Bostonova odbrana „melje“ Majami: Na pobedu do finala

Košarka 26. maj 202207:53 0 komentara
Džejlen Braun
Eric Espada/Getty Images

Košarkaši Boston Seltiksa nalaze se na jednu pobedu od plasmana u veliko NBA finale – tim iz Masačusetsa u noći između srede i četvrtka pobedio je u Majamiju ekipu Hita rezultatom 93:80 i tako poveo sa 3-2 u pobedama u finalu Zapadne konferencije.

Šesti meč serije, u kojoj će ekipa Imea Udoke imati priliku da dođe do ključne pobede, odigraće se u noći između petka i subore od dva časa i 30 minuta po srednjoevropskom vremenu. Domaćin će ovog puta biti Boston.

*Nije izabrao Džordana: Redžiju najteže bilo protiv Dražena

Napad Majamija je bio još i lošiji nego u četvrtoj utakmici serije – tada su šutirali 33% iz igre i nadali su se da odatle mogu samo da napreduju. U petom meču šutirali su poražavajućih 32% iz igre. Pogodili su svega sedam od 45 ispaljenih trojki.

Utakmica je bila neizvesna u prvom poluvremenu, ali serija Seltiksa 24:2 tokom jednog perioda dugog šest i po minuta u drugom poluvremenu preokrenula je rezultat od prednosti 59:58 za Boston do ogromnih 83:60 i meč je tada bio rešen.

Najefikasniji u redovima Bostona bio je Džejlen Braun sa 25 poena (10/19 iz igre), 4 skoka i jednim fantastičnim zakucavanjem. Džejson Tejtum je postigao 22 poena (7/20 iz igre), a imao je i 12 skokova i 9 asistencija. Al Horford je imao 16 poena i 7 skokova, a Derik Vajt je dodao 14.

U poraženom sastavu Bem Adebajo je ubacio 18 poena i imao 10 skokova, Gejb Vinsent dodao je 15, a Džimi Batler samo 13 (4/18 iz igre). Kajl Lauri za skoro 25 minuta na terenu nije postigao nijedan poen!

„Naša ključna prednost, koja nam da je rezultate tokom čitavog plej-ofa, jeste to što mentalno iscrpljujemo protivnike svojom odbranom“, izjavio je trener Bostona Ime Udoka.

„Ne sme da bude nikakvog skretanja odgovornosti, nikakvih izgovora – naš tim je daleko od svog maksimuma, i u napadu i u odbrani“, kazao je strateg Majamija i nekadašnji NBA šampion Erik Spolstra.

Od ove sezone u finalima konferencija se dodeljuju i nove nagrade – pobednici Istočne konferencije dobijaju trofej Boba Kuzija, a najkorisniji igrač finala konferencije dobija trofej Lerija Birda. Zanimljivo je da su obojica legendi po kojima su nagrade nazvane bile igrači Seltiksa.

Boston nije igrao veliko NBA finale od 2010, kada su Kevin Garnet, Pol Pirs, Rej Alen, Ražon Rondo i ostali poraženi od Los Anđeles Lejkersa predvođenih Kobijem Brajantom. Otad su Seltiksi četiri puta bili u finalu Istoka, ali ih je u sva četiri navrata zaustavio Lebron Džejms – dvaput u dresu Majamija, a dvaput u dresu Klivlenda.

U finalu Zapadne konferencije sastaju se Golden Stejt Voriorsi i Dalas Meveriksi, a ekipa iz Kalifornije ima prednost 3-1 u pobedama.