COL posle drame u 45 minuta izborila majstoricu sa Zvezdom

Košarka 16. maj 202221:04 3 komentara
ABA liga/KK Cedevita Olimpija/D. Stjepanović

Ljubljančani slavili pobedu u drugom meču polufinalne serije protiv Crvene zvezde, pa će treći meč u Beogradu odlučivati o finalisti. Majstoricu, takođe u Beogradu, igraće i Partizan protiv Budućnosti.

Cedevita Olimpija je posle vrlo uzbudljivog drugog meča i produžetka izborila majstoricu polufinala plej-ofa protiv Crvene zvezde – 88:80 (24:29, 19:15, 16:10, 17:22, 12:4).

Zvezda je sjajno počela meč u “Stožicama”, povela je sa 7:0, a posebno je bila raspoložena pri šutu iza linije 6,75. Posle samo tri i po minuta crveno-beli su imali dvocifrenu prednost (16:5).

Pogodili su Beograđani prvih šest šuteva za tri poena, pa se činilo da će Cedevita Olimpija teško uhvatiti priključak u prvoj četvrtini (22:12). Ali, Ljubljančani su to uspeli, malo po malo su topili razliku, čak su i prišli na samo dva poena zaostatka (24:22), posle dva ubačena bacanja Blažiča.

Stao je Zvezdu šut za tri, ali su potom napadi gostiju postali raznovrsniji, lopta se više spuštala pod koš, a tamo je snalažljivi Mitrović ubacio “dva plus jedan” za pet poena viška posle uvodnih deset minuta (29:24).

Početak drugog kvartala nije bio tako efikasan, a oba tima su brzo ispunila bonus, posle tri i po minuta igre. Bolje su se snašli domaći, ubacili su pet poena sa linije slobodnih bacanja, uz dva koša Edžama iz igre, pa je Radonjić, koji je prethodno dobio tehničku grešku, zatražio tajm-aut (33:33).

Nije pomoglo, posle trojke Murića iz ćoška Cedevita Olimpija je imala prvu prednost (36:34). Na drugoj strani, Crvena zvezda koja je pogodila prvih šest šuteva za tri poena, promašila je narednih devet! Sve to uz veliki broj nerezonskih napada kako se poluvreme bližilo kraju, ali ni slovenački tim to nije kaznio.

Volters je pogodio posle dužeg vremena za Beograđane, pa je i Golemac zatražio tajm-aut (40:38). Problem više za domaće bila je tehnička greška za Pulena, inače njegova četvrta lična greška. Brzo je to kaznio Volters, koji je napokon pogodio trojku, sa zvukom sirene to je učinio i Dobrić za minimalnu prednost svog tima (44:43).

Očajno je Zvezda krenula u trećoj četvrtini, nije ubacila loptu u koš za dva i po minuta, a pritom je napravila čak pet faulova, dok domaći nisu imali niti jedan do tog momenta. Slovenački tim je lako došao do četiri poena prednosti, a do tog momenta Cedevita Olimpija je šutnula čak 18 penala više od rivala (50:46).

Posle tajm-auta Radonjića Dobrić je pogodio trojku, učinio je to nedugo potom Lazić. Ali, škripalo je u odbrani Crvene zvezde, nije bilo ni najboljih rešenja u napadu. Sa druge strane, Cedevita Olimpija je trojkom Ferela stekla do tada maksimalnih pet poena viška (59:54).

U završnici trećeg kvartala viđena je i sutacija kad je Blažič u kontri nehotice laktom zakačio Kalinića, a sudije su svirale još dva bacanja domaćinu, ali je bivši igrač Crvene zvezde oba puta bio neprecizan.

Vodila je Olimpija na sedam i po minuta pre kraja i sa 64:56, ali je dobrić trojkom vratio nadu svom timu, pogodio je iza linije 6,75 i Volters (64:62). Uzvratio je na isti način Murić, pogodio je potom i Omić zicer na tri i po minuta do kraja (69:62).

Kad su trojke ubacili Ivanović i Holins, Golemac je morao da zatraži tajm-aut, na dva minuta pre kraja (71:68). Bili su gosti još bliže posle ukradene lopte i zakucavanja Dobrića, ali je potom sviran sumnjiv faul na Ferelu, koji je pogodio samo jednom (72:70). Na isti način uzvratio je Mitrović (72:71).

Ogust je pogodio potom težak šut, na drugoj strani Ivanović je promašio trojku, posle novog napada neprecizan za izjednačenje bio je Kalinić, ali je Holins izborio dva bacanja. I Amerikanac je nastavio seriju promašaja, nije bio precizan niti jednom, na 39 sekundi pre kraja (74:71).

Ferel je imao šut za pobedu, i njemu se „skratila“ ruka, a umesto da krene u brz napad Zvezda je odugovlačila, tek na 4,5 sekundi pre kraja Dobrić je poslat na liniju bacanja. Pogodio je oba puta, Golemac je tražio tajm-aut (74:73). Ivanović je odmah poslao na liniju bacanja Murića, koji je vratio tri poena viška (76:73).

Na 3,7 sekundi do kraja Radonjić je ponovo zatražio tajm-aut, akcija je išla na Ivanovića, koji je promašio trojku, Mitrović je skočio i pogodio uz faul. Pogodio je potom uz mnogo sreće i dodatno bacanje za izjedačenje (76:76).

U dodatnih pet minuta Cedevita Olimpija je krenula mnogo bolje, Omić je ubacio dva bacanja, potom je Blažič ukrao loptu smušenom Holinsu i poentirao, za tajm-aut Radonjića (80:76). Napad je naravno išao na Kalinića, koji je pogodio dva poena, ali ne i dodatno bacanje (80:78).

Ipak, odmah potom prelomni momenat meča, Murić je uz pti faul Kalinića pogodio trojku, za eksploziju u „Stožicama“. Ubacio je potom i dodatno slobodno bacanje (84:78). Ispostavilo se da je tada pobednik odlučen, za novi čudesan preokret Zvezda nije imala snage.

Na kraju, Murić je bio najefikansiji pojedinac meča sa 21 poenom, pratili su ga Blažić sa 12, Ferel i Dragić sa 11 i Omić sa deset. Na drugoj strani, dvocifreni su bili Dobrić sa 15, Holins i Volters sa 14 i Mitrović sa 11 poena.