikos i CSKA – Makabi. Mada i nije toliko bitno jer će se završnica u svakom slučaju igrati bez prisustva publike i u takvom okruženju, posle velike pauze, izlišno je procenjivati ko je favorit.
U Evrokupu je situacija nešto povoljnija jer su poznati parovi četvrtfinala, a Beograd je jedan od kandidata da ugosti najboljih osam. Partizan je najviše izgubio, i takmičarski i finansijski, jer je obezbedio prednost domaćeg terena u doigravanju, ali cilj je ostao isti – plasman u Evroligu.
Crno-bele u četvrtfinalu očekuje duel sa Uniks iz Kazanja, a ostali parovi su: Promiteas – Tofaš, Monako – Virtus Bolonja i Unikaha – Venecija.
Važno je napomenuti da bi u ovakvom raspletu sezone u oba takmičenja, mesto u Evroligi obezbedili finalisti Evrokupa, a ukoliko bi Valensija bila u Top 8, u elitu bi išao samo osvajač trofeja.
Za kraj i informacija da su prvenstva završena u Italiji, Grčkoj, Francuskoj, Litvaniji i VTB ligi.
Program bi trebalo da izgleda ovako:
24. maj – konačna odluka o tome nastavlja li se sezona
29. maj – 11. jun – karantin, ako je potreban
12. jun – 2. jul – pripreme
4-17. jul – Evrokup u jednoj dvorani
4-26. jul – Evroliga u jednoj dvorani